Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Hackintosh Mac Nasıl Kurulur?

Hackintosh mac kurulumu diğer işletim sistemlerinin kurulumlarına oranla daha zordur ve sabır gerektiren işlemlerden oluşmakta. Kurulum aşamasından evvel sizlere kısa olarak hackintosh mac os x nedir ve ne işe yarar konularından bahsedeceğiz.

Hackintosh Mac Nedir?

Hackintosh mac, normal olan mac işletim sisteminin intel marka cihazlara kurulmasını sağlamış olan bir modifiye yapılmış Mac olmaktadır. Hackintosh işletim sistemi yükleyince diğer mac işletim sistemlerinden farklı mı yoksa aynı mı olacak soruları genel de akıllara takılıyor olmakta.

Hackintosh mac os x kurulduğu zaman bu işletim sisteminin diğer mac işletim sisteminden herhangi bir farkı olmamakta. Hackintosh sadece intel marka bilgisayarınızı bir mac bilgisayara benzetmekte. Yani hackintosh mac kurmayı başaran kişiler normal mac os x da kullanmış oluyorlar. Mac deneyimi yaşamak isteyenler kullanıcılar normal bilgisayarlarında evvela hackintosh kurarak bunu rahatlıkla deneyebilmekteler.

Kurulum İşlemleri Nasıl Olur?

Mac işletim sisteminin en yeni sürümünü yüklemenizde fayda bulunmaktadır. Yani El Capitan programını kurunuz. Aşağıda yazdığımız linkten araştırma yapabilmektesiniz. Raw dosyasını bulabilmek için ise https://www.technopat.net/sosyal/konu/os-x-el-capitan-raw-10-11-2-guencel-kurulum-imaji.255878/
USB raw dosyasını indirmenizin akabinde Win32 programını da indirmeniz gerekmekte. İndirmiş olduğunuz RAW dosyasını USB ye yazmak için gerekli olan bir programdır ve Windows işletim sistemi ile uyum içerinde olmaktadır.

Daha sonrasında ise bilgisayarınızı kapatıp, gerekli bios ayarlarını yapmış olmanız gerekmekte. SATA modu AHCI olmuş olmalıdır. Yoksa MAC işletim sistemini kurmuş olamazsınız. Bu ehemmiyetli ayar dışında diğer bios ayarları için de mac bios ayarları yazarak arama yapabilmektesiniz. Bazı bioslar da sadece AHCI mod kâfi gelmekte.

Bilgisayarınızı USB ile başlatıp daha sonradan da USB’den kurulumu seçerek kuruluma başlamış oluyorsunuz.
Kurulumu Yaptıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Clover EFI v2 isimli programı indirip mac işletim sistemine kurmalı ve bilgisayarınızın USB yardımı olmaksızın direkt olarak mac işletim sistemini açmasını sağlamış olmalısınız.

Mac işletim sistemi ve Windows işletim sistemini birlikte kullanmak istiyorsanız bu durumda sorun yaşayabilirsiniz ama bunun da farklı çözümleri mevcuttur.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Mac için Masaüstü Telegram Uygulaması

Mac kullananlar için hazırlanmış olan ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere hazırlanmış olan bir uygulamadır.

Telegram kullanıcıları dilerlerse, sohbet ve mesajlaşmayı, Mac bilgisayarlardan da yapabilirler.

Yazımızda, Telegram masaüstü uygulaması nedir ve hangi özellikleri barındırmaktadır anlatılmaktadır. Telegram uygulaması Dünya üzerinde 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip oldukça popüler bir uygulamadır.

Telegram ister mobil, isterseniz masaüstü uygulaması olsun tüm platformlardan erişebilmenizi sağlayan bir hizmettir. Buna göre mesajlarınız tüm platformlarda senkronize olarak görüntülenir. Yani mobil cihazdan gönderdiğiniz bir mesajı, masaüstü Telegram uygulamasından da anında görüntülersiniz.

Ayrıca Masaüstü Telegram, benzer mesajlaşma uygulamalarına göre en hızlı uygulama olduğunu iddia etmektedir.

Telegram uygulamasının diğer bir önemli ve güzel özelliği ise, medya ve dosyalarınızı göndermekle ilgili olarak herhangi bir sınır olmamasıdır. Buna göre tüm verilerinizi sınırsızca gönderip Telegram sunucularında barındırabilirsiniz. Bu şekilde kaybolmasını istemediğiniz tüm verilerinizi bu şekilde arşivleyebilirsiniz.

Masaüstü Telegram uygulaması ile güvenli bir şekilde iletişim de kurabilirsiniz. Telegram tüm mesajları 256-bit simetrik AES ve 2048-bir RSA şifreleme algoritması ile şifrelemektedir.

Telegram uygulamasında grup kurmak oldukça basittir ve kuracağınız grup katılımcıların sayısı ile ilgili olarak herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Telegram ile tüm dosya türlerini paylaşarak gönderebilirsiniz, ayrıca rutin olarak yapacağınız işlemler için belirli görevler için botlar bile oluşturabilirsiniz.

Bunların dışında ise, Telegram reklam göstermeden tamamen ücretsiz olarak sunulan bir uygulamadır. Eğer Mac kullanıyor ve Telegram uygulamasını da kullanmak istiyorsanız aşağıdaki linkten uygulamayı ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz.

Telegram uygulamasını çalıştıracağınız Mac bilgisayarın işletim sistemi sürümü ise, 10.8 veya üstü ve 64-bit desteğinin olması gerekmektedir.