Bilim ve Teknoloji

Ekran kartı nasıl overclock edilir?

Hayallerin gerçeğe dönüştüğü overclock dünyasına hoşgeldiniz! Belki bu biraz abartılı olabilir fakat günümüzde pek çok oyuncunun, performans artışı amaçlı ekran kartlarına, işlemcilerine overclock yaptığını görüyoruz.

ekran kartı

Artık ekran kartı alırken bile overclock yapılıp yapılmadığına dikkat ediyoruz ve bu işlem ‘dağlar kadar fark’ yaratmasa da, FPS’yi artırdığını biliyoruz.

Açıkçası, Nvidia ya da AMD ekran kartını overclock etmek pek de ‘korkaklara’ göre değil. Hafife alınmayacak bu işlem sonucunda, bazen performans kazanımı minimum seviyede bile olabilir. Fakat her şeye rağmen, elinizdeki cihazdan maksimum verimi alıp, gücü sonuna kadar kullanmak istiyorsanız bu sizin için zamanla bir ‘hobi’ hâline gelecektir.

Özellikle DirectX 11 ile ekran kartını overclock etmek oyuncular için son derece faydalı bir işlem hâline gelirken, aynı zamanda hatalı işlemler yapabileceğinizi, işlem sonucunda ekran kartı sıcaklığınızın artabileceğini göze almalısınız.

Doğru yazılımı edinin

İşlemci overclock etmenin tersine, ekran kartına bu işlemi uygularken indirmeniz gereken bazı Windows progrmaları gerekiyor. Elinizdeki modelin referans olup olmadığına, hangi firmaya bağlı olduğuna göre indirmeniz gereken bazı programlar var. Örnek vermek gerekirse, referans bir GTX 980 ekran kartında MSI Afterburner kullanılır. Afterburner ile, ekran kartının overclock öncesi ve sonrası performans değişimlerini görebilirsiniz.

Mevcut hızları kontrol edin

Öncelikle, ekran kartınızın hâli hazırdaki performansını öğrenmelisiniz. Sabit bir oyun seçin ve bir benchmark programı kullanarak minimum, maksimum ve ortalama FPS değerlerini öğrenin.

Güç sınırını artırın

Power limit olarak adlandırılan bu durum için MSI Afterburner’ı tekrar açıp, kaydırıcı tuşu gidebildiği kadar sürüklemek gerekiyor. Bu şekilde eldeki güçten tam anlamıyla yararlanmış olacaksınız.

Saat hızını ve bellek hızını artırın

Clock speed olarak da adlandırılan saat hızını artırarak işe başlayın. Ekran kartınıza en çok hangi hızın uyduğunu araştırın ve ortalama bir değer belirelyin. Aynı zamanda internet üzerinde tekrar araştırma yaparak bir bellek hızı değeri bulun, buna göre artış yapın.

Ayarlamaları yaptıktan sonra, işlemi uygulayın ve kartınızın ne kadar performans verdiğine bakın. Overclock sonrası muhtemelen 5-10 FPS arası bir artış göreceksiniz.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu