Genel

Padişah Sultan Genç Osman’dan sonra tahta kim geçecek

Şehzade Osman’dan sonra tahta kim geçecek?

genç osman

Her hafta perşembe günleri Kösem Sultan dizisinde heyecan artmaya devam ediyor.Her bölüm padişahlar değişmeye devam ediyor.Geçtiğimiz haftalarda Sultan Ahmet’in ölümünden sonra akli dengesi yerinde olmayan Şehzade Mustafa çıkmıştı.Tabi Kösem Sultan bilerek yaptığı bu taht değişmesini çok fazla sürdürmeyerek üvey oğlu şehzade osman’ı tahta geçirmek için hazırlıklarını yaptı.Diziyi izleyenler Genç Osman’dan sonra kimin padişah olacağını merak etmektedir.Tarihe baktığımızda Genç Osman, Mahfiruz Hatice Sultan’ın oğludur.Amcası Şehzade Mustafa’dan aldığı tahta 14 yaşında geçecektir.

Dizide Mahfiruz hatice sultan yaşamıyor fakat tarihte annesi tarafından çok iyi yetiştirilmiş bir padişah olduğunu unutmayalım.Genç Osman yenilikler getirmeye çalışınca Yeniçeriler isyan çıkartarak Sultan Genç Osman’ı Yedikule zindanlarında boğarak şehit edecektir.Tahta sadece 3 yıl kalabilecek olan Genç Osman’dan sonra tahta tekrardan Şehzade Mustafa ikince kez çıkacaktır.Tabi Genç Osman hayatta iken Kösem Sultan’ı çok büyük acılar yaşatacaktır.

II. Osman’ın tahta geçtikten sonra yaptığı hatalar sonucu sarayda kendisine oldukça fazla düşman topladı. İlk olarak kendisinin yerine I. Mustafa’nın tahta geçirilmesinde dahil olduğunu düşündüğü Damat Halil Paşa’yı görevinden alacak.Ardından da Hotin Seferi’ne giderken Kösem Sultan’ın oğlu olan Şehzade Mehmed’i idam ettirecektir.

Genç Osman yeniçeriler tarafından boğdurulduktan sonra tahta tekrardan Halime Sultan’ın oğlu Şehzade Mustafa ikinci kez tahta çıkacaktır. 1.5 yıl tahtta kaldıktan sonra Kösem Sultan’ın oğlu IV.Murat tahta çıkacaktır.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu