Kategoriler
Araba Haberleri

Egea çarpışma önleyici radar sistemi nerede?

FIAT Egea’da bulunan çarpışma önleme sistemi hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bu sistem gerçekten çok işe yarayan bir güvenlik donanımıdır.

İlk olarak çarpışmayı önleyici sistem ön park sensörü gibi bir çalışma prensibi yoktur. Bu sistem seyir halindeyken gelen yayaların, hayvanların yada diğer engelleri algılamaz. Sadece arabanın sağ ön tamponunda yer alan radar sistemi ile öndeki araç ani hız düşürmesi yaptığında yada aniden duruş yaptığında sistem hemen algılıyor ve gösterge panelinde semböl ve sesli olarak komut vermektedir.

Çarpışma önleyici sistemini otomatik frenleme yada sesli olarak uyarma komutlarını seçebiliyorsunuz. Eğer otomatik frenlemeyi seçtiğinizde uyarı geldiğinde frene hiç basmadıysanız yada yeterli seviyede basmadıysanız araç otomatik olarak fren yapıp hızını düşürecektir. Bu sayede sizi kazalardan bir nebze koruyacaktır.

Bu yüzde çarpışma önleyicisi bulunan araç sahipleri tamponlarına çok dikkat etmek zorundadır. Radar sistemine vereceğiniz bir hasar size en az 2000 ile 3000 TL aralığında bir masraf açabilir.

NOT: Emniyet kemeri takılı olmadığı zaman sistem çalışmamaktadır. Lütfen emniyet kemerinizi her daim takılı olmasına özen gösteriniz. Bu arada radar sistemi 7 – 200 Km hız aralığında çalışmaktadır.

Kategoriler
Araba Haberleri

Fiat Linea hareket edince otomatik kapıların kilitlenmesi

Bu yazımızda sizlere Fiat Linea araçlarda araç hareket halindeyken kapıların otomatik olarak nasıl kapacağına dair bilgi vermek istedik.

Araç hareket etmeye başladığında 20 Km hızı geçtikten sonra otomatik olarak bütün kapılar kilitlenmektedir. Eğer sizin kilitlenmiyorsa belki özellik devre dışıdır. Aktif etmek için aşağıdaki anlatımları uygulamanız gerekmektedir.

Not: Aşağıdaki anlatım 2015 model ve sonrası için geçerlidir.

Bu fonksiyon devredeyken (ON), otomobilin hız 20 km/s
değerini aştığında otomatik olarak kapılar kilitler.

Bu fonksiyonu devreye almak/devreden çıkarmak için (ON/OFF) aşağıdaki işlemleri yapınız.

– MENU ESC ksaca basınız: Ekranda bir alt menü görüntülenecektir.

– MENU ESC butonuna kısaca basınız: “Harekette” (On)
veya Off (önceden yapılmış ayarlara göre) ekranda yanıp sönecektir.
– Ayarlamak için + veya – butonlarına basınız.
– Alt menü ekranına geri dönmek için kısaca veya ayarları kaydetmeden ana menü ekranına dönmek için uzunca MENU ESC butonuna basınız.
– Standart ekrana veya menüde bulunduğunuz noktaya göre ana menü ekranına dönmek için uzunca MENU ESC butonuna basınız.