Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10 Başlat Menüsü ve Cortana (Açılmıyor, Çalışmıyor, Kayboldu) Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10 Başlat Menüsü ve Cortana problemi nasıl çözülür

windows 10 hataları

İlk Yöntem

Windows 10 kullanıyorsanız ve bir müddet sonra Başlat menüsü ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız; bu sorunun nedeni yüklenmiş olan bir güncelleme olabilir. Bu problemin üstesinden gelmek için; son yapılan güncellemeleri geri almanız gerekmektedir.

Ayarlar penceresini açarak buradan Sağ tuş- Görüntü Ayarları kısmına girerek Ayarlar penceresinden sol üst kısımda yer alan Geri butonunu kullanabilir veya; Ayarlar kısmına tıklayıp Temel Ayarlar kısmına ulaşabilirsiniz. Açılan pencereden Güncelleştirme ve Güvenlik kısmına tıklayın. Sağ menü içerisinden Kurtarma kısmına tıklayın. Ardından Gelişmiş Başlangıç kısmı altında yer alan Şimdi Yeniden Başlat kısmına tıklayarak önceki yapılan ayarlarda yeniden yükleyin.

İkinci Yöntem

Birinci yöntemle sorununuzu çözemediyseniz ikinci yöntemi yani; PowerShell komutunu kullanarak probleminizi çözmeyi deneyin.

PowerShell’i açabilmek için Arama Kutusunu kullanmanız gerekmektedir. Arama kutusu; Görev Çubuğunun üstünde Sağ Tuş- Arama- Arama Kutusunu Göster komutu ile görüntülenir. Ardından Arama kutusunun bulunduğu yere powershell yazın. Ortaya çıkan komut üstünde Sağ Tuş- Yönetici Olarak Çalıştır komutunu uygulayın. Açılmış olan PowerShell komut satırının üzerine aşağıda yer alan kodu yazarak Enter’a tıklayın.

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

Uygulamış olduğunuz komut sayesinde arka planda komutunuz çalışacak Başlat Menüsü ve kaybolan Görev Çubuğu simgeleri tekrar gelecektir.

Üçüncü Yöntem

Diğer iki yöntem işinize yaramadıysa probleminizi üçüncü yöntemi deneyerek çözmeye çalışmalısınız.

Klavyeden CTRL + ALT + DEL tuşlarının hepsine aynı anda basılı tutun. Ekrana gelen sayfada Görev Yöneticisi kısmına tıklayarak Görev Yöneticisi yerini açın. Açılan pencerede Doya menüsünün altında yer alan Yeni Görevi Çalıştır kısmına tıklayın. Açılan pencereye msconfig w/admin privileges komutunu yazarak Enter düğmesine basın. Burada Sistem Yapılandırması penceresi gelecek. Bu pencere içinde Önyükleme sayfasını açarak Önyükleme Seçenekleri altında yer alan Güvenli Önyükleme kısmı ile Ağ kısmını işaretleyin. Uygula ile Tamam butonlarına basın. Ardından bir onay penceresi açılacak burada Yeniden Başlat kısmına tıklayın ve bilgisayarı tekrar başlatın.

Bilgisayar tekrar başlayacaktır. Yukarıda bulunan ilk üç adımı yeniden uygulayın ve Sistem Yapılandırması, Önyükleme kısmına kadar gelin. Bu sefer Güvenli Önyükleme kısmını devre dışı bırakarak Uygula ile Tamam tuşlarına tıklayın. Karşınıza gelecek pencerede Yeniden Başlat kısmına tıklayın ve bilgisayarı tekrar başlatın.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

“Windows 10 Başlat Menüsü ve Cortana (Açılmıyor, Çalışmıyor, Kayboldu) Sorunu Nasıl Çözülür?” için bir yanıt

birinci yöntemi yaparsam bilgisayardaki programlar vs. gidermi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir