Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Google Ne Zaman Kuruldu?

İyi ki doğdun Google

google-ne-zaman-kuruldu

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru ve giriş yapılan internet sitesi olan Google, bugün 18.yaş gününü kutladı.Google, kendine göre belirlediği günlerde ana sayfasındaki Google logosunu kaldırarak 24.saatliğine değiştiriyordu.Bu sefer Google kendisi için ana sayfa logosunu değiştirdi ve tam 18.yaş gününü kutladı.Google’ın bir internet sitesi olduğunu bilmeyenlerin sayısı çok fazla olduğunu söyleyebiliriz.Eğer google açılmadığında yada yavaşladığında internet hattında sorun olup bağlı olduğu internet sağlayıcısını arayanların sayısı çoktur.

Peki Google ne zaman kuruldu?

Son olarak geçtiğimiz haftalarda RİO olimpiyatlarına ve Paralimpik Olimpiyatlarına yoğun bir şekilde Doodle hazırlayan Google’ın bugün 18.yaşını görenler çok şaşırıyor.Şirket, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur. İkili, sık sık “Google Guys” olarak anılmaktadır.

Google’ın kuruluş süreci 1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle başladı.

Geleneksel arama motorlarıyla yapılan aramalarda, sonuçlar; aranan terimlerin sayfada kaç kez görüldüğü mantığıyla sıralanıyordu, ancak Google siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu. Bu yeni teknolojiye PageRank adı veriliyordu, bu sisteme göre sayfa dizinlerinin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.

google-ilk-hali

Küçük bir arama motoru olan ve Robin Li tarafından IDD Bilişim Hizmetleri adına geliştirilen “RankDex“, zaten 1996’dan beri site puanlaması ve sayfa sıralaması için benzer bir strateji kullanmaktaydı.RankDex, patentliydi ve Li’nin Çin’de kurulmuş olduğu Baidu adını taşıyan arama motoru bu sistemle çalışıyordu

Page ve Brin yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak “BackRub” ismini koymuştu, çünkü siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesinin önemini tahmin edebiliyorlardı.Ancak daha sonra, “googol” sözcüğü üzerinde orijinal bir imlâ değişikliği yapılarak, bu arama motoru Google olarak adlandırıldı, Google arama motoruyla insanlara büyük bir bilgi kaynağının sunulduğunu belirtmek için bu isim konulmuştu, çünkü googol on üzeri yüz rakamını ifade ediyordu.

Yardımcı kaynak: Wikipedia

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir