Kategoriler
Android Haberleri

Google Play Store Hatalarının Genel Nedenleri

Her Android kullanıcısı, çeşitli zamanlarda, farklı şekillerde bir hata kodu almıştır muhtemelen. Google Play mağazasından uygulama indirirken oluşan herhangi bir hata durumunda oluşan durumu tanımlamak için hazırlanmış olan Google Play hata kodları, salında sorunun çözümü içinde bir ipucu olabilmektedir.

Google Play mağazasından bir uygulama indirmeye çalışırken, bazen olur olmadık hatalar alırsınız, ancak bu hatalar ile ilgili olarak sorunlarınızı çözmeye başlamadan önce benzer hataları alan kullanıcılar olup olmadığını anlamak için, bu hataların kodlarına göre çözüm üretebilirsiniz.

Google Play mağazasında bir hata aldığınızda, bununla ilgili olarak bir hata kodu alırsınız ve çözüm için bu hata koduna göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Genellikle, aldığınız hatanın ne ile ilgili olduğunu bile bilmek bazen sorunun çözümü için ilerleme kaydetmenizi sağlar.

Google Play bu sebeple, oluşan hataya ait bir kod üretir ve bu kod ekrana gelir. Bu kod size nelerin yanlış gittiği konusunda fikir verecektir.

Bizde bu yazıda, Genel olarak sık karşılaşılan hata kodlarının ne ile ilgili olabileceği hakkında bir liste hazırladık ve karşılaştığınız sorunun çözümü için yardımcı olacağını düşündük.

Google Play hata kodlarının ve bunların ne anlama geldiğinin bir listesi aşağıda yer almaktadır.

Google Play Hata Kodları ve Anlamları

Hata 944: Google sunucularından kaynaklanan bağlantı sorunları var, bu yüzden sorun çözülene kadar beklemelisiniz ve daha sonra tekrar denemelisiniz.

Hata 919, 101, 923, 921: Cihazınızda yeterli boş alan olmadığında bu hata kodunu alırsınız, bu nedenle yer açmak için bazı uygulamaları silmeniz veya müziklerinizi, resimlerinizi ve videolarınızı bulut depolama alanına taşımayı düşünmeniz gerekmektedir.

Hata 481: Google hesabınız bir hata nedeniyle kapatılmıştır veya bloke edilmiş olabilir. Bu sorunun çözümü içinde, hesabınızı silmek veya yeniden bir hesap oluşturmanız gerekmektedir.

Hata 927: Bu hata kodu Google Play uygulaması güncellenirken bir uygulamayı indirmeyi denediğinizde karşınıza çıkar. Yapmanız gereken Google Play güncellemesinin bitmesini beklemek ve daha sonra uygulama indirmeyi denemektir.

Hata F-BPA-09: Bu indirme hatası gerçekleştiğinde Google’da veya uygulamanın kendisinde yaşanan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Sorunun çözümü için Play Store uygulamasının önbellek verilerini silmek gerekmektedir. Önbellek verilerini silmek için de Ayarlar > Uygulamalar > Tümü > Google hizmetleri uygulamasının önbellek verilerini temizlemeniz gerekmektedir.

Hata 505: Benzer uygulamalar aynı izinlere erişmeye çalışıyor hata kodudur. Ancak bu hata yalnızca Android’in eski sürümlerinde yaşanan bir sorundur. Bu sorunu çözmek içinde, Önbellek silme işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer sorununuz devam ederse, Android sürümünüzü güncellemeniz sorunu çözecektir.

Hata DF-DLA-15: Bu hata kodu genelde, uygulama güncellemeleriyle alakalı bir sorun olduğunu işaret eder. Çözüm içinde Google Play Store uygulama önbelleğini temizlemeniz gereklidir.

Hata 103: Bu hatayı aldığınızda, cihazınıza indirdiğiniz uygulamayla, cihazınızın uyumsuz olması durumunda karşılaşılır. Google Play genellikle bu durumda uygulama yüklenmesine izin vermez, ancak bazı durumlarda yüklense bile uygulamada sorunlar yaşanmasına sebep olabilir.

Hata 491: Teknik bir sorun sebebi ile uygulama indirme veya güncelleme mümkün değil hatasıdır. Google hesabınızı cihazdan kaldırmayı ve ardından cihazınıza tekrar eklemeyi denemeniz durumunda sorun ortadan kalkacaktır.

vError 403: Aynı hatayı tek bir cihazda farklı Google hesapları kullanarak indirmeye çalıştığınızda bu hata mesajını alırsınız. Bu sebeple uygulamayı ilk satın aldığınız Google hesabına giriş yapmalı ve diğer hesabınızla indirmeden önce onu kaldırmalısınız. Ayrıca Google Play Store Ayarları > Arama geçmişini temizle seçeneğine giderek Google Play Store arama geçmişinizi de temizlemeniz gerekebilir.

Hata 911: Bu kod, Wi-Fi bağlantınızla ilgili bir sorun olduğunu gösterir veya veri önbelleğini temizlemeniz gerekebilir. Kimlik doğrulama yaptıktan sonra bağlanıyorsanız, tekrar giriş yapmanız gerekebilir.

Hata 941, 504, 495, 413, 406, 110, rh01 ve rpc: aec: 0: Bu hatalar ise, genelde kaynağı net bir şekilde belli olmayan hatalar için verilir, ancak bu hataların giderilmesi uygulamaların ve Google Play uygulamasının önbelleğinin silinmesi ile düzelebilmektedir. Sorunun çözümü için, ilk önce önbelleği temizlemeyi deneyin, eğer sorununuz çözülmezse, farklı bir Google hesabı kullanmayı deneyin.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Google Play Store DF-DLA 15 Hatası Nasıl Çözülür

Google Play Store’da DF-DLA 15 hatası alıyorsanız bu yazımız tam size göre diyebiliriz.

play-store

Son günlerde Google Play Store’da yaşanan hatalardan biri de; DF-DLA 15 hatası. Telefondan herhangi bi uygulama indirirken yada bilgisayara uygulama indirirken bu problemle karşılaşılmaktadır. Hem telefon hem de BlueStacks üzerinden yaşanan hatanın çözümü aşağıdaki gibidir.

İlk olarak telefonun Ayarlar kısmını açın. Ardından Ayarlar kısmından Uygulamalar sekmesine gelerek Uygulama Yöneticisini seçmelisiniz. Cihazınızda yer alan uygulamalar kısmından Google Play Store seçin. Hafıza kısmını seçtikten sonra Önbelleği Temizle ardından Veriyi Sil kısmını seçin. Ardından uygulama yöneticisi kısmından Google Play hizmetlerini seçerek işleme devam edin. Hafıza kısmını seçin gelen sayfada Hafızayı Yönet kısmını seçin. Gelen sayfada tüm verileri temizle kısmını seçin.

Yaptığınız işlemlere rağmen probleminiz devam ediyorsa; Ayarlar/ Hesaplar / Google kısmına gelin. Ardından Google hesabını seçin. Gelen menüde sağ üst kısımdaki Daha fazla yazan kısmı seçerek Hesabı Kaldır işlemini uygulayın. Ardından yeniden aynı hesabı ekleyebilirsiniz. Bu işlemlerin ardından uygulamaları indirebilirsiniz.

BlueStacks’da bu hatayı çözmek için aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

Programın sağ tarafta üst kısımda bulunan Dişli çark ayarlar kısmına tıklayın. Açılan bölümden hata bildir kısmını seçin. Karşınıza gelecek ekranda ” issues with google play in categories” kısmını seçtikten sonra Send deyip gönderin. Problem bu işlem ardından çözülmüş olacaktır. Ardından BlueStacks uygulamasını resetleyin. Bunu yapabilmek için dişli çarka tıklayın. Gelen menü üzerinden “Restart Android Plugin” kısmını seçin. Bu işlemden sonra sorunsuz olarak oyun yada uygulama indirebilirsiniz.

Kategoriler
Android Haberleri

Google Play Store 403 hatası nasıl çözülür?

Google Play Store 403 hatası çözüm yöntemi arıyorsanız aşağıda belirtilen yöntemleri deneyebilirsiniz.

google play 403 hatası

Android işletim sistemi dünyanın en çok kullanılan akıllı telefon işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz.Tabi popüler bir işletim sisteminin sorunlarıda normal olarak yer almaktadır.Android’in market bölümnü olan google play store telefon kullanıcıların eli ayağı olduğunu söyleyebiliriz.Nedeni ise her türlü oyunu,uygulamaları,programları v.s. telefon ile aklımıza gelecek herşeyi google play store üzeründen yapmaktayız.

Google Play Store hataları arasında en çok şikayet edilen ise 403 3 hatasıdır.Bir ziyaretçimiz bizde bu sorun ile çok uğraştığını ve çözemediğini yazmıştır.Teknoscroolcom olarak araştırdığımızda en çok sonuca ulaştıran çözüm yöntemlerini sizlerle paylaşmak istedik.

Not: Aşağıdaki çözüm yöntemlerinden hangisi ile google play store 403 hatasını çözdüğünüzü bize yorum olarak yazabilirseniz bizde konu içerisinde bunu belirtmek isteriz.

En popüler yöntem:

Google Play Store 403 hataları arasında diğer dikkat çeken yöntemi sizlerle paylaşmak istedik.İlk olarak akıllı telefonuzda Play Store’a giriş yaptığınız Gmail hesabı ile bilgisayardan play store markete girip Gmail hesabınız ile oturum açınız.Seçili cihazlardan telefonuzu kaldırın.Yani kutucuktaki işareti kaldırınız.Telefonuzdan bu Gmail hesabını kaldırın ve Powe Clean UP uygulamasını çalıştırın.İşlemler bittikten sonra Gmail hesabınızı tekrardan ekleyiniz.

Çözüm 1

Ayarlar“da “Kablosuz ve Ağlar” sekmesinden “Diğer” yazılı alanı açın.

Alt kısımdan “Hücresel Ağlar > Erişim Noktası Adları” kısmınnı açın.

Operatörünüzün ismini yazılı olduğu en üstteki simgeye dokunun.

Açılan menüden Proxy simgesini bulun, açılan Proxy satırında yazılı olanları silip tamam simgesine dokunun.

(Eğer herhangi bir şey yazılı değilse bu çözümü atlayın, diğerlerini deneyin.)

Çözüm 2:

Ayarlar > Hesaplar” kısmından alternatif, başka bir Gmail hesabı ekleyin.
Play Store“dan sol menüyü açarak alternatif hesabınıza geçiş yapın.
Sorun çıkartan uygulamayı bu hesabınızı kullanarak güncelleyin ya da yükleyin.

Çözüm 3

Play Store uygulamasına giriş yapın ve sol üst kısımdaki simgeye dokunarak sol menüyü açın.

Menüden “Ayarlar” sekmesine dokunun.

Ayarlar“dan üst kısımlardaki “Yerel Arama Geçmişini temizle”ye dokunun.

Bu işlem yüklediğiniz uygulamalara zarar vermez, sadece daha önce ismiyle aradığınız uygulamaların log kaydını siler.

Size sorun çıkartan uygulamayı tekrar yüklemeyi / güncellemeyi deneyin.

Çözüm 4

Sorun çıkartan uygulamayı “Ayarlar > Uygulamalar” menüsünden bulun.

Uygulamanın üzerine dokunup sağ üst köşedeki “Kaldır” simgesine dokunun.

(Lütfen kaldıracak olduğunuz uygulamanın hesap giriş bilgilerini hatırladığınızdan emin olun.)

Kaldırdığınız uygulamayı Play Store’dan tekrar yükleyin.

Kategoriler
Android Haberleri

Google Play Store RH-01 Hatası ve Çözümü

Son günlerde Google Play Store’da sıklıkla karşılaşılan hatalardan biride; RH-01 hatası. Kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı bu hatayı düzeltebilmeleri için aşağıdaki işlemleri uygulamaları gerekmektedir.

İlk olarak telefonunuzdan Ayarlar-Uygulamalar-Uygulama yöneticisi kısmına girip ardından Google Play Store kısmını seçin. Gelen ekranda Veriyi Sil kısmını seçerek cihaza kaydedilmiş olan çerezleri temizleyin. Ardından tekrar Ayarlar-Hesaplar-Google kısmına girin. Bu kısımda Google hesabınızı görmüş olacaksınız. Hesabı seçtikten sonra sağ üst kısımda yer alan üç noktaya dokunun. Açılan menü içinde Hesabı Kaldır kısmını seçin. Bir değil daha fazla hesaba sahipseniz; hepsi için aynı işlemleri yapın.

Ardından telefonu kapatıp yeniden açın. Google Play kısmına giriş yaparak email yerine adresiniz ile şifrenizi yazın ve işlemi bitirin. Bu işlemden sonra aynı hatayı almıyor olacaksınız.