Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Google Chrome Tarayıcısı Üzerinden Mesajlara Nasıl Emoji Kulanılır?

Sevdiklerimizle mesajlaşırken bazılarımızın vazgeçemediği huyları vardır. Emoji kullanmak gibi. Asla emoji kullanmadan mesaj yazamayanlar, mobil cihazları dışında da emojilere ihtiyaç duyuyorlar. Çünkü emojiler artık karşı tarafın bir duruma olan tepkisini ve kinayesini bize anlatan semboller halini aldı. Eskiden MSN’de kullandığımız birbirinden güzel ifadelerin yerini artık whatsapp emojileri aldı.

Bunlar tüm iletişim uygulamalarında da gün geçtikçe yenilenmekte. Bazen mesajımızın daha iyi anlaşılmasını bile işte bu emojilere borçlu olabiliyoruz. Bu emojilere bilgisayar üzerinden erişememek bazılarımız için büyük bir sorundu.

Sizin de telefonlarınızdan bunu rahat bir şekilde uygularken bilgisayar tarayıcılarında nasıl yapacağınıza dair bir fikriniz olmayabilir. İstediğiniz bir emojiyi bulmakta bazı siteler yetersiz kalabiliyor. Özellikle twitterda da kısıtlı bir emoji kullanımı söz konusu. İşte Whatsapp’ta kullandığımız onlarca emojiyi tarayıcılardan girdiğimiz Facebook, Twitter gibi ortamlarda da kullanabiliriz. Yani masaüstü cihanızla giriş yaptığınız internet sitesinde istediğiniz emojiyi kullanma imkanınız var. Bu hususta dikkat etmeniz gereken tek nokta; tarayıcınızın güncel olması. Gelin birlikte Google Chrome tarayıcısı üzerinden mesajlarda nasıl emoji kullanılır bakalım.

İlk olarak Chrome web mağazasını açın. Daha sonra “Emoji Keyboard by JoyPixels” emoji uygulamasını aratın ve sağ tarafta bulunan Chrome’a ekle seçeneğini işaretleyin. Bu sayede emoji klavyesi artık tarayıcınıza yüklenmiş olacak. Bu işlemin uzunluğu bilgisayardan bilgisayara fark gösterebilir. Yükleme bittikten sonra tarayıcınızın sağ üst kısmına bir tane emoji ifadesi eklenmiş olacak ve artık metin mesajlarınıza buna tıklayarak emoji ekleyebileceksiniz.

Kısaca bu ekleme işiyle, kopyala yapıştır veya copy paste yaparak metin mesajlarınızı emojilerle süsleyeceksiniz.

Emoji Mesajlara Nasıl Eklenir?

Whatsapp’taki hemen hemen her ifadeyi görebileceğiniz bu eklentide emojilerin ten rengini değiştirme imkanız da var. Bu eklentiden seçtiğiniz emojiyi seçtikten sonra yapmanız gereken şey yapıştır işlemini gerçekleştirmeniz. Çünkü emojiyi seçtikten sonra onu kopyalamış oluyorsunuz ve artık dilediğiniz yere yapıştırabiliyorsunuz. Cep telefonunuzda olduğu gibi otomatik olarak mesajına yüklenmiyor emoji ama bilgisayar üzerinden bu ifadeleri kullanabiliyor olmanızla bu kusuru görmemezlikten gelebilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Google Chrome’da Dosya İndirme Hızı Nasıl Ayarlanır?

Genel olarak internet tarayıcılarının tamamında verileri indirebilmek ve kötü amaçlı içeriklere karşı kontrol edebilmek için tarayıcıya entegre edilmiş bir indirme yöneticisi sunuluyor. Dosya indirme için özel olarak tasarlanan uygulamalarla kıyaslandığında, tarayıcıların içerisinde hazırda bulunan indirme yöneticileri biraz basit kalıyor diyebiliriz.

Google Chrome geliştirici ayarları içerisinde değiştireceğiniz birkaç ayar ile indirme hızını istediğiniz gibi ayarlayabilmeniz mümkün. Google Chrome’da dosya indirme hızı nasıl ayarlanır? Buyurun hep birlikte bakalım.

Chrome’da İndirme Hızını Sınırlama

Bu yöntemin tarayıcınıza ve internet güvenliğinize hiçbir zararı yok, bu nedenle gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. İndirme hızını istediğiniz şekilde ayarlamak istediğinizde yeni, ayrı bir Chrome profili oluşturmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu şekilde ayarlarınızı korumuş olursunuz.

Chrome’da İndirme Hızı Nasıl Ayarlanır?

  • İlk önce Chrome’da yeni bir sekme açarak klavyemizde bulunan F12 tuşuna basıyoruz. F12 tuşuna basarak açtığımız kısayol, Geliştirici Araçları bölümünü açacaktır. Sonrasında üst taraftaki sekmelerden Network’ü seçiyoruz.
  • İkinci satırda sağ tarafta bulunan Online seçeneğinin hemen bitişiğindeki açılır menüye tıklıyoruz. Bu kısımda Fast 3G ve Slow 3G gibi daha önceden ayarlı olan iki seçenek bulunuyor. Bu seçenekler test amaçlı olduğu için sizin işinize yaramayabilir, bu nedenle sıfırdan özel bir profil oluşturmamızda fayda var. Bunun için yine aynı menüde bulunan Add butonuna tıklıyoruz.
  • Karşımıza çıkan ekranda ise Add custom profile yazan butona tıklıyoruz.
  • Öncelikle Profile Name yazan kısma bir isim yazabilirsiniz. Daha sonra ise Download yazan kutucuğa kb/s cinsinden bir hız sınırı yazabilirsiniz. Upload ve Latency yazan bölümleri değişiklik yapmadan boş bırakabilirsiniz. Add butonuna tıkladıktan sonraki ilk adımda Network sekmesine dönüş yapıyoruz. Online kısmından biraz önce oluşturduğumuz profili seçtiğimizde, indirme hızımız oluşturduğunuz profile göre, kendi istediğimiz seviyede sınırlı olacaktır.

Ağ Sınırlama Profilini Nasıl Devre Dışı Bırakırım?

İndirme işlemlerinizi bitirdiğimizde, oluşturduğumuz ağ sınırlama profilini devre dışı bırakmak için iki seçeneğimiz bulunuyor. Bunların ilki, o sekmeyi kapatmak. Çünkü yaptığınız değişiklikler sadece açık olan sekmede geçerli olacaktır. Diğer yöntemimiz ise Network sekmesindeki menüden Online yazan seçeneğe tıklamanız yeterli olacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Bilgisayar’da Chrome ile İnstagram’da Fotoğraf Paylaşma

Akıllı telefonlarımızın vazgeçilmezi olan fotoğraf paylaşma uygulaması İnstagram, kullanıcılara sunulduğu günden bugüne dek popülerliğini korumakta.

Ancak akıllı telefonlarımızın yanı sıra bilgisayar ve tabletlerimizden de İnstagram’ı kullanıyoruz.

Eğer İnstagram’a Google Chrome üzerinden erişim sağlıyorsanız fotoğraf paylaşmanız çok kolay olmayacaktır. Çünkü birtakım programlara ya da minik hilelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat bu da kesin çözüm olmayacaktır, çünkü çeşitli sınırlamalarla karşılaşmanız mümkün.

Her ne kadar beğenme, yorum yapma ve takip etme gibi temel işlemlere izin verilse de fotoğraf paylaşmak için İOS ya da Android’e ihtiyaç duyuyoruz. Ancak Google Chrome’a birkaç ayar yaptıktan sonra İnstagram’da dilediğinizce fotoğraf paylaşabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tek şey Google Chrome’u masaüstünden mobil moda geçirmek.

İlk Adım

İnstagram’a tarayıcınızdan giriş yapın ardından geliştirici araçlara girin. Geliştirici araçlara girmek için Ctrl+Shift+I klavye kısa yolunu kullanabilirsiniz.

İkinci Adım

Önünüzde geliştirici araçlar açık olacaktır. Şimdi tekrar bir kısa yola başvurmanız gerekecek. Ctrl+Shift+M kısa yolunu kullanıyoruz ve mobil moda geçmiş oluyoruz.

Üçüncü Adım

Ekrandaki fotoğraf paylaşma simgesine tıklayarak dilediğiniz kadar fotoğraf paylaşabilirsiniz. Ancak filtre ve düzenleme araçlarından yararlanamıyoruz.

Eğer bu şekilde bir yol izlemek istemiyorsanız söylediğimiz gibi çeşitli programlar indirerek İnstagram’a Chrome üzerinden fotoğraf yükleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz programlar:

ARC Walder

İndirip, kurulumunu yaptıktan sonra Chrome’u kullanarak dilediğiniz mobil uygulamayı açabilirsiniz. Ancak program size açmak istediğiniz uygulamanın APK’sını soracaktır. Arama motorlarından rahatlıkla APK bulabilirsiniz.

Gramblr

Aynı şekilde indirip kurulum yaptıktan sonra İnstagram’ınıza program üzerinden erişmeniz gerekiyor. Ardından paylaşacağınız fotoğrafı belirtilen yere sürükledikten sonra fotoğrafı uygulamaya yüklemiş oluyorsunuz. Daha sonra talimatları izleyerek istediğiniz filtreyi seçebilir ya da düzenleme araçlarından yararlanabilirsiniz. Son olarak fotoğrafınızı İnstagram’da paylaşabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Telefonda adres çubuğunu aşağıya alın ve rahatlığa kavuşun

Bugün bir dostumuz akıllı telefonumuza bir ayar yaparak Chrome internet tarayıcı çubuğunu aşağıya aldı.Kullanımı daha rahat olduğunu düşündüğümüz için sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Dostumuz büyük ihtimal başka bir internet sitesinden bunu öğrendiğini düşünüyoruz ve o sitenin adresini veremediğimiz için sizlerden ve o site sahibinden özür diliyoruz.

Akıllı telfonlarda en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında Chrome zirveye oynamaktadır.Hızlı bir arayüzü ve kullanışlı olması ile Chrome tartışmasız popüler bir internet tarayıcıdır.Yeni çıkan akıllı telefonlar artık 5 inç üstü ekran boyutuna sahiptir.5 inç ve üzeri ekran boyutu olduğu zaman telefonu tek elle kullanmak oldukça zorlaşmaktadır.Haliyle Chrome’a giriş yaptığınızda adres çubuğu üstte kaldığı için diğer elinizi kullanmak zorundasınız.Chrome adres çubuğu aşağıda olsa nasıl olurdu diye düşündünüz mü? Biz bir kaç gündür kullanıyoruz ve alışmak zor oldu fakat eskisinden daha kullanışlı olduğunu belirtelim.Yılların vermiş olduğu alışkanlıktan vazgeçmekte zor olmadı ama sizde deneyince göreceksiniz ve keşke daha önce böyle olsaydı diyeceksiniz.

Chrome adres çubuğunu aşağıya almak için ilk olarak Chrome tarayıcısını açınız.

Adres çubuğuna chrome://flags yazın ve arayınız.Yukarıda gösterdiğimiz resimdeki gibi bir sayfa açılacaktır.Üst tarafta bulunan üst üste 3 noktaya basın ve sayfada bul sekmesine giriş yapınız.Arama kısmına ise Chrome Home Android yazınız.Otomatik bulma tamamlanınca Default olan seçeneği ” Enabled “ yapınız.

Bu adımlardan sonra aşağıda sayfayı yeniden başlatın uyarısı göreceksiniz.Yeniden başlat butonuna bastığınızda chrome sayfası kapanacak ve tekrar açıldığında adres çubuğunun altta olduğunu göreceksiniz.

Bir süre kullanın ve farkı göreceksiniz.Eğer alışamazsanız tekrar adımları izleyerek Default yapmanız yeterli olacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Chrome’da kayıtlı şifreler nasıl öğrenilir? İşte yöntemi

En sık kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome’ken, bazen bu programdaki şifrelerimizi saklamak veya başka yerde muhafaza etmek gereksinimi duyabiliyoruz.

Bunun için Chrome şifreleri içe ve dışa aktar seçenekleri sunarken, bu şekilde rahatlıkla şifrelerinizi kayıt altında tutabilirsiniz.

Chrome Şifreler nasıl aktarılır?

Öncelikle Google Chrome’daki adres çubuğuna chrome://flags/#password-import-export yazarak işleme başlayın. Karşınıza pek çok seçenek çıkacak fakat ‘Şifre içe ve dışa aktarma’ kısmı zaten sarı renkle gösterilecek.

Burada alttaki ikona tıkladığımızda Etkin ve Devre Dışı seçeneklerini göreceksiniz. Etkin seçeneğini işaretleyerek tarayıcınızı yeniden başlatın. Tekrar başlatmanın ardından bu sefer adres çubuğuna chrome://settings/passwords yazın.

Karşınıza hem dışa aktar, hem de içe aktar seçenekleri gelecek. Eğer dışa aktar derseniz, kayıtlı şifrelerinizi herhangi belirlenen bir yere kaydedebilirsiniz. İçe aktar derseniz de, daha önce kaydettiğiniz şifreleri tekrar Google Chrome’a yükleyebilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Chrome ana sayfa butonu nasıl eklerim?

Chrome ana sayfa butonu nerede diye araştırma yapıyorsanız bu yazı tam size göre. İnternet tarayıcıları arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi ise Chrome’dur.Chrome basit arayüzü ve hızlı kullanımı ile bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir.Bilgisayarına ilk defa chrome kuranlar ana sayfa butonunu olmadığını görecektir.Diğer tarayıcılarda ana sayfa butonu hazır kurulu geldiği için eksikliği hiç hissedilememektedir. Özellikle diğer tarayıcılardan geçiş yapanlar bunun eksikliğini çok hissetmektedir.Chrome’da ana sayfa butonunu ekleyebileceğinizi biliyor musunu?

Teknoscrool.com olarak resimli olarak elimiden geldiği kadar sizlere anlatmak istedik. Chrome ayarlar menüsüne giriş yapın ve Ayarlar sekmesine tıklayınız.

chrome ana sayfa butonu

Görünüm seçeneği altında bulunan “Ana sayfa düğmesini göster” sekmesini işaretleyiniz.Tıkladıktan sonra chrome tarayıcınızda ana sayfa butonu görebileceksiniz.

chrome ana sayfa butonu ekleme

Eğer bu işlemleri yapamazsanız bize yorum yazarak ulaşınız.Elimizden geldiği kadar sizlere yardımcı olacağız.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Chrome Kayıtlı Şifreler Nasıl Görülür

Chrome Kayıtlı Şifreler Nasıl Görülür

chrome şifreleri görünür nasıl yapılır

Bilgisayarlarda en çok kullanılan internet tarayıcısı olan Chrome’da bir çok kişi şifrelerini hatırla dedikleri için format yada herhangi bir durumda şifrelerini hatırlamayabilmektedir.Bu durumlarda yapmanız gereken chrome’a kayıtlı şifrelerinizi görülür şekilde yaparak istediğiniz şifreyi öğrenebilirsiniz.

Chrome tarayıcısı üzerinde şifrelerinizi görmek için yapmanız gereken bir kaç adım bulunmaktadır.Bu adımları yaptıktan sonra herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız lütfen bize yazınız.Elimizden geldiği kadar size yardımcı olmaya çalışacağız.

Chrome üzerinde giriş yaptığınız sitelerin şifresini görebilmek için aşağıdaki işlemleri sırası ile yapmalısınız. Bu şifreleri görebilmek için şifrenin kaydedilmiş olması gerektiğini unutmayın.

Öncelikle Chrome menüsüne tıklayarak Ayarlar kısmını seçin. Ardından Gelişmiş ayarları göster kısmına tıklayın. Kayıtlı olan bütün ad ve şifrelerin listesini görebilmek için; Şifreler ve formlar kısmında Kayıtlı şifreleri yönet kısmına tıklayın.

Bu alana geldiğinizde kayıtlı olan tüm şifreleri buradan görmeniz mümkün. Dilerseniz buradan şifrelerinize bakabilir yada silebilirsiniz.

Not: Eğer bilgisayarınıza format atarsanız şifrelerinizin tamamı gidecektir.Malesef bu durumda şifrelerinizi kaybetmiş olacaksınız.