Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Şarj süresini artırmak için birkaç püf nokta

Akıllı telefonlarda şarj sürelerinin kısa gitmesinden dolayı çok kişi şikayet etmektedir.

Bu yazımızda size ufak bir tüyo vermek istiyoruz. Bildiğiniz üzere bizde Xiaomi Pocophone F1 ve Redmi Note 8 Pro kullanıcısıyız.

Mobil veri bağlantısında oyun oynarken şarj süresinin hızla düştüğünü görmemek elde değil. Pil tasarruf modunda oynamayı denedik ve şarj süresinde oldukça elde edilir bir süre uzaması oldu. Pil tasarruf moduna geçtiğinizde sadece senkronizasyonu kapatmaktadır. Senkron modu kapandığında şarj süresinde oldukça iyi bir artış görebilirsiniz.

Ayrıca telefonu kullanmadığınız zaman mobil veri bağlantısını da kapalı tutarsanız ekstradan şarj süresi elde edeceksiniz. Diğer bir ipucu ise ekran ışığını orta seviyede kullanmakta fayda verecektir. Fakat IPS LCD ekranlarda dışarıdayken ışık seviyesini ortaya getirdiğinizde maalesef pek verim alamıyorsunuz. Ama Super AMOLED ekranınız varsa ekran ışık seviyesini ortaya çekebilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Akıllı Telefon Bataryası Doğru Nasıl Şarj Edilir?

Çağımızın ve hayatımızın en çok rağbet gören aracı telefonlardır. Akıllı telefon alırken bataryasının ömrüne bakmakta fayda vardır. Telefon alırken telefonun şarjının orijinal ve kendisine ait olmasına dikkat etmelisiniz.

Akıllı telefon bataryalarının ömrünü uzatmak isterseniz muhakkak kendi orijinal şarjı ile doldurmanız tavsiye edilir. Bir başka dikkat edilecek husus ise telefonun şarjı bitmeden telefonu şarja takmamak gerekir. Akıllı telefon bataryalarını şarjını bitirip ve telefonun kendine ait şarj aleti ile doldurulması gerekir.

Batarya Kullanımı

Zaruri ihtiyaçlardan oluşan telefon beraberinde bir takım sıkıntılar da getiriyor. Bunların başında bataryaların olur olmaz yerlerde ve zamanlarda bitmesi. Telefon alırken batarya gücüne ve ömrüne dikkat etmek gerekir. Genelde akşamları yatarken telefonu şarja takıp uygun bir zaman çıkarmak gerekir.

Şarja sık sık takılan telefon bataryaları çabuk bozulma ve tükenme noktasına gelir. Bunu önlemek için telefonu kendi şarjı ile doldurmanız gerekiyor. Telefon kullanıcıların batarya kullanımı yaparken bataryanın bitmesini beklemeleri gerekiyor. Aksi takdirde çok sık telefon bataryasını doldurmak bataryanın ömrünü kısaltır. Gündelik işlerinizin ve randevularınızın aksamaması ve sekteye uğramaması için bu hususları göz önünde bulundurmaları gerekir.

Şarj Aletleri

Piyasa birçok şarj aleti mevcuttur. Akıllı telefonların şarj aletleri birçok telefona takılıp kullanılabilir. Bu şarj aletleri kullanan kullanıcıların çoğu bir an önce telefon bataryasını doldurup şarj etmenin peşindedir. Bunları yaparken telefona ve bataryaya zarar verdiklerini akıllarına hiç getirmezler. Bu tür kullanımlar hem telefona hem bataryaya ciddi zararlar verebilir. Bunun önüne geçmenin tek yolu telefona ait olan şarj aletini kullanmak ve her zaman olur olmaz yerlerde telefonu şarj etmemek gerekir.

Telefon bataryasının bitmesini beklemek gerekir. Acil durumlar için kendi şarj cihazınızı yanınızda taşımanızda fayda vardır. Piyasaya sürülen ve orijinal olmayan şarj aletlerine önlem almak için şarj cihazlarını satan bayilerden almakta yarar vardır. Orijinal olmayan aletler telefona zarar verebileceği gibi telefonun donmasına ve virüs kapmasına da neden olabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için akıllı telefon bataryalarını doğru bir şekilde şarj etmek gerekir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Telefon neden yavaş şarj oluyor!

Telefonunuz yavaş şarj oluyorsa bu konumuz size göre diyebiliriz.

şarj uzun sürüyor

Akıllı telefonların en büyük problemlerinden bir tanesi ise kesinlikle kısa süre giden şarj süresidir.Malesef ne yaparsanız yapın 1.5 günden fazla şarj süreleri gitmemektedir.Şarj süreleri az gidince haliyle taşınabilir şarj cihazları sektörü oluştu.Powerbank’ların o kadar çok farklı çeşitleri çıktı ki artık herkes ne alacağını şaşırmaktadır.

Bir ziyaretçimiz çin’den getirttiği bir powerbank ile telefonunu şarj ettikten sonra normal şarj cihazı ile şarj etmeye kalktığında telefon USB’den şarj olarak algıladığını ve aşırı derecede yavaş şarj olduğunu merak etmektedir.Bu sorun ile karşılaşanlar genellikle şarj aletlerini yada bataryasını değiştirdikten sonra sorunların bittiği yazmaktadır.

Powerbank alacaksan kaliteli bilindik markalardan almak her zaman avantajlıdır.Ayrıca şunu belirtmek istiyoruz, hızlı şarj istasyonlarında bir çok şarj aleti hızlı şarj etmek için güçlü şarj cihazı kullanmaktadırlar.Yüksek amper ile gelen şarj malesef batarya ömrünü kısaltmaktadır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Akıllı telefonlarda şarj süresi nasıl uzatabilirim?

AKıllı telefonların en büyük sorunlarından bir tanesi ise kesinlikle şarj problemidir.Şarj sürelerinin uzun gitmesi için teknoloji devleri elinden geleni yapsada malesef çok büyük bir gelişme yaşanmıyor.Şarj süresini uzatmak için bazı ipuçlarını yaparak azda olsa şarj süresini uzaltabilirsiniz.İlk olarak telefonu kullanmadığını zamanlarda Mobil veri bağlantısı ve Wi-Fİ bağlantısını kapatınız.

Bu iki telefonda en çok şarj tüketenlerden diyebiliriz.Daha sonra hareketli duvar kağıtları yada ekran koruyucuları hiç durmadan şarj tüketmektedir.Diğer en çok şarj tüketen ise yardımcı asistan uygulamalarıdır.Arka planda komut bekler durumunda ise şarj süreniz o kadar çok kısa gidecek ki şaşıracaksınız.Ayrıca arka planda kalan uygulama ve oyunlarıda kapatmanız gerekmektedir.

Sizinde eklemek istediğiniz yöntemler olursa bize yorum yazarak paylaşın ve bu konuya ekleyelim.Bu sayede bir çok kişi yararlanacaktır.