Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

2021 yılının en pahalı servet değerindeki ekran kartları

Daha önceki yazılarımızda bilgisayarların fiyatlarını ikiye katlayan ekran kartlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise çıtayı bir adım yükseliyoruz ve servet değerindeki ekran kartlarından bahsetmek istiyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Bütün oyunları kaldıracak ekran kartları (2000-6000 TL arası)

Konu ekran kartı olunca, bütçenize bağlı olarak önünüze sayısız seçenek sunuluyor. Dolayısıyla en iyi ekran kartları konusunda seçim yapmak da bir o kadar zorlaşıyor.

Eğer bilgisayarınızı oyun oynamak için kullanıyorsanız, bunun için de yüksek performanslı bir ekran kartına bir miktar para ödemeniz şart.

Elbette eğer fiyat söz konusu değilse, Nvidia’nın GeForce GTX 1080 Ti kartı en tepede duruyor fakat tercihiniz fiyat-performans yönündeyse, başka seçimlere yönelmeniz daha akıllıca olacaktır. Birçok oyuncu bu seviyede bir grafik kartına ihtiyaç duymasa da, amacınız 4K çözünürlükte, 3D veya sanal gerçeklik oyunları oynamaksa tabii ki ortalama kartlarla kurtulmanız mümkün değil.

Asus ROG STRIX GTX 1080 O8G GAMING

2000 TL üstü bir fiyatla satılan ve premium seviyede olan bu ekran kartı, oyuncular için paha biçilemez seviyede. Programlanabilir RGB ışıklarıyla şıklığa da önem veren oyunculara hitap eden Asus ROG STRIX GTX 1080 O8G GAMING, piyasadaki en iyi seçenekler arasında yer alıyor.

MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8G

Vanilla yani overclocksuz sürüme göre daha iyi performans sunan bu MSI ürünü, GTX 1080 için bütçe ayıramayanlar için ideal seçenek. Hem kusursuz bir performans sergiliyor, hem de diğer parçalara bütçe ayırmanızı sağlıyor.

EVGA GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

4000 TL fiyatı tek eksiği olan ekran kartı, büyüleyici bir performans sunarken piyasadaki en iyi ekran kartı fakat eğer VR sahibi değilseniz, almanızı tavsiye etmeyiz. Eğer ‘En iyisi olsun’ diyenlerdenseniz sorun değil fakat yarı fiyatına alabileceğiniz ve yakın performans alabileceğiniz başka seçenekler de var.

Zotac GeForce GTX 1050 Ti 4GB OC Edition

650 TL civarı bir fiyata satılan Zotac yapımı bu GTX 1060 Ti ekran kartı, fiyat-performans ikilisini buluşturuyor ve üst düzey FPS oranları veriyor. Radeon RX 460’a göre biraz daha pahalı olabilir fakat kullandığınızda performans artışını hissediyorsunuz.

Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition

Eğer fazla para ödemek sizin için sorun değilse, Founders Edition tercih edebileceğiniz en iyi ekran kartları arasında ve kesinlikle performans konusunda en ufak sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ayrıca overclock yapma imkanı da tanıyor.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Ekran kartı nasıl overclock edilir?

Hayallerin gerçeğe dönüştüğü overclock dünyasına hoşgeldiniz! Belki bu biraz abartılı olabilir fakat günümüzde pek çok oyuncunun, performans artışı amaçlı ekran kartlarına, işlemcilerine overclock yaptığını görüyoruz.

ekran kartı

Artık ekran kartı alırken bile overclock yapılıp yapılmadığına dikkat ediyoruz ve bu işlem ‘dağlar kadar fark’ yaratmasa da, FPS’yi artırdığını biliyoruz.

Açıkçası, Nvidia ya da AMD ekran kartını overclock etmek pek de ‘korkaklara’ göre değil. Hafife alınmayacak bu işlem sonucunda, bazen performans kazanımı minimum seviyede bile olabilir. Fakat her şeye rağmen, elinizdeki cihazdan maksimum verimi alıp, gücü sonuna kadar kullanmak istiyorsanız bu sizin için zamanla bir ‘hobi’ hâline gelecektir.

Özellikle DirectX 11 ile ekran kartını overclock etmek oyuncular için son derece faydalı bir işlem hâline gelirken, aynı zamanda hatalı işlemler yapabileceğinizi, işlem sonucunda ekran kartı sıcaklığınızın artabileceğini göze almalısınız.

Doğru yazılımı edinin

İşlemci overclock etmenin tersine, ekran kartına bu işlemi uygularken indirmeniz gereken bazı Windows progrmaları gerekiyor. Elinizdeki modelin referans olup olmadığına, hangi firmaya bağlı olduğuna göre indirmeniz gereken bazı programlar var. Örnek vermek gerekirse, referans bir GTX 980 ekran kartında MSI Afterburner kullanılır. Afterburner ile, ekran kartının overclock öncesi ve sonrası performans değişimlerini görebilirsiniz.

Mevcut hızları kontrol edin

Öncelikle, ekran kartınızın hâli hazırdaki performansını öğrenmelisiniz. Sabit bir oyun seçin ve bir benchmark programı kullanarak minimum, maksimum ve ortalama FPS değerlerini öğrenin.

Güç sınırını artırın

Power limit olarak adlandırılan bu durum için MSI Afterburner’ı tekrar açıp, kaydırıcı tuşu gidebildiği kadar sürüklemek gerekiyor. Bu şekilde eldeki güçten tam anlamıyla yararlanmış olacaksınız.

Saat hızını ve bellek hızını artırın

Clock speed olarak da adlandırılan saat hızını artırarak işe başlayın. Ekran kartınıza en çok hangi hızın uyduğunu araştırın ve ortalama bir değer belirelyin. Aynı zamanda internet üzerinde tekrar araştırma yaparak bir bellek hızı değeri bulun, buna göre artış yapın.

Ayarlamaları yaptıktan sonra, işlemi uygulayın ve kartınızın ne kadar performans verdiğine bakın. Overclock sonrası muhtemelen 5-10 FPS arası bir artış göreceksiniz.