Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

LG G2, G3 Ve G4’E Hard Format Nasıl Atılır?

LG G2 ile beraber telefon sektöründe büyük bir çıkış yakalamıştı. Açma kapama tuşunu arka kapağa almasıyla beraber adeta bir devrime imza attı. Daha sonraları G3 ile beraber satışlarda en yakın Android tabanlı telefonları geride bıraktı. G3’te ise G2’den ilham aldıkları tasarımı geliştirerek ekran oranını büyüttüler. Kamera açısından ise kendini ispatlamış olması güvenilirliğini de arttırdı. Daha sonraları bu başarıyı G4 ile devam ettirmek isteseler de diğer markaların tasarım konusunda yapmış olduğu adımlara karşı biraz sönük kaldılar. Yazımızın devamında ise G2, G3, G4 modellerine Hard Format atım aşamaları yazıyor.

Hard Format Nedir?

LG’nin bahsetmiş olduğumuz bu modellerine format atmanın 2 farklı yolu vardır. İlki telefon ayarlarından direkt olarak fabrika ayarlarına döndürmektir. İkincisi ise soft format adı verilen format yönetimidir. Bunlar için farklı senaryolar olacağından eğer telefonunuz hiç açılmıyorsa ayarlara girmeniz de mümkün olmayacaktır. Bu durumda telefonun tuşlarını da kullanarak yapılan format işlemine Hard Format denir.

Hard Format Nasıl Atılır?

Telefonunuzun hiç açılmadığı yanıt alamadığınız durumlarda kullandığımız bu yöntem için telefon kapalı durumdayken ses kısma ve güç düğmelerine aynı anda basılı tutun. Anlatılan adımları uygulamadan önce telefonunuzun şarjının %50’nin üzerinde olmasına dikkat ediniz.

Eğer şarjınız yoksa şarjda iken de format atma işlemi uygulanabilir. Telefonun ekranı açılınca elinizi güç düğmesinden çekin ve aynı hareketi tekrarlayarak yeniden tuşa basın. Bu adımları uygularken dikkat edilecek nokta ses kısma tuşundaki elimizi hiç çekmiyoruz. Bunlar uyguladıktan sonra ekranda ”Factory Data Reset” yazısını göreceğiz.

Bu işleme geldiğinizde dokunmatik ekran çalışmayabilir bunun için ses açma ve kapama tuşlarını kullanarak yukarı aşağı işlemini onaylamak için güç tuşunu kullanmamız gerekiyor. Bu ”Factory Data Reset” ekranında reset işlemini onaylayarak işlemi başlatalım. Bu adımda sizden iki kere evet cevabını vermeniz istenecektir. Bu güvenlik önlemi yanlışlıkla reset atmanıza engel olmak amaçlı eklenmiştir. Bu adımları uyguladıktan sonra telefonunuz kısa bir süre içinde gerekli olan işlemleri gerçekleştirerek telefonun formatlama işlemini tamamlayacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

LG TwinWash SmartThinQ özelliği sizi rahatlatıyor

Akıllı telefonlardan sonra artık beyaz eşyalarda akıllı olmaya başladı.Örnek vermek gerekirse LG’nin TwinWash çamaşır makinesi hem tasarımı hem ilginç teknik özellikleri ile hayran bırakmaktadır.

LG TwinWash’ta bir çok farklı özellik bulunuyor fakat bizim ilgimizi çeken SmartThinQ özelliğini anlatmak istedik.Bu özellik çamaşır makinesine akılı teknoloji yeteneğini katmaktadır.Yıkamayı dilediğimiz zaman istediğiniz her yerden yönetmenize ve izlemenize imkan vermektedir.

Yoğun çalışan biriyseniz akşamdan çamaşırlarınızı hazırlayıp işe gittiğinizde akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulama ile kolaylıkla LG TwinWash çamaşır makinenize komut vererek çalıştırabilir,istediğiniz programı seçebilir ve kurutma yapabilirsiniz.Bunları yaparken tükettiğiniz enerji miktarını bile takip edebilirsiniz.Ayrıca bu efsane çamaşır makinesinde TwinWash 6 Motion DD, TurboWash 2.0, Durdur & Çamaşır Ekle, Buhar, Inverter DD gibi üstün özelliklere sahip.

TurboWash™ 2.0 ile çok daha hızlı temizlik

LG’nin hızlı döngü teknolojisi TurboWash™ 2.0 sayesinde ön tarafta bulunan ikili enjektör ile kıyafetlere doğrudan konsantre deterjan karışımı püskürtülüyor. Çamaşır haznesinin üst tarafındaki yüksek basınçlı enjektörler tarafından yüksek devirli programlarda püskürtülen su partikülleri sayesinde çok daha hızlı bir durulama süreci sağlanıyor.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

2 basit yöntem: LG V30 ekran görüntüsü alma

LG V30’da ekran görüntüsü nasıl alabilirim konusunda sizleri ufak bir yazı ile bilgilendirmek istedik.2 farklı basit yöntem ile kolayca Screen Shot alabilirsiniz.

LG’nin yeni amiral gemisi modeli V30 resmi olarak tanıtıldıktan sonra Türkiye’ye gelmesi için günler sabırsızlıkla bekleniyor.Bugün kü yazımızda LG V30 ekran görüntüsü nasıl alınır konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.Aslında hemen hemen akıllı telefonlarda ekran resmi alma adımları aynı diyebiliriz.

LG V30 modelinde ekran görüntüsü almak için en basit ve kolay yöntemi güç tuşu ile ses azaltma tuşuna aynı anda basılı tutmanız yeterli olacaktır.Deklanşör sesi geldikten sonra galeri bölümünden alınan resme ulaşabilirsiniz.LG V30 modelinde güç tuşu diğer modellere göre farklılık göstererek arka tarafta bulunmaktadır.Ayrıca bu güç tuşu parmak izi okuyucu sensörüde olarak kullanılmaktadır.

Diğer bir basit yöntem ise Capture+ özelliğini kullanmaktır.Bildirim çubuğunu aşağıya indirerek ilk sıradaki butonu kullanmanız yeterli olacaktır.Bu araç uzun web sayfaların ekran görüntüsü alabiliyor ve 15 saniyeye kadar GIF uzantılı içerikler oluşturma özelliğine de sahiptir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

LG V20 SIM kart ve hafıza kartı takma adımları

Hülyanur isimli bir ziyaretçimiz yeni LG V20 akıllı telefonu aldığını, ilk defa akıllı telefon kullanacağını ve SIM kartı nasıl takabileceği konusunda destek istemiştir.

LG V20 modeli bildiğiniz üzere nano SIM kart ile çalışmaktadır.Eğer SIM kartınız nano değilse bağlı olduğunuz GSM şirketinin bayilerine gidip nano SIM kartınızı ve 4.5G uyumlu yeni SIM kartınızı alınız.

  • Cihazın alt tarafındaki arka kapak açma düğmesine basın.
  • Arka kapağı tutarak cihazdan ayırın.
  • SIM kartı, altın renkli temas noktaları aşağı bakacak şekilde SIM kart yuvasına kaydırarak yerleştirin.

LG V20 modeline ekstradan takabileceğiniz microSD hafıza kartı ile 2 TB’a kadar hafızasını artırabilirsiniz.Hafıza kartınızı telefona nasıl takabilirim diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek işlemleri rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

  • Cihazın alt tarafındaki arka kapak açma düğmesine basın.
  • Arka kapağı tutarak cihazdan ayırın.
  • Bellek kartını bellek kartı yuvasına yerleştirin.

Herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız bize yorum yazarak ulaşabilirsiniz.Gerekli detayları size yazılı olarak yazdım.LG V20 kılavuzunda SIM kart takma ve hafıza kartı takma işlemlerini gösteren resimi ekliyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

2 adet en ucuz LG OLED TV

LG 55EG910V ve LG 55EG9A7V televizyon modellerinin her ikisi de 55 inç boyutundayken, aralarında ciddi bir fiyat farkı bulunuyor. İlk model yaklaşık 5000 TL fiyat bandında yer alırken, ikinci LG  televizyonunu ise 6500 TL’ye satın alabiliyorsunuz. Peki aradaki özellik farkları neler, 1500 TL fark vermeye değer mi?

Öncelikle iki cihazın da teknik özelliklerine bakalım.

LG 55EG910V Televizyon

55 inç yani 140 cm boyutundaki bu televizyon Full HD 1920X1080p çözünürlükte OLED bir ekran paneline sahip. Kavisli bir ekrana sahip olan cihazda HDR teknolojisi ise yer almıyor. Cihazda Active Noise Reduction, Clear Motion, Dynamic Clear White, Dynamic Colour Enhancer, Motion Eye Care ve ULTRA Luminance gibi teknolojiler yer alıyor. Tüm bunlar görüntüde iyileştirmeler sağlarken, televizyonun yenileme hızı ise 60Hz. 60Hz bugünlerde çok üst düzey kabul edilmese de, yeterli görülmekte.

Ses kısmında Subwoofer yer almayan cihazda Dolby Digital Plus yer alırken, aynı zamanda DTS ve H.265 gibi ses çözücüleri de mevcut. Bu yüzden yeni nesil 2K filmleri de rahatlıkla harici bağlayarak izleme şansınız var.

LG 55EG910V televizyonda aynı zamanda 3D özelliği ve Smart TV de mevcut. LG online mağazasından istediğiniz içerikleri indirebildiğiniz televizyonda, gözlük sahibi olmanız hâlinde 3D film ve içerikleri izleyebilirsiniz. Harici disk veya USB bellek yardımıyla farklı yayınları da izleyebileceğiniz veya televizyondakileri kaydedebileceğiniz cihazda dahili kamera bulunmuyor fakat harici olarak bağlayabiliyorsunuz.

Bluetooth 4.0 bağlantısının ve Miracast desteğinin de yer aldığı televizyonu akıllı telefon ile kontrol etmek mümkünken, ortalama elektrik tüketimi ise 110W olarak karşımıza çıkmakta. 3 adet USB 2.0 ve 3 adet de HDMI girişinin yer aldığı televizyonun dahili Wi-Fi alıcısı da var.

Ürün 2015 yılında satışa çıkmış olsa da, hâlâ piyasadaki üst düzey televizyonlar arasında yer alıyor ve kutudan iki adet 3D gözlük de çıkıyor.

LG 55EG9A7V Televizyon

LG 55EG9A7V hem daha yeni, hem de daha pahalı bir televizyon olarak göze çarpıyor. Yaklaşık 6500 TL’ye satılan televizyon, bir önceki modelle hemen hemen aynı görüntü özelliklerine sahip. OLED Düz – Flat ekran paneline sahip Full HD 1920X1080p çözünürlüklü cihaz 55 inç – 140cm boyutlarında. HDR desteği yer almayan LG 55EG9A7V televizyonda Perfect Color, Resolution Upscaler, True Color Accuracy ve ULTRA Luminance gibi görüntü teknolojileri mevcut.

İşin ses kısmına baktığımızda ise LG 55EG9A7V’de tıpkı bir önceki cihaz gibi Dolby Digital Plus, DTS ve H.265 gibi ses teknolojileri mevcut. Subwoofer ise maalesef bulunmuyor. Televizyonda dahili Wi-Fi bulunurken, istediğiniz zaman bilgisayar gibi cihazları da bağlayabiliyorsunuz. Bunun için iki adet USB 2.0, bir adet USB 3.0 girişi ve üç adet de HDMI girişi bulunuyor.

Eğer üç boyutlu film izleme arayışındaysanız, bu televizyonda 3D özelliği bulunmuyor. Bunun yanında Smart TV özelliğine sahip ve LG Content Store üzerinden uygulama yükleyebilir, oyun oynayabilirsiniz. Dahili kamera olmasa da, harici kamera bağlayabiliyor, ses ile bu televizyonu kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca işletim sistemi olarak da webOS 2.0 tercih edilmiş. LG 55EG9A7V’de Bluetooth 4.0 ile Miracast destekleri de mevcut.

LG 55EG9A7V’in de bir diğer LG modeli gibi benzer güç tüketimi var. Televizyon yaklaşık 111W elektrik tüketimi yaparken, henüz yeni bir model ve bu yıl satışa çıktı.

Hangisi iyi?

Açıkçası her iki televizyon da benzer özelliklerde ve aradaki 1500 TL fiyat farkı fazla gibi duruyor. Üstelik kağıt üstündeki özelliklere bakıldığında LG 55EG910V 3D gibi özelliklerle daha iyi taraf gibi duruyor. Dolayısıyla 1500 TL’lik fark için yeni modelin çok da önemli özelliklere sahip olmadığını düşünüyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

LG NeoChef fiyatı açıklandı

LG’nin yeni Smart Inverter teknolojili yeni mikrodalga fırını olan NEOCHEF satışa sunuldu.

Kullanım rahatlığı ile ön plana çıkan NeoChef, sadeleştirilen rahat kontrol edilebilen arabirimin yanında kendi kendine temiz tutma özelliği olan EasyClean teknolojisine sahiptir.

Tasarım konusunda da çıtayı yükselten LG NeoChef, ön bölümdeki birleştirilmiş ve güçlendirilmiş camı ile ayırma ve düzenleme çizgilerini ortadan kaldırarak şık bir görüntü sunuyor. LG NeoChef, Minimalist ve parlak tasarımlı ön yüzeyini, zarif bir mat dış görünüm ile birleştirerek her türlü mutfağın dekoruna uyum sağlıyor.,

LG NeoChef diğer mikrodalga fırınlara göre daha fazla ince özelliklere sahiptir.Örneğin çikolata yada peynir gibi yiyeceklerinin eritilmesi içinde kullanılabilen özelleştirilmiş ayarlar sayesinde daha birçok yiyeceğinde güzel hazırlanmasına imkan sağlamaktadır.

Bayanların en çok zorlandıktaları konular arasında mikrodalga fırınların zor temizlenmesidir.LG NeoChef üstün bir temizlik ve kullanım kolaylığı katan birçok özelliğe sahipEasyClean™ kaplamaya sahip iç kısmın temizliği oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor.

LG NeoChef™ modelleri için tavsiye edilen son kullanıcı fiyatları ise şu şekilde:

MH6565DIS NeoChef: 899 TL

MS2595CIS NeoChef: 799 TL

MS2535GISW NeoChef: 699 TL

LG NeoChef yorumlarınızı bekliyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

LG X Venture teknik özellikleri açıklandı

LG’nın yeni modeli X Venture teknik özellikleri netleşti.Orta segment özelliklere sahip olan LG X Venture‘nin isterseniz kısaca inceleyelim.

İlk olarak baktığımızda 5.2 inçlik 424 PPI Piksel yoğunluğuna sahip bir IPS LCD ekranı bulunmaktadır.Bu ekran Corning Gorilla Glass 4 ile korunmaktadır.Ekran/Gövde oranına baktığımızda ise yüzde 63.86’lık bir oran görmekteyiz.LG X Venture’yi 4100 mAh‘lık değiştirebilir bir batarya desteklemektedir.Qualcomm Quick Charge 2.0 hızlı şarj desteğide bulunmaktadır.Performans konusuna baktığımızda da 1.4 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 435 yonga seti bulunmaktadır.2 GB RAM ile orta seviyede bir hız sunduğunu belirteliim.32 GB’lık dahili depolama hafızasına ekstradan takabileceğiniz microSD hafıza kartı ile kapasitesini 2 TB‘a kadar artırabilirsiniz.

LG X Venture‘de 16 megapiksellik bir arka kamera ve 5 megapiksellik ön kamera bulunmaktadır.4.5G desteği,NFC,Suya ve toza karşı dayanıklılığı ve parmak izi okuyucusu ile ön plana çıkmaktadır.LG X Venture’de radyo var mı diye merak ediyorsanız bu sorunun yanıtı evet olacaktır.Radyo konusunu malesef birçok teknoloji devi pas geçerken LG bu modeline koyması farklılık yaratıyor.

LG X Venture Türkiye’ye ne zaman geleceği yada Türkiye satış fiyatı konusunda malesef herhangi bir net bilgi bulunmamaktadır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

LG V10 ve LG V20 ekran görüntüsü nasıl alınır?

LG V20 ve LG V10 modellerinde ekran görüntüsü almak istiyorsanız bu yazımız tam size göre diyebiliriz.

lg v20 erkan resmi ve lg v10

Akıllı telefonlar arasında en çok kullanılan pratik özelik kesinlikle ekran görüntüsü alma özelliğidir.Bir ziyaretçimiz bizden LG V20 modeli yazmış fakat henüz resmi olarak tanıtılmadığı için tahminimiz olarak LG V10 yazmak istediğini düşünüyoruz.

Aslında LG V20 ekran görüntüsü alma işlemi diğer telefonlardaki gibi aynı işlemleri yapmak yeterli olacaktır.LG V20 ekran görüntüsü almak için Güç Düğmesi ve Ses Kısma düğmesine aynı anda basıp 1-2 saniye beklemeniz yeterli olacaktır.Bu sadece LG V20 modelinde değil LG V10 modelinde de bu şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Ekran görüntüsü aldığınız resimler .png uzantılı olacağını unutmayınız.Eğer jpg formatında kaydetmek istiyorsanız bilgisayarınıza fotoğrafları atıp fotoğrafı farklı kaydet yaparken jpg olarak seçerseniz istediğinizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

LG G5 yazılım güncelleme nasıl yapılır?

LG G5 yazılımı nasıl güncelleyebilirim?

lg g5 android güncelleme

LG’nin yeni amiral gemisi modeli G5 tanıtıldıktan sonra hem donanımı hem tasarımı ile çok beğenildi.LG G5’de 5.3 inçlik ideal büyüklükte bir ekran, 32 GB’lık dahili depolama hafızası,4 GB RAM,Parmak izi okuyucusu,2800 mAh’lık güçlü bir bataryası bulunmaktadır.LG G5 fiyatı yaklaşık olarak 2500 TL civarlarında gezmektedir.LG G5 sahipleri ilerleyen günlerde yazılım güncelleme nasıl yapılacağını araştıracaktır.Teknoscrool.com olarak LG G5 yazılım güncelleme adımlarını yazmak istedik.

1.Yöntem

Bu özellik telefonunuzun yerleşik yazılımını herhangi bir servis merkezine gitmenize gerek kalmadan İnternet’ten rahatça en yeni sürüme güncellemenizi sağlar. Bu özellik yalnızca LG cihazınız için mevcut yerleşik yazılımın daha yeni bir sürümünü hazırladığında kullanılabilir. Cep telefonu yerleşik yazılım güncelleme işlemi kullanıcının güncelleme süreci boyunca çok dikkatli olmasını gerektirdiği için ilerlemeden önce her adımda görüntülenen tüm talimatları ve notları okuyup kontrol ettiğinizden emin olun. Yükseltme sırasında USB veri kablosunun çıkartılmasının cep telefonunuzda ciddi hasarlar meydana getirebileceğini unutmayın.

2.Yöntem

Over-the-Air (OTA) aracılığıyla LG Cep Telefonu yazılımını güncelleme Bu özellik, USB veri kablosuyla bağlamadan OTA aracılığıyla telefonunuzun yazılımını daha yeni bir sürüme rahatça güncellemenizi sağlar. Bu özellik yalnızca LG cihazınız için mevcut yerleşik yazılımın daha yeni bir sürümünü hazırladığında kullanılabilir. İlk olarak, cep telefonunuzun yazılım sürümünü kontrol etmelisiniz:

Ayarlar > Genel sekmesi > Telefon hakkında > Güncelleme Merkezi > Yazılım güncelleme > Güncelleme için şimdi kontrol.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

LG Pil yüzdesi rakam olarak nasıl gösterilir?

LG Pil yüzdesi nasıl gösterilir?

lg g pil yüzdesi nasıl açılır

Android telefonlarda pil yüzdesi rakam olarak gösterme seçeneğini herkes kullanmaktadır.Telefonu ilk aldığınızda genellikle pil yüzdesi kapalı olarak gelmektedir.LG modeli kullananlar nasıl yapacağını bilmiyorsa bu yazımız tam size göre diyebiliriz.

LG G3 modelinde pil yüzdesi nasıl açılır diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı şöyledir.

Menü-Ayarlar-Genel bölümünde-Pil sekmesine girerek aşağıdaki resimdeki bölümü işaretleyiniz.

Pil şarj bilgileri, kalan şarj yüzdesi ve şarj durumu ile birlikte bir pil grafiğinde görüntülenir. Pil kullanım seviyesini ve Pil kullanım ayrıntılarını görmek üzere Pil kullanım ekranını görüntülemek için Pil şarj simgesine dokunun. Bu bilgiler, hangi bileşen ve uygulamalarının pil gücünü en çok kullandığını görüntüler. Daha ayrıntılı bilgileri görmek için girişlerden birine tıklayın.

Pil yüzdesi – Pil simgesinin yanındaki Durum Çubuğunda bulunan pil seviyesi yüzdesini görüntülemek için bu seçeneği işaretleyin.