Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

YouTube’da sahte hesap ile telif atmak kolay mı?

YouTube.com şüpsehiz dünyanın en çok ziyaret edilen video paylaşım platformudur.Milyonlarca içeriğe ulaşabildiğiniz bir dünya olan YouTube, son zamanlarda sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasında yer almaktadır.

Nedeni baktığımızda ise Aleyna Tilki’nin Cevapsız Çınlama şarkısının 200 milyondan fazla izlenim oranına sahipken bir anda YouTube’dan telif hakkı ile kaldırılmasıdır.

İşin komik tarafı ise Aleyna Tilki kendi şarkısına telif atması nedeniyle şarkının kaldırıldığı netleşti.Sahte hesap yüzünden kaldırıldığı netleşen Aleyna Tilki’nin şarkısından sonra sahte hesaplar nedeniyle şarkıların bu kadar kolay bir şekilde kalkar mı sorularını akıllara getirmektedir.Düşünün Aleyna Tilki’nin şarkısı 200 Milyon kez izlenmiş, izlenme rakamı oldukça ulaşılması zor, bir anda sahte hesaptan telif gelerek kaldırılıyor.Eğer arkanızda güçlü birieri yoksa malesef bu tarz bir olayı atlatmanız çok zor olacaktır.

Bu olaydan sonra artık birçok sahte hesaplar açılarak popüler videoların youtube’dan kaldırılmaları denenecektir.Aleyna Tilki’nin olayından sonra büyük ihtimal daha çok sahte hesaplardan dolayı popüler videolar kalkacak gibi gözükmektedir.

Sonuç olarak YouTube, basit bir web sitesi yada şirket değil.Yurtdışında bu tarz olaylar pek olmuyor.YouTube’ın Türkiye’ye karşı gerekli desteği göstermediği için malesef bu olaylar ile karşılaşıyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Aleyna Tilki Cevapsız Çınlama neden kalktı sorusuna yanıt geldi

Aleyna Tilki’nin Cevapız Çınlama şarkısının YouTube’dan neden kaldırıldığı çok merak edilmektedir.

Sosyal medya son sıralar YouTube ile meşgul olmaktadır.Geçtiğimiz günlerde Gece Gölgenin Rahatına Bak şarkısını söyleyen Çağatay Akman’ın şarkısı Anna RF-Jump şarkısından gelen telif hakkından dolayı kaldırılmıştı.240 milyon kez izlenen bu şarkıdan sonra 200 milyon civarında izlenen Aleyna Tilki’nin Cevapsız Çınlama şarkısı YouTube’dan telif nedeniyle kaldırıldı.

Sosyal medya Cevapsız Çınlama şarkısının neden kalktığını araştırıyor.Bir süre sonra şarkının neden kalktığını öğrenenler çok şaşırıyor.YouTube’da şarkıya girmek istediğinizde “Emrah Karaduma-Cevapsı…”Bu video, Aleyna Tilki tarfından bulunulan bir telif hakkı talebi nedeniyle artık kullanılmıyor” yazmaktadır.Yani uzun lafın kısası Aleyna Tilki, kendi şarkısına telif atarak kaldırdığı yazmaktadır.

Bu olayın ardından Aleyna Tilki’nin kendi şarkısını neden telif hakkı yüzünden kaldırttığı sorusu gündeme gelmişti.

Bu soruya en temiz yanıt olarak DMC’in Genel Müdürü Samsun Demir, kendi resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada ile kafalardaki soru işaretini kaldırdı.Bu olayların hepsi sahte hesap yüzünden gerçekleştiği açıklandı.

“Değerli müzikseverler,

Bu gece YouTube’a kendini Aleyna Tilki adıyla tanıtan birisi başvurmuştur.Klibi için izin vermediğini beyan etmiştir.Bu başvuru nedeniyle maalesef YouTube Emrah Karaduman & Aleyna Tilki “Cevapsız Çınlama” klibini kapatmış bulunmaktadır. Bu kişinin tespiti için gerekli yasal başvuruları yapacağız.

Aleyna Tilki’de kendi resmi twitter hesabından ise “Kendi kedime telif atmayacağıma göre..Sahte kimliğimle, iznim olmadığını söylemişler.” açıklamasında bulunmuştur.

Bu sahte hesap yüzünden 200 milyon civarında izlenen şarkının tekrardan geri gelme süreci ne kadar sürecek göreceğiz.Fakat herkesin aklına gelen ilk soru ise bu sahte hesaplar yüzünde milyonlarca kez izlenen şarkıların kaldırılması kolay mı sorusu olmaktadır.