Bilim ve Teknoloji

Windows 10’da İstenmeyen Uygulamalar Nasıl Kaldırılır?

Microsoft, Windows 10 işletim sistemi üzerinde bazı uygulamaları da beraberinde getirdi. Ancak bu uygulamalar diğer sürümlerde olduğu gibi normal bir yöntem ile kalkmıyor.

windows 10

Örneğin Windows 10’da bazı uygulamalar program ekle-kaldır sekmesiyle kaldırılmıyor ya da silinmiyor. Kullanılmayan tüm uygulamaları PowerShell ile silmek mümkün. Tabi bu yöntemi çoğu kullanıcı bilmiyor. Bu yazımızda komutlarla uygulamaları kaldırmanın yöntemlerini anlatacağız. Ancak şunu da söylemek de fayda var. Bazı uygulamalar sistem içerisinde yer aldığı için silerken bilgisayarda sorun yaratabilir. Bu yüzden kaldırılacak olan uygulamalara mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.

Eğer kullandığınız cihaz iş amaçlı ise bir PowerShell kullanmayı öneririz. Ancak bir oyun delisiyseniz sizin için uygulama kaldırma işlemleri başka seçenekler altında toplanabilir.

PowerShell İle Uygulamaları Kaldırma

Her uygulamanın komutları farklı olacağı için bu yazımızda Xbox uygulamasının kaldırma işlemine bakacağız. Windows 10 başlat menüsü ekranında yer alan Windows’da ara seçeneğine tıklayarak PowerShell uygulamasını buluyoruz. Daha sonra açılan komut isteme ekranından kamut satırına Get-AppxPackage *xboxapp* | Remove-AppxPackage bu konu yazarak enteri tuşluyoruz. Komut işlemi başarıya eriştikten sonra PowerShell uygulamasını kapatıyoruz ve başlat menüsü ekranından Xbox yazarak uygulamanın silinip silinmediği hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Kaldırılan uygulamaları geri almak için de bu sefer PowerShell’i yönetici olarak çalıştırarak Get-AppxPackage -AllUsers| Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”} bu komutu yazıp enteri tuşlamanız yeterlidir. Bu komut sonrasında biraz beklemek gerekiyor.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu