Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Facebook Grup İsmi Nasıl Değiştirilir?

Dünyanın açık ara en çok kullanılan sosyal medya uygulaması, hiç kuşku yok ki Facebook uygulaması olduğu biliniyor ve sürekli artan kullanıcılarıyla birlikte büyümeye hız kesmeden devam ediyor.
Farklı şehirlerden ve hatta ülkelerden birçok farklı görüş ve ilgi alanlarına sahip insanların tanışmasına kaynaşmasına vesile olan bu uygulama aynı zamanda eski dostlukların da hatırlanması, eski anıların yapılan paylaşımlarla sıcak tutulmasını sağlıyor. Milyonlarca üyesi bulunan bu platform her geçen gün yeniliklerle kullanıcılarını cezbetmektedir. Bunlardan bir tanesi de Facebook gruplarıdır.

Facebook grupları nedir?

Facebook’un bizlere sunduğu bu özellik, Facebook sayfalarından biraz daha farklı olup bireysel veya herhangi bir işletme konusu altında kurulabilir grup üyeleriyle etkileşimde bulunabileceğimiz, isteyen herkesin paylaşım yapmasına görüş bildirmesine topluluk oluşturmasına yarayan oluşumun adıdır.

Facebook grupları ne işe yarar?

Kurulan gruplar insanları yakınlaştırıp sosyalleşmesini ve yeni şeyler öğrenmesini sağlayan aklındaki fikirleri yazılara dökerek insanlarla paylaşmamıza, görmesini istediğimiz anları fotoğraf veya video şeklinde beğenilerine sunmaya bu sayede çok farklı yerlerden çok farklı insanlardan yeni şeyler öğrenmemize ve öğrendiklerimizi onlarla paylaşma ve tartışma imkanı bulduğumuz çok güzel bir oluşumdur. Facebook üzerinde milyonlarca grup dünyanın birçok yerinden insanların bu gruplar sayesinde sosyalleşmesine olanak sağlıyor.

Facebook Grup İsmi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Hem sosyalleşmek hem de farklı görüşlerden insanların fikirlerini okuyup kendi fikirlerimizi beyan etmek için son derece elverişli bir uygulamadır. Kurduğunuz gruplar zamanla hedef değiştirebilir veya grup üyelerinin farklı isim istemeleri mevcut grup ismini beğenmemeleri üzerine yeni bir isim fikri ortaya atılabilir ve bu neticede yeni bir isim bulup diğer isimle değiştirilebilir. Fakat burada Facebook’un iki kesin kuralı mevcut. Bunlardan biri grubun ismini değiştirme hakkı sadece grup yöneticilerinde olması, ikincisi ise Gruptaki üye sayısının maksimum 5000 i geçmemiş olmasıdır.
Eğer bu belirtilen iki şartta grubunuzda mevcutsa grup ismini kolaylıkla değiştirmeniz mümkündür;

Öncelikle ismini değiştirmek istediğimiz grup sayfasına giriyoruz.
Grubun sağ üst köşesinde kapak fotoğrafının yanında bulunan üç nokta simgesine tıklayın.

Açılan menüden, grup ayarlarını düzenle sekmesini seçiyoruz.
Grup adının yazıldığı bölümün üzerine tıklıyoruz ve grubun ismini silip önceden belirlediğimiz grubun yeni ismini yazıyoruz.
Ardından tamam tuşuna basarak kaydediyor ve çıkış yapıyoruz.
Grup isminiz istediğiniz şekilde başarıyla değiştirildi.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Facebook Messenger Karanlık Mod (Gece Modu) nasıl aktif edilir?

Facebook kullanıcılarına yeni özellikler getirerek sevindirmeye devam ediyor.

Facebook Messenger uzun bir süredir kullanıcılar tarafından beklenen Karanlık Mod özelliğini bazı ülkelerde test etmeye başladı. Bu özelliği ilk defa duyanlar için Facebook Messenger Karanlık Mod hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Adındanda anlaşılacağı gibi Karanlık Mod bir nevi tema seçeneği diyebiliriz. Bulunduğunuzda ortamda fazla ışık yok ve karanlık bir ortam ise bu özelliği kullanarak daha rahat bir görüş ve şarj konusunda tasarruf sağlayacaktır.

Facebook Messenger’ı aktif olarak sürekli kullananlar forum sitelerinde gece saatlerinde kullanımın gözleri çok yorduğunu ve rahatsız ettiğini uzun zamandır dile getirmektedir. Bu özellik Facebook’un son zamanlarda yapmış olacağı en mantıklı ve verimli bir güncelleme olacaktır.

Resmi olmayan açıklamalara göre Facebook Messenger Karanlık Mod ilk olarak Android işletim sistemli telefonlara geleceği söylenmektedir. İOS platformuna ise gelip gelmeyeceği konusunda herhangi bir netlik bulunmamaktadır.

Facebook Karanlık Mod nasıl aktif edilir konusunda ise resmi olarak bu özellik hizmete girdikten sonra sizleri bilgilendireceğiz.

Kategoriler
Oyun Haberleri

Hill Climb Racing 2 Facebook bağlanma isteğini iptal etme

Bize ulaşan bir soruda Hill Climb Racing 2 oyunu oynayan bir ziyaretçimiz her oyuna girmek istediğinde otomatik olarak facebook internet sayfası açıldığını, nasıl kapatabileceği konusunda destek istemiştir.

Google Play Store’un en popüler oyunlarından olan ve en iyi hasılat geliri yapan oyun olan Hill Climb 2 Racing oyununda bu facebook bağlanma istediği iptal etmek çok kolaydır.

İlk olarak oyuna giriniz. Eğer facebook sayfası açılırsa sayfayı kapatınız. Daha sonra sağ üst köşede bulunan çark simgesi yani ayarlar bölümüne giriş yapınız.

Sol tarafta facebook simgesini göreceksiniz. Bu simgeye bastığınızda resimdeki gibi “Disconnected” simgesini göresiye kadar basınız. Eğer oyuna girince Facebook sayfası açılıyorsa “Disconnected” yazısı yerine “Connected” yazısı olacaktır. Eğer isterseniz Facebook simgesinin yanında bulunan diğer bağlantı kutusunu da “Disconnected” yaparak bütün bağlantıları kapatabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Facebook son arama geçmişini silme

Facebook son aramaları silme konusunda yardım arıyorsanız bu sayfamızın size faydası olacaktır.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya sitesi olan Facebook artık hayatımızın her dakikasında diyebiliriz.Ümran isimli bir ziyaretçimiz Faebook arama geçmişini silme konusunda bizden destek istemiştir.Bildiğiniz üzere Facebook yapılan aramalarınızı kaydetmektedir.Bunun sebebi ise bir sonraki aramalarınızda rahat edebilmeniz içindir.Bazen arama geçmişinizdeki bazı aramaları görmek istemeyebilirsiniz.

Facebook arama geçmişini silme nasıl yapılır?

İlk olarak Facebook’a giriş yapıyoruz.Daha sonra üstteki mavi barın en sağında yer alan küçük ok işaretine (oturumu kapattığımız yer) tıklıyoruz ve “Hareketler Dökümü” seçeneğine geçiş yapıyoruz.Daha sonra Hareketler Dökümü sayfasının solunda yer alan yer imlerinden fotoğraflar, beğenmeler ve yorumların hemen altındaki “Daha Fazla” seçeneğine tıklıyoruz.Genişleyen seçenekler arasından “Ara”yı seçiyoruz.Son olarak açtığımız sayfanın sağ üst bölümünde yer alan “Arama Kayıtlarını Sil” seçeneğine tıklayıp açılan pencerede tekrar “Arama kayıtlarını sil” butonuna basmamız yeterli olmaktadır.

Eğer takıldığınız bir soru olursa bize yorum yazarak ulaşabilir yada iletişim bölümüzden de mail atabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Facebook hesabınızı güvenli kullanma yöntemleri

Dünya çapında en çok tanınan ve en çok kullanılan sosyal medya ağı şüphesiz Facebook fakat hala kullanıcılar yeterince güvenlik altında değil. Bunda sadece Mark Zuckerberg ve ekibinin de payı yok, aynı zamanda platformu kullananlar da pek çok hata yapıyor ve güvenliklerini önemsemiyor.

Peki Facebook güvenliği nasıl sağlanır? Facebook güvenliği için ne yapmalı?

Eğer hayatınızdaki önemli ayrıntıları, fotoğrafları Facebook üzerinden paylaşıyorsanız, potansiyel tehlikelere karşı da önlem almalı ve hesabınızı korumalısınız.

Facebook hesabınızı özel tutun

Öncelikle hesabınızı olabildiğince özel ve gizli tutmanız gerekiyor. Bunun için bilgisayardan Facebook’a giriş yapın ve sağ üstteki ok işaretine tıklayarak Ayarlar sekmesini açın. Öncelikle buradan ilave güvenlik ayarlarını kullanabilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulamasını ayarlayarak, Facebook’a her giriş yaptığınızda cep telefonunuza özel ve tek kullanımlık bir kod gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda cihazınıza farklı bilgisayarlardan şifrenizi bilse de kimse erişemeyecektir. Ayrıca tanınmayan girişler hakkında uyarı alabilir, hesabınıza giremediğiniz zamanlarda iletişim için birkaç arkadaşınızı seçebilirsiniz.

Bunları yaptıktan sonra gizlilik sekmesine girerek paylaşım, iletişim ve arama ayarlarınızı yapın. Eğer maksimum güvenlik elde etmek istiyorsanız, paylaştıklarınızı sadece arkadaşlarınızın görmesini sağlayın. Ayrıca arkadaşlarınızın arkadaşı olmayan kişilerin size istek göndermesini de engelleyin. Bir diğer seçenek de, arama kısmında çıkmamak. Tavsiye olarak, Facebook’un dışındaki arama motorlarının Facebook profilinize bağlantı vermesini mutlaka engelleyin.

Her isteği kabul etmeyin

Eğer tanımadığınız kişilerden arkadaşlık isteği geliyorsa bunları reddedin. Özellikle ortak arkadaşınız yoksa, bu profiller zararlı veya sahte olabilirler.

Çocuklarınızı koruyun

Facebook’u kullanmak için yaş limiti 13 fakat rahatlıkla daha ufak çocuklar da kullanabiliyor. Eğer çocuğunuzun yaşı küçükse, düzenli olarak Facebook kullanımını izleyin ve siber zorbalardan, pedofililerden korunmasını sağlayın.

Gönderilerinize dikkat edin

Facebook’ta paylaştığınız şeylere dikkat edin ve çok özel bilgiler vermeyin. Kötü niyetli değil, sadece kıskanç insanlar bile size bu yöntemler zarar verebilir. Ayrıca gönderilerinizi özel yapın ve sadece arkadaşlarınızın görmesini sağlayın. Eğer herkese açık paylaşımlar yaparsanız, arkadaş listenizde olmayan kişiler de ne yazdığınızı rahatlıkla görebilecekler.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Facebook Video İndir Nasıl Yapılır?

Sık kullanılan sosyal paylaşım ortamı olan ve sınırsız iletişim sunan sitelerin başında Facebook gelmektedir.

facebook video indir

Zaman zaman ana sayfada gezinirken, ilginç videolar kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Facebook’ta beğenilen videoları, bazı durumlarda indirmek isteyebiliriz. Bu geniş arşive sahip olan sosyal paylaşım sitesinden, video indirmek elbette mümkündür. Buna karşın, direkt olarak indirme butonu olmadığı için Facebook üzerinden video indirmeyi her kullanıcı bilmemektedir.

Facebook’tan video indirmek için çeşitli yollar bulunmaktadır. En çok kullanılan yöntem ise direkt olarak videonun ana sayfasına gitmektir. Açıklama kısmından videonun yayınlandığı ana sayfaya gidilerek indirme işlemi yapılmaktadır.

Ana Sayfadan İndirmek

İndirilmek istenen video seçildikten sonra video yürütüldüğü esnada sağ tıklanmalıdır. “Show Video URL” yazısı seçildikten sonra URL kopyalanmalı ve ardından tarayıcı çubuğunda, “www” uzantısını silinmelidir. Bu işlemi, silinen alana “m” yazımı takip etmektedir. Son adımda kullanıcıların yapması gereken videonun üzerine tıklayarak, “Video olarak kaydet” butonunu seçmektir. Bu adımların sırasıyla uygulanmasının devamında, video indirme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir. İlk başta karmaşık olarak görünsede aslında oldukça basit bir işlemdir. Videonun indirilmesi maksimum 5 dakika sürmektedir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Android ve İOS telefonlarda Facebook Profil Fotoğrafına Bayrak Ekleme Nasıl Yapılır

Facebook profil fotoğrafınıza Türk Bayrağı nasıl ekleyebilirim diye merak ediyorsanız işte size güzel bir yazı.

facebook turkiye bayrağı ekleme

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook, profil totoğraflarına bayrak ekleme özelliğini kullanıma sundu.Aslında bu özellik yeni gelmedi.2015 yılından bu yana kullanıcılar kendi facebook fotoğraf çerçevelerini tasarlayarak profil fotoğraflarında kullanılabiliyordu.Facebook, profil fotoğraflarına çerçeve ekleme özelliği için küçük bir güncelleme yaparak 200 farklı ülkenin bayraklarını hazır çerçeve kalıbı olarak hizmete sundu.Bu sayede fotoğrafa Türk Bayrağı ekleme, ya da dilediğiniz farklı bir bayrağı ekleme işini yapabiliyorsunuz

Facebook profil fotoğrafınıza bayrak eklemek için uygulanacak işlemler bilgisayar ve akıllı telefonlara göre farklılı gösterebilmektedir.Teknoscrool.com olarak sizlere hem bilgisayar hem mobil cihazlar için resim ekleme işlemlerini anlatacağız.

Bilgisayar Üzerinde Facebook Profil Fotoğrafına Bayrak Ekleme

İlk olarak bilgisayarınız üzerinden facebook hesabıızın açık olduğu https://www.facebook.com/gameface/ sayfasını açınız.Daha sonra sayfa açılınca profil fotoğraflarınız görünecektir.Sol taraftaki önerilerde Türkiye Bayrağı’nı görebilmeniz mümkün:Eğer Türk Bayrağı öneriler arasında çıkmazsa veya farklı bir bayrak kullanmak isterseniz arama çubuğunu kullanarak Türkiye Bayrağı’nı veya başka istediğiniz ülkenin bayrağını aratabilirsiniz.

  • Not: Arama yaparken ingilizce aramanız gerekmektedir.
  • Örnek: Türkiye bayrağı için “Turkey” yazmanız gerekmektedir.

Aradığınız bayrağı bulunca alt taraftaki “Profil Resmi Olarak Kullan” tuşuna tıklayın ve profil resminizi oluşturunuz.Bayrağ’ın ne kadar süre ile profil fotoğrafınızda kalacağınıda belirleyebiliryorsunuz.İsterseniz sürekli olarakta seçme imkanınız bulunmaktadır.

Akıllı telefonlarda Facebook Profil fotoğrafı nasıl eklenir?

  • ilk olarak Facebook2un mobil uygulaması üzerinden profil bölümünü açınız.
  • Profil sayfanız açıkken profil fotoğrafınızın üzerindeki “Düzenle” bölümüne dokunun.
  • Menü açılınca “Çerçeve Ekle” seçeneğini seçin.

Eğer açılan sayfada Türk Bayrağı çıkmazsa “Turkey” yazarak aratınız.Eğer başka bir ülke bayrağını kullanmak isterseniz buraya İngilizce olarak ülkenin adını yazabilir ve aratabilirsiniz.

Son olarak bayrak eklenmiş profil fotoğrafınızı ne kadar görüntüleceğini seçebilirsiniz.Bu işlemden sonra “Kullan” tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Facebook büyümesini devam ettirdi

Facebook’un gelirleri merakla beklenirken tüm tahminlerin üstünde başarılı bir grafik yakaladı.

facebook

Techradar’ın haberine göre 2016’nın 4. çeyrek mali sonuçlarını açıklayan Facebook, yılı 8.8 milyar dolar gelir ile kapattı.Ayrıca 3.56 milyar dolar kar ile yılı kapattı.Aylık kullanıcısı sayısında ise herhangi bir düşüklük yaşanmazken emin adımlarla hergeçen gün artışını sürdürmeye devam ediyor.Facebook en son verilerine göre yüzde 3.9’luk bir artış göstererek 1.8 milyar kullanıcıya ulaştı.

Sahte haberler ve yanlış reklamcılığa savaş açan facebook, bu hamle ile gelirlerinde büyüme yaşadı.Facebook şu anda 1.8 milyar kayıtlı kullanıcıya sahipken, hergün yaklaşık 1.2 milyar kişi akıllı telefonlar üzerinden giriş yapıyor.Mobil kullanımı her platformda olduğu gibi facebook’ta mobil girişlerini artırdı.Mobil gelir facebook’un yüzde 84’ünü oluşturmaktadır.2015 yılı rakamlarına bakıldığında ise neredeyse gelirini 2 katını çıkardı.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Facebook bildirimleri nasıl kapatılır (Android ve İOS)

Facebook’ta gelen bildirimleri nasıl kapatabilirim diye araştırma yapıyorsanız bu yazımız tam size göredir.

facebook bildirim kapatma

Akıllı telefonlar hayatımızın içinde önemli bir yer edinmektedir.Fakat bu teknolojik cihazların en büyük dezavantajlarından bir tanesi ise kesinlikle şarj sürelerinin az gitmesidir.Şarj bitiş süresini uzatmak için kullanıcılarda dikkatli davranması gerekmektedir.En çok şarj tüketen uygulamalar arasında yer alan Facebook’un mobil uygulamasında bildirimleri nasıl kapatabilirim diye merak ediyorsanız bu yazımız size göredir.

Bildirim sesleri açıkken, biri gönderilerinizi beğendiğinde veya yorum yaptığında veya Zaman Tünelinizde paylaşımda bulunduğunda bilgisayarınızın hoparlörlerinden bir uyarı sesi duyarsınız.

Bildirim seslerini kapatmak için:

Tüm Facebook sayfalarının sağ üst köşesinde bulunan simgesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin
Soldaki Bildirimler‘e tıklayın
Facebook üzerinde‘ye tıklayın
Her yeni bildirim alındığımda ses çal seçeneğini kapatın.

Ayrıca teknoscrool.com olararak önerimiz facebook’un maboil uygulamasını kullanırken sadece ihtiyacınız olduğunda mobil veri bağlantısını aktif ediniz.Devamlı olarak mobil veri bağlantısını kullanmak şarj sürenizin çok kısa gitmesine neden olacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Facebook Messenger Üzerinden Artık Oyun Oynayabilirsiniz

Facebook kullanıcılarının arkadaşları ile iletişim kurmak için hem sesli hem de görüntülü konuşma yapabildikleri Facebook Messenger yeni güncellemesi ile birlikte artık oyun oynamanızı da sağlıyor.

facebook-oyun

Yayınlanan güncellemeyi indirdikten sonra arkadaşlarınız ile karşılıklı olarak oyunlar oynayabilirsiniz.

Yaklaşık 2 milyar kullanıcısı bulunan Facebook sosyal ağının resmi mobil uygulaması olan Facebook Messenger uygulamasının yeni özelliği uygulamanın daha sık kullanılmasını sağlayacak. Şuan için 30 ülkede güncellenen Facebook Messenger uygulamasında yer alan oyunlar Facebook ve Instant Games ortaklığı ile hazırlandı.
Dünyanın en popüler oyunlarından olan Space Invaders ve Pac-Man gibi sevilen oyunlarında bulunduğu Facebook Messenger uygulaması üzerinden ücretsiz bir şekilde oynanabilecek. Facebook Messenger kullanıcıları kendi akıllı telefonlarına oyun yüklemeden aktif bir şekilde Facebook Messenger uygulamasını kullanarak istedikleri oyunu oynayabilecekler.

Bu sayede akıllı telefonlarının hafızası dolmadan hızlı bir şekilde oynayabilecekler.Arkadaşlarınız ile karşılıklı olarak oynayabileceğiniz oyunlarında bulunduğu bu güncelleme ile artık arkadaşlarınız ile rekabete girerek eğlenceli anlar yaşabilirsiniz. Arkadaşlarınız ile sohbet ederken sadece birkaç tuşlama ile oyunu aktif ederek arkadaşlarınızı oyuna davet edebilirsiniz. En yüksek skoru yaparak arkadaşlarınızdan hediyeler kazanma imkanı sağlayan bu harika güncelleme ile Facebook Messenger yeni bir amaçla da kullanılacak. Facebook tarafından yayınlanan güncellemenin kısa bir süre sonrasında Dünyadaki tüm Facebook kullanıcıları için yayınlanması bekleniyor.