Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Radyo titreşimiyle Drone’ları kontrol eden tüfek

Dronelar günlük hayata çok fazla şey katarken, ilerleyen dönemlerde askeri teknolojide de sıklıkla kullanılacak ve casusluk dahi yapabilecek.

Bu sebeple Battelle Innovations adlı firma yeni DroneDefender sistemini geliştirdi. Tıpkı bir tüfek görünümünde olan bu anti-drone sistemi, droneları ateş etmeden durdurabiliyor.

DroneDefender nedir?

Yeni DroneDefender 400 metre yakındaki dronelar üzerinde etkiliyken, radyo titreşimlerini kullanıyor ve etkisiz hâle getiriyor. Bu titreşimler drone üzerindeki iletişim sistemini bozarken, devre dışı kalmasını sağlıyor. Böylece ya geldiği yere dönüyor ya da yavaşça yere doğru iniyor.  DroneDefender aynı zamanda uzaktan kumandayla gerçekleştirilen patlama gibi işlemleri de iletişimi keserek engelliyor.

Bu radyo titreşimli parazit sistemi, silah benzeri bir sisteme yerleştiriliyor ve dürbüne de sahip. Kullanımı son derece kolayken, aynı zamanda oldukça da hafif. Hem tasarımı, hem özellikleriyle hükümet ajanlarına ve kanun güçlerine de hitap eden DroneDefender, muhtemelen gelişimine devam edecek ve ilerde Amerikan ordusu tarafından da kullanılacak.

Şu anda satışta olan cihaz, maalesef diğer ülkelere satılmıyor. Yani ABD devlet kurumları hariç kimseye satışı yok ve farklı ülkeler sahip olamıyor.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

DJI Spark Türkiye fiyatı netleşti gibi

Drone denilince akla ilk gelen markalardan olan DJI’nın yeni modeli spark tanıtıldı.Drone tutkunlarının sayısı son zamanlarda oldukça artmaya devam ediyor.

Görüntülü drone modelleri kalitelerine göre fiyatlarıda oldukça yükseklere ulaşmaktadır.Büyük drone’ları uçurmak hem zor olduğu gibi oldukçada pahalıdır.DJI’nın yeni drone modeli spark oldukça küçük ve işlevi boyutuna göre oldukça fazla diyebiliriz.Tabi bu model küçük olduğu için malesef rüzgarsız havalarda stabil uçuş sergilemektedir.

DJI Spark’ın özelliklerine baktığımızda kamera’da canlı olarak görüntünde tıkladığınız yere drone gitmektedir.Diğer bir özelliği ise ActiveTrack ile tanımladığınız hedefi otomatik olarak takip edebilmektedir.Otomatik olarak selfei çekmesini istersenizde ellerinizi kaldırarak sizi tanır ve fotoğrafınızı çeker. Spark’ın kamerası, 25 mm eşdeğeri odak uzunluğuna sahip f / 2.6 geniş açılı lense sahiptir.Videolarınızı ise 1080p çözünürlüğünde çekmektedir.Drone’lar pahalı olduğu için kaza kırım olayı kullanıcıların en büyük korkularınadan bir tanesidir.Spark ise önüne çıkan engelleri otomatik olarak algılıyor ve kendisine göre en uygun uçuş profilini çizmektedir.Eğer piliniz azaldıysa otomatik olarak evine dönüş yapabilmektedir.Ayrıca kumanda da ne kadar daha uçuş yapabileceğini söylemektedir.

DJI Spark Türkiye satış fiyatı ise şimdilik ön sipariş olarak 2699 TL olarak gözükmektedir.Ön siparişten sonraki fiyatı konusunda ise herhangi bir netlik bulunmuyor.DJI Spark yurtdışı fiyatı ise 499 dolar’dır.