Bilim ve Teknoloji

Radyo titreşimiyle Drone’ları kontrol eden tüfek

Dronelar günlük hayata çok fazla şey katarken, ilerleyen dönemlerde askeri teknolojide de sıklıkla kullanılacak ve casusluk dahi yapabilecek.

Bu sebeple Battelle Innovations adlı firma yeni DroneDefender sistemini geliştirdi. Tıpkı bir tüfek görünümünde olan bu anti-drone sistemi, droneları ateş etmeden durdurabiliyor.

DroneDefender nedir?

Yeni DroneDefender 400 metre yakındaki dronelar üzerinde etkiliyken, radyo titreşimlerini kullanıyor ve etkisiz hâle getiriyor. Bu titreşimler drone üzerindeki iletişim sistemini bozarken, devre dışı kalmasını sağlıyor. Böylece ya geldiği yere dönüyor ya da yavaşça yere doğru iniyor.  DroneDefender aynı zamanda uzaktan kumandayla gerçekleştirilen patlama gibi işlemleri de iletişimi keserek engelliyor.

Bu radyo titreşimli parazit sistemi, silah benzeri bir sisteme yerleştiriliyor ve dürbüne de sahip. Kullanımı son derece kolayken, aynı zamanda oldukça da hafif. Hem tasarımı, hem özellikleriyle hükümet ajanlarına ve kanun güçlerine de hitap eden DroneDefender, muhtemelen gelişimine devam edecek ve ilerde Amerikan ordusu tarafından da kullanılacak.

Şu anda satışta olan cihaz, maalesef diğer ülkelere satılmıyor. Yani ABD devlet kurumları hariç kimseye satışı yok ve farklı ülkeler sahip olamıyor.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu