Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Kazanır?

Bilgisayar Mühendisliği bilindiği üzere günümüzün popüler mesleklerinden biridir. Popüler olan bir meslekte de maaş sorulmadan olmaz tabi. Herkesin merak ettiği bu sorunun aslında net bir cevabı yoktur.

Bu maaş konusunu etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler sebebiyle maaş miktarları değişiklik göstermektedir.

Bilgisayar Mühendislerinin Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Bilgisayar Mühendislerinin maaşlarına günümüzde kişisel çevresel ve daha birçok faktör etki etmektedir.

Maaşları etkileyen bu parametreleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Mühendisin teknik

2. Mühendisin çalışma disiplini

3. Kişinin iletişimsel becerileri

4. Bulunulan ülke

5. Bulunulan bölge

6. Çalışılan firmanın kurumsal veya özel olması

7. Çalışılan firmanın büyüklüğü

Yukarıda verilen mühendisin maaşını etkileyen faktörlere daha birçok parametre de eklenebilir. Peki bu faktörler doğrultusunda bilgisayar mühendisleri ne kadar maaş alır?

Silikon Vadisinde Bulunan Bazı Teknoloji Devlerinin Stajyerlere Verdiği Aylık Maaşlar

1. Tesla

Birçok kişinin tanıdığı elektrikli araba üretme de dünyanın en iyilerinden olan Tesla firması stajyerlerine aylık 4.500 dolar maaş vermektedir. Ayrıca Tesla firmasında çalışan stajyerlerin konaklama, sağlık ve yol gibi giderleri de 3.000 dolara kadar karşılanmaktadır.

2. Amazon

E-ticaret alanında dünyanın birçok yerine satış yapan firma Amazon’u da bir çoğumuz bilmekteyiz. Ayrıca Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’da şu an dünyanın en varlıklı insanı olarak bilinmektedir. Amazon’un stajyerlerine verdiği maaş ise aylık 6.000 dolar olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra kişinin yol, sağlık, konaklama gibi temel ihtiyaçları da 7.500 dolara kadar karşılanmaktadır.

3. Apple

Teknolojik ürün üretme alanında dünya üzerinde sözü geçen en önemli kuruluşlardan biriside Apple’dır. Apple ise stajyerlerine aylık 6.500 dolar maaş vermektedir. Bunun yanı sıra kişinin yol, sağlık, konaklama gibi temel ihtiyaçları da yaklaşık 3.500 dolara kadar karşılanmaktadır.,

4. Google

Neredeyse bilinen internetin tamamında parmağı olan Google’da herkes tarafından bilinmekte ve ilgi görmektedir. Google’nin stajyerlerine verdiği aylık maaşta 6.600 dolardır. Ayrıca stajyerlerin temel ihtiyaçları da 9.000 dolara kadar karşılanmaktadır.

5. Microsoft

Bilgisayar işletim sistemi Windows’un yapımcısı olarak tanıdığımız Microsoft ise stajyerlerine 6.700 dolar aylık maaş vermektedir. Ayrıca stajyerlerin temel ihtiyaçlarını da 5.000 dolara kadar karşılamaktadırlar.

Silikon Vadisi’ndeki Bazı Teknoloji Devlerinin Mühendislere Verdiği Maaşlar

1. Google

Çalışan mühendislerine yıllık 180.000 dolar vererek en yüksek maaşı veren firma Google’dır.

2. Linkedin

Yıllık 155.000 dolar maaş vererek de Linkedin ikinci sırada yer almaktadır.

3. PayPal

Yılda 152.000 dolar ile online ödeme sistemi olan PayPal üçüncü sıradadır.

4. Facebook

Sosyal medya devi olan Facebook ise yılda 150.000 dolar maaş vermektedir.

5. Apple

Teknolojik ürün üretiminde dünyaca ünlü Apple firması ise çalışanlarına yıllık 140.000 dolar maaş ödemektedir.

Not: Yukarıdaki veriler resmi rakamlar değildir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Bilgisayar Mühendisleri Ne İş Yapar?

Bilgisayar mühendisliği günümüzün prestijli mesleklerinden biridir. Ayrıca bilgisayar mühendisleri halk tarafından büyük ilgi görmektedir.

Ama işin aslına bakılırsa toplumun büyük bir kesimi bu konu hakkında çok fazla bilgi sahibi değildir. Peki hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmamasına rağmen ilgi gören bilgisayar mühendisleri aslında ne iş yaparlar?

Bilgisayar Mühendislerinin Toplumun Gözünden Yaptığı İşler

Bilgisayar Mühendislerinin toplum tarafından tanımlanan birçok iş çeşidi vardır. Aslına bakılmak gerekirse bu işler de Bilgisayar Mühendislerinin ilgi alanına girmektedir. Ama bu kişilerin asıl işleri bunlar değildir.

Bilgisayar Mühendislerine toplumun verdiği bazı işler şunlardır:

* Format atma

* Arızalı bir bilgisayarı veya mobil cihazı tamir etme

* Fotoğraf çektirme

* Televizyonla ilgili bir problemi çözme

* Oyun, film vb. şeyleri indirme

* USB belleğe müzik yükleme

Yukarıda verilen örneklere daha onlarca örnekte dahil edilebilir. Peki Bilgisayar Mühendislerinin asıl işleri bunlar değilse gerçekte ne yapıyor bu insanlar?

Bilgisayar Mühendislerinin Yaptığı İşler

Bilgisayar Mühendisliği iş sahası oldukça geniş olan bir meslektir. Hatta gün geçtikçe bu mesleğin çalışma sahası giderek artmaktadır. Gelecekte de vazgeçilmez mesleklerden biri olacağı düşünülmektedir. Ancak her meslek gibi bu meslekte de başarılı olmak ve iyi yerlerde çalışmak için azim gerekmektedir. Bilgisayar Mühendislerinin çalışabilmeleri için birçok seçenek vardır. Bu mühendisler kendi iç dünyalarına göre onlara en uygun hangisi ise o seçeneği seçmelidirler. Bu sayede meslek hayatlarında ve normal yaşantılarında da huzurlu ve mutlu bir hayat sürdüreceklerdir. Peki bu seçenekler nelerdir?

Bilgisayar Mühendislerinin Yaptıkları İşler

1. Yazılım Geliştirme

Bilgisayar Mühendislerinin birçoğunun yaptığı işlerden biri olan yazılım geliştirme günümüzde önemli bir yere sahiptir. Çünkü teknolojinin takip edilemeyecek seviye de hızla gelişmesinde Yazılım Geliştiricilere büyük bir ihtiyaç vardır. Peki yazılım geliştiricilere düşen görev nedir?

Yazılım geliştiriciler adından da anlaşılacağı üzere bir cihazın yazılımını geliştirmede görevli kişilerdir. Günümüzde karşılaştığımız ve kullandığımız birçok elektronik cihaz içerisinde yazılım barındırmaktadır. Bu cihazlara bu mesleğin vazgeçilmezi bilgisayarlar başta olmak üzere akıllı telefonlar ve tabletlerde örnek verilebilir.

2. Yöneticilik

Bilgisayar Mühendisleri meslekleriyle alakalı olarak yöneticilikte yapabilmektedirler. Ancak yönetici olabilmek için başarılı projelerde yer almak ve bu alanda tecrübe sahibi olmak gerekmektedir.

İçinde yönetici ruhu olan bir Bilgisayar Mühendisi gerekli yetkinliklere sahip olduktan sonra hayatını bir yönetici olarak devam ettirebilecektir.

3. Mobil (Android/IOS) Uygulama Geliştirme

Bilgisayar Mühendisleri birçok alanda olduğu gibi mobil platformlar içinde uygulama geliştirebilirler. Mobil uygulama geliştirmek için Android Studio, Xamarin tarzı uygulamalar kullanılabilir.

4.Bilişim Teknolojisi ve Siber Güvenlik

Bilgisayar mühendisleri bilişim teknolojisi ve siber güvelik alanında da iş hayatlarına devam edebilirler. Bu alanda bazı firmaların bilgisayar güvenliğini denetleyebilirler. Ayrıca bu firmaların bilişim alanındaki problemlerini çözmek için görev alabilirler.