Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Android Cihazlarda Pop-up Reklam Sorunu Çözme

Günümüzün vazgeçilmez cihazları arasında gösterebileceğimiz android telefonlar, tablet bilgisayarlar gerçekten de hayatımızı oldukça kolaylaştırıyorlar. Fakat kolaylaştırmanın yanında canınızı da sıkmıyor değil. Canınızı sıkmalarının sebebi olarak sürekli karşınıza çıkan, bir türlü engelleyemediğiniz pop-up reklamlar diyebiliriz. Bir başka deyişle sürekli çıkan reklam virüsleridir. Peki, bu reklam virüslerinden nasıl kurtuluruz? Gelin bu konuya önce bu virüslerin telefonlarınıza ve ya tablet bilgisayarlarınıza nereden bulaştığını bularak başlayın.

Android Cihazlara Reklam Virüsü Nasıl Bulaşır?

Android cihazlara virüs nasıl bulaşır konusunda birçok şey söylenebilir. Güvenlik konusunda Android ile iOS cihazları karşılaştıracak olursak eğer, iOS cihazların bu yönden biraz daha güvenli olduğu söylenebilir. Bunun nedeni olarak ta Apple şirketinin uygulama marketine her uygulamayı kabul etmeyişini, cihazlarına istenilen yerden uygulama indirilmesine izin vermemesini gösterebiliriz.

Bu yüzden Android cihazlara göre daha güvenliler diyebiliriz. Android cihazlarda ise her hangi bir yerden indirilen dosyalardan ya da yine her hangi bir yerden indirip kurulan program ve ya oyunlardan reklam virüsü bulaşabiliyor.

Sadece güvenli olmayan yerlerden değil uygulama marketinden indirilen güvenilmez bir uygulamadan da bulaşabilir. İndirmiş olduğunuz dosyalar ya da uygulamalar biz farkında bile olmadan arka planda çalışmaya devam ederek Android cihazlarımıza bu reklam virüslerinden bulaştırabilirler. Bu yüzden en son indirdiğiniz dosyalardan ve ya uygulamalardan başlayarak virüsü tespit edebiliriz.

Android Cihazlardan Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bu reklamları temizlemek için önce biraz analiz yapmanız gerekir. Analiz yaparken öncelikle kendi kendinize birkaç soru sorarak başlayabiliriz. Birkaç soru örneği verecek olursak; Ne zaman reklam görmeye başladığınızı, en son hangi siteye girdiğinizi, en son hangi uygulama ve ya oyunu indirdikten sonra reklam görmeye başladığınızı gibi sorular sorabiliriz.

Bunların dışında android cihazların arka planında çalışan uygulamaları kontrol edebilirsiniz.

En son indirdiğiniz uygulama ya da oyunu silerek tekrar reklam görüp görmeyeceğinizi kontrol edebilirsiniz. Bunların hepsini denemenize rağmen hala karşınıza reklam çıkıyorsa android mobil cihazlar için olan antivirüs programları ile telefonunuzu taratabilirsiniz.

Bu şekilde problemin çözüleceğini düşünebiliriz. Ama hala reklam çıkmaya devam ediyorsa son olarak geriye telefonu sıfırlamak ve ya format atmak kalıyor diyebiliriz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Android’de nasıl virüs temizlenir?

Kimse mobil cihazlarında virüs gibi zararlı yazılımlar görmek istemese de, bu hayatın bir gerçeği ve Google Play Store’da bile yüzlerce zararlı uygulama yer alıyor.

akılı telefonlarda virüs temizleme

Üstelik Android eko sistemi de bu konuda ezeli rakibine göre daha zayıf kaldığı için, cihazlar sanal korsanların veya dolandırıcıların hedefi hâline geliyor.

Eğer cihazınızda virüs olduğundan eminseniz ve nasıl kaldıracağını arıyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var. Peki, Android’de nasıl virüs temizlenir?

Tüm Android virüsleri cihazınıza yüklenen uygulamalar aracılığıyla yayılırlar. Bundan korunmanın en basit yöntemi de, yüklediğiniz uygulamalarda dikkatli olmanızdır. Ne olduğunu bilmediğiniz yazılımlardan mutlaka kaçının. Ve Google Play Store dışında hiçbir yerden asla ama asla yükleme yapmayın! Bu virüsler o kadar hızla yayılmakta ki, örnek vermek gerekirse Ghost Trojan iki yıl önce ortaya çıkmıştı ve 600 bin kadar Android kullanıcısının başını ağrıtmıştı. Keza aynı durum Mazar virüsü için de geçerli.

Öncelikle, cihazınızın güvenlik ayarları kısmında bilinmeyen kaynaklardan yapılan yüklemeler seçeneğini kapatın. Eğer Google Play dışından bir uygulama yüklemeye niyetiniz varsa da, mutlaka iyice araştırın. Virüslerden korunmak veya var olanları temizlemek için bir antivirüs uygulaması indirmeyi de düşünebilirsiniz. Mağazada çok sayıda Android antivirüs uygulaması varken, bunlar zararlı yazılımları tespit edip temizlik yapıyor. Örnek vermek gerekirse, 360 Mobile Security, Avast ve Lookout son derece başarılı uygulamalar. Tabii bazen yanılabiliyorlar ve aylardır kullandığınız sorunsuz uygulamaları da virüs olarak görebiliyorlar. Bazen de asıl virüsleri görmezden gelebiliyorlar. Yani bu da kesin çözüm sayılmaz.

Android virüsleri tespit etmenin en iyi yöntemlerinden birisi de, cihazınızın o anki çalışır uygulamalarına bakmaktır. Bu işlemi sık sık güvenlik amaçlı tekrar edebilirsiniz. Eğer çalışır uygulamalar arasında bilmediğiniz, zararlı olduğunu düşündüğünüz bir isim görürseniz mutlaka programı kaldırın. Çoğu durumda virüsü silmek için bu yeterli olsa da, bazen silme seçeneğinin kapalı olduğu virüsler de oluyor. Bunun sebebi de virüs uygulamasında yönetici izni olması.

Virüsün yönetici iznini kaldırmak için de yine Ayarlar > Güvenlik > Cihaz Yöneticileri yolunu izleyip iznini kaldırabilir, ardından rahatça silebilirsiniz.