Bilim ve Teknoloji

İnternet sitelerini google’a ve EGM’ye şikayet etme

Şüphesiz, internet bütün insanlık tarihindeki en önemli icatlardan birisi. Tarih boyunca insanoğlu hiçbir zaman bilgiye bu kadar çabuk ve zengin biçimde erişememişti. Tabii ki buna işin eğlence ve kedi videoları (!) kısmı da dahil.

google şikayet

Buna rağmen maalesef  kimi zaman internet üzerinde istemediğimiz içeriklerle de karşılaşabiliyoruz. Özellikle çocuk sahibi aileler, internet sitelerinin zararlı içeriklerinden şikayetçiyken, bu durumun önüne geçmek için alınabilecek bazı önlemler var. Çeşitli koruyucu programlar kullanmak bir yana, doğrudan zararlı internet sitelerini şikayet etme seçeneğiniz de mevcut.

Bir internet sitesini nasıl Google’a şikayet ederim?

Google’da bir sözcük aradığınızda, ekranın üstünde karşınıza çıkan reklamcı siteleri muhakkak görmüşsünüzdür. Bu siteler Google’a para ödüyorlar ve bu şekilde arama sonuçlarında ön plana çıkıyorlar. Elbette bunda herhangi bir yanlışlık yok ve zaten Google kendi hizmeti AdWords ile bunu sunuyor. Fakat maalesef bazı kişi ve kurumlar bu hizmeti suistimal ederek yanlış-zararlı bilgiler sunuyorlar.

Bu internet sitelerini doğrudan AdWords’ün geri bildirim aracıyla Google’a şikayet edebilirsiniz. https://support.google.com/adwords/troubleshooter/4578507?visit_id=1-636271695135559213-3548829408&rd=1 adresine girdiğinizde karşınıza bir form çıkacak ve doldurup inceleme için Google’a yollayacaksınız.

Dolandırıcı siteleri nasıl şikayet ederim?

Bunun yanında ciddi derecede zararlı dolandırıcı siteler de mevcut ve ziyaretçilerinin bilgilerini ele geçirmeyi veya haksız kazanç elde etmeyi amaçlıyorlar. Bu siteleri doğrudan siber suçlarla mücadele birimine şikayet edebilirsiniz. Bunun için siber@egm.gov.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Yetişkin içerikli internet sitelerini nasıl şikayet ederim?

Yetişkin içerikli sitelerini de doğrudan şikayet edebileceğiniz gibi, aynı zamanda Google’a başvurarak da arama sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Google, bu tip materyalleri bünyesinde barındırmıyor ve yine form doldurarak talebinizi iletebilirsiniz.

Tüm bunların yanında internette istemediğiniz içeriklerden korunmanın pek çok yöntemi var. Örneğin, pek çok antivirüs programı zararlı siteleri tespit ederek sizi girişte uyarmakta. Eğer ufak çocuklarınızın kötü niyetli sitelere erişimini engellemek istiyorsanız da, bunun için kullanabileceğiniz pek çok çocuk koruma programı mevcut. Üstelik bunların ciddi çoğunluğu da tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ders eba benim TC mi kabul etmiyor halbuki ben doğru TC yi yazıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu