Araba Haberleri

Bmw Arıza İşaretleri Ve Anlamları

Bazı Bmw araba arıza ışıkları şunlardır;

Akü göstergesi

Alternatör arızası olabilir ve ya akünün boş olduğunu bildire bilir. Böyle bir durumda ise gereksiz elektrik yükünü kapatın. Radyo, çakmaklıkta şarj bağlı ise onu çıkarabilirsiniz gündüz ise farların kapalı olduğunu dikkat etmelisiniz vb. durumlardan oluşan tüm elektrik yükünü kapatmanız gerekir.

Fren ve sürüş göstergesi

Fren ve sürüş kontrol sistemi hatası olduğunu belirtir. Böyle bir durumda ise orta hızda gitmek gerekir ve sert frenlemeden kaçınmak lazım gerektiği zaman sağ tarafını boş bir alana vurup durdurmanıza yardımcı olabilir.

Motor soğutma göstergesi

Motor soğutma sıvısının düşüklüğünü belirtir. Motora hasar verme olasılığı yüksek olduğundan ilk fırsatta sıvıyı yenileyin.

Motor yağ göstergesi

Motor yağ basıncı çok düşük veya olmadığını belirtir. Motora hasar verebilir. Kontağın kapatılıp hemen durulması gerekir aksi takdirde arabanın motoruna zarar verebilir.

Şanzıman arızası

Şanzımanda sorun olduğunu belirtir. Acil durum programı devreye girer ve ileri viteslerden sadece 3. ve 5. vites çalışır ve frensiz vites geçişi yapılabilir. Şanzıman geri vitese geçmeyebilir. Aracı dikkatli kullanılması gerekir.

Lastik göstergesi

Lastiğin durumunu ve havasını belirtir.

Motor göstergesi

Motor yükü katalizöre zarar verebilir. Düşük hızda gidilmesi gerekir veya motoru durdurması gerekebilir.Eğer motor göstergesi kırmızı yanarsa sürüşe devam etmeniz takdirde motora hasar verebilir böyle bir durumda aracı durdurun ve kontağı kapatın

Ampul göstergesi

Herhangi bir ampulün yanmadığını belirtir.

Hava yastığı göstergesi

Hava yastığının arızalı olduğunu belirtir ve koltuğu mümkünse kullanmayın.

Emniyet kemeri ikaz göstergesi

Emniyet kemerini takılı olup olmadığını bildirir.

Direksiyon mekanizma göstergesi

Direksiyon mekanizmasının arızalı veya mekanizmasının bozulduğunu gösterir. Direksiyondan oluşabilir. Sürüşe devam edilebilir fakat yavaş ve dikkatli olunması gerekir.

 

Tam kırmızı olursa elektrikli direksiyon kilidinde arızalı olduğunu belir Eğer kontak kapatılırsa ELV tekrar devre dışı kalır. Motorunuz çalışıyorsa durdurmayın o şekilde dikkatli ve yavaş olmanız gerekir aksi takdirde motoru durdurursanız otomobili yeniden çalışmayabilir.

Buji göstergesi

Isıtma bujisinin biri veya birden fazla arızalı olduğunu belirtir.

Park sensörü

Park sensörü devre dışı veya arızalı olduğunu belirtir

Silecek göstergesi

Silecek suyunun bittiğini veya azaldığını belirtir.

Elektrikli direksiyon kilidi göstergesi

Direksiyon kilidinin devre dışı veya aktif olduğunu belirtir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu