Kategoriler
Kimdir

Aydemir Akbaş Kimdir?

Aydemir Akbaş kaç yaşında?

aydemir akbaŞ

Birçok filmde rol alan ünlü ve emektar oyuncu Aydemir Akbaş 1936 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Arnavut kökenli olan oyuncu Galatasaray Lisesinden mezun olduktan sonra tiyatro ile ilgilenmeye başlamıştır. Haldun Dormen tiyatrosunda pardeci olarak çalışmaya başlayan Aydemir Akbaş Yılmaz Güney ile birçok filme imza atmıştır.

1960 senesinde askerliğini yapan Aydemir Akbaş, askerliğini öğretmen olarak bir köyde yapmıştır. Askerliğini yaptıktan sonra; Gülriz Sururi-Engin Cezzar tiyatrosuna katılarak sahnelere yeniden dönmüştür. 1964 senesinde Keşanlı Ali Destanı filmi oynadığı ilk film olarak bilinmektedir. Yeşilçam filmlerinde ayrı bir yeri olan Aydemir Akbaş bir zamanlar çekilen cinsellik ile ilgili filmlerle adını duyurarak zirveye tırmanmayı başarmıştır. Özelliklede filmlerinde İbrahim Tatlıses’in sağ kolu olarak gözükmüş ve İbrahim Tatlıses’in yanı sıra adını daha geniş alanlara duyurmayı başarmıştır. İbrahim Tatlıses’in yanı sıra Öztürk Serengil, Sadir Alışık ile meşhur yapımlarda yer almıştır. Cem Davran’la birlikte 2007’de çevirmiş olduğu Avrupalı filmi rekor bir sayıya ulaşmıştır. Son olarak Şafak Sezer’le Kolpaçino filminde rol almıştır.

Ünlü oyuncu 1987 senesinde Düş Yakamdan Osman filmi ile yönetmenlik koltuğuna oturdu. Sayısız filmde rol alan Aydemir Akbaş yeşilçam furyasında ismini duyurarak adını pek çok filmde zirveye taşıdı. Beyhan Akbaş ile evli olan Aydemir Akbaş 50 yıl boyunca evliliğini başarı ile sürdürmüş örnek oyuncular arasında yer almaktadır.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir