Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone’da Birden Fazla Numara Nasıl Silinir?

iPhone telefonlarda, yıllar geçtikçe modeller ve iOS işletim sistemi sürekli değişse de kişiler, rehber, arama gibi uygulamalar üzerinde çok fazla güncelleme olmuyor. Bazı zamanlar, iPhone model telefonların işlemleri tek tek yaptırması insanın zamanı alabiliyor. Oysa ki; IPhone çoğu işlemini telefondan değil, bilgisayar üzerinden yaptıran bir marka. Çoğu iPhone kullanıcı bunları bilmese de zaman içerisinde ihtiyaç duyulduğunda araştırıp öğrenebiliyor.

Yapılması Gerekenler

Telefonda yüklü olan iTunes uygulamasının son sürümü olmalıdır. Değilse son sürüm haline getirilmelidir. iCloud kişileri güncellemeye sürekli açık olmalıdır. İnternet bağlantısı kaliteli olmalıdır.

Numara Silme Yöntemleri

İlk yöntem olarak; ilk önce bilgisayar açılır, herhangi bir tarayıcı üzerinden www.icloud.com sitesine giriş yapılır.

Her IPhone sahibinin kendine ait kullanıcı adı ve şifresi mevcuttur. Bu bilgileri, site üzerinden yazarak sisteme giriş sağlanır. Yapmak istenilen şey çoklu kişi silmek ise, kişiler üzerine gelip, istenilen kişiler arka arkaya seçilebilir ve en son olarak delete yapılır. Ekranda işlem için onay almak isteyen bir çerçeve belirirse, evet veya sil butonu seçilir.

İkinci yöntem olarak; Mac üzerinde de çoklu kişi silinebilme özelliği vardır. ‘Sistem tercihleri ‘ menüsü seçilir ve iCloud seçeneği tıklanır. Yine ilk yöntemdeki gibi kullanıcı adı ve şifre girilerek sistem açılır ve rehber senkronizasyonu açık mı diye kontrol edilir. Kontrol işlemi tamamlandıktan sonra kişiler üzerine gelinir.

İstenilen kişilere command tuşuna basılı olarak tıklanır ve sağ tıklanır. Karşıya çıkan pencerede sil tıklanır ve işlem onaylanır.
Üçüncü yöntem ise; AnyTrans, Delete Contacts, Cleaner Pro gibi uygulamaları kullanarak, yukarıdaki işlemlerin aynılarını tekrar etmektir.

Bu gibi uygulamalar, tek bir dokunuşla bütün kişileri birleştirebilme özelliğine sahiptir. Benzer isimleri olan kişileri bulup, eşleştirebilir. Örneğin; AppStore’a girip ‘Simpler Contacts’ programı indirilebilir. Uygulama açıldıktan sonra, uygulama rehbere erişmek için izin ister, bu izin onaylandığı taktirde, rehberden silinmesi istenen kişilerin üzerine tıklanır. Kişiler seçildikten sonra sil tuşu tıklanır ve kolayca toplu bir şekilde silme işlemi gerçeklemiş olur.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone’da Birden Fazla Numara Nasıl Silinir?

iPhone mobil dünyaya adım attığı ilk günden bu yana birçok tüketici tarafından beğeni ile kullanılmaktadır.

Her geçen gün cihazlara ekledikleri yeni yazılımları ve modellerine ekledikleri yeni serileri ile şaşırtmaya devam eden iPhone’un da kullanıcılarını çileden çıkarttığı, bu kadar da olmaz dedirttiği durumlar bulunmaktadır.

Tabi ki bunlardan birisi de telefon rehberinde bulunan kişilerde aynı anda birden fazla kişiyi silmeye izin vermemesidir. Bu konuda inadını sürdüren iPhone’un neden böyle bir özelliği hala sabit tuttuğu kullanıcılar tarafından da anlaşılamamakta ve yoğun eleştiri almaktadır. Her ne kadar cihaz üzerinde doğrudan birden fazla kişiyi rehberden silme işlemi yapılamasa da bunun alternatif yolları bulunmaktadır.

Bu yollardan önce şunlar kesinlikle bilinmelidir; Güncel iTunes sürümü kullanılmalı, iCloud kişileri açık olmalı ve bir internet bağlantısı bulunmalıdır.

1- iCloud Web Sitesini Kullanarak Rehberde Birden Fazla Kişiyi Silmek

Bilgisayarımızdan www.icloud.com uzantılı internet sitesine giriş yapıyoruz,

Kullanıcı adı ve şifre ile söz konusu sisteme giriş sağlıyoruz,

Daha sonra gelen ekranda ‘Kişiler’ butonuna tıklıyoruz,

Silmek istediğimiz ne kadar kişi varsa seçtikten sonra ‘Delete’ tuşuna basarak bu kişileri siliyoruz.

2- Mac Kullanarak Rehberde Birden Fazla Kişiyi Silmek

Mac versiyonu üzerindeki ‘Sistem Tercihleri’ menüsüne gidererek iCloud butonuna tıklıyoruz,

Kimlik bilgileriyle giriş yapıyoruz ve akabinde rehber senkronizasyonunun açık olduğundan emin oluyoruz,

Mac üzerinde yer alan ‘Kişiler’ uygulamasına gidiyoruz,

Burada yer alan ‘Command’ seçeneğine basılı tutularak istenilen kişiler seçiliyor,

Mouse’da sağ tıkladığımızda önümüze gelen ‘Kişileri Sil’ butonunu seçiyoruz,

Daha sonra karşımıza gelen sekmede bunu onaylıyoruz,
Silme işlemi bittikten sonra rehberimizin iPhone telefonumuz ile uyumlu olmasını bekliyoruz.

3- Yan Uygulamalar Kullanarak Rehberde Birden Fazla Kişiyi Silmek

iPhone marka telefonların bu açığını bilen yazılımcı arkadaşlarımız krizi fırsata çevirerek bize yardımcı olan yan uygulamalar geliştirmektedir. Bu uygulamalar sayesinde telefonumuzda birden fazla kişiyi rehberimizde silebilmekteyizdir.

Örnek uygulamalar ise; Cleaner Pro, AnyTrans gibi vb. uygulamalardır. Söz konusu uygulamalar indirilirken App güvenilir olmasına dikkat göstermenizde fayda bulunmaktadır. Çünkü bu amaçla kurulup kullanıcıların gizli verilerini çalmaya çalışan birçok uygulama bulunmaktadır.