Kategoriler
Araba Haberleri

Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir?

Araç sürücülerinin yakıt konusunda tasarruf yapmalarına yardımcı olacak önemli birkaç detayın bulunması merak edilen konuların başında gelmektedir.

araba vites değiştirme

Son yıllarda artan benzin ve LPG fiyatlarından sonra sürücülerin özellikle araçları ile daha az yakıt yakmasını sağlayacak olan ipuçlarını sizlere açıklamak istiyoruz.

Manuel ve otomatik olarak araç şanzımanlarını düşündüğümüz zaman bu konuda manuel araç sürücülerinin yakıt konusunda tasarruf yapmalarının mümkün olduğunu belirtelim. Çünkü otomatik araçlara göre vites geçişlerine kolay bir şekilde müdahale etme şansınızın bu araçlarda daha fazla olması yakıt konusunda tasarruf yapmamızı sağlayacak olan konuların başında gelmektedir.

Manuel olarak araç kullanan sürücülerin daha az yakıt yakmak için vites geçişlerinde tercih etmeleri gereken devir oranı 2 Bin 500 Devir ile 3 Bin arasında olmalıdır. Ancak bunda rol durumunda oldukça önemli bir faktör olduğunu açıklayalım. Düz yollar için geçerli olan bu vites geçişlerinde rampa yukarı çıkacak olan sürücülerin 3 Bin devir üstüne çıkmaları mecbur olacaktır.

Otomatik vitesli araçlarda ise yakıt tasarrufu yapmak için dikkat etmeniz gereken konu araç gaz pedalına ani bir yüklenme yapmamak olacaktır. Ani bir şekilde yüklenme yapmanız aracınızın devrinin oldukça fazla yükselmesine neden olacağından dolayı burada araç daha fazla yakıt tüketimi gerçekleştirecektir. Bu yüzden yapmanız gereken araç gaz pedalına normal bir seviyede basarak vitesin geçiş aralığını 2 Bin 500 ile 3 Bin devir arasında yapmasını sağlamak olacaktır. Bu devir arasında kullandığınız araçlarda her zaman diğer kullanım şekillerine göre yakıt oranlarınız biraz daha az olacaktır ve yakıt konusunda tasarruf sağlama şansınız bulunacaktır.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir