Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

İnternet Yazılım Projesi Nedir Aşamaları Nelerdir?

Proje kısaca, amaç ve hedefleri belirlenmiş, belirli bir maliyetle ve belirlenen bir sürede tamamlanması beklenen iş ya da işler bütünüdür.

Proje yönetiminin amacı, projenin en uygun zamanda, en düşük maliyette ve en kaliteli şekilde tamamlanmasıdır.

Günlük hayattan projeye örnek verecek olursak, yemek pişirmek bir projedir. Yemeğin tamamlanması için başlanması gereken zaman (kuru fasulye yemeği yapılacak ise bir gün öncesinden fasulyeleri suya koyarız), gerekli malzemeler (projenin gerçekleşmesi için maliyet) ve tamamlanması gereken saat (başlangıçtan itibaren tamamlanması gereken zamana kadar olan süre proje zamanıdır) ev hanımı yani proje yöneticisi tarafından belirlenmiştir. Her gün kocasına ve çocuklarına güzel bir akşam yemeği hazırlayan ev hanımı, en başarılı proje yöneticisidir bana göre. Proje için gerekli kaynakları kocasına(sponsor) temin ettiren, tabakları masaya büyük çocuklara taşıttıran ve ekmeği küçük çocuğa aldırtan ev hanımı, sponsor ve proje ekibiyle ne de güzel örnek oldu konumuza. Biz de böyle olmuyor diyeniniz olabilir. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır diyelim ve annelerimize sonsuz teşekkürlerimizi buradan iletelim.

Örnekleri genişletecek olursak, yazılım programı yapmak, hastane inşa etmek, düğün organize etmek, datacenter kurmak (sistem odası, yüksek hızda internet, donanımlar, ağ yapısı vb.) ayrı ayrı projelerdir.

Projenin ana elemanları

Zaman: Ürün ya da hizmetin gerçekleştirmesi için takvim hazırlanır. Bu takvimde proje başlangıç tarihi ve bitiş tarihi yani projenin ne kadar zamanda tamamlanacağı belirlenir. Proje içindeki her iş parçacığının da başlama ve bitiş tarihlerinin belirlenmesi ve takvime uygun şekilde yürütülmesi de takvim de yer alır ve bunların takibi proje yöneticisi tarafından yapılır. Zamanında tamamlanamayan projelerden dolayı sponsor veya müşteriye tazminat ödenmesi gerekebilir. Bu da maliyeti artıracaktır. (Daha kötüsü tazminatı ödediğiniz gibi işi de kaybedebilirsiniz)

Kapsam: Sponsor veya müşterinin hangi ürün ya da hizmeti elde etmek istediği ayrıntılarıyla tanımlanır.

Maliyet: Projenin tamamlanması gereken bütçenin belirlenmesidir. Donanımlar, bilgisayar ağları, yazılımlar, yazılımcı maaşı, sistem uzmanı maaşı vb. projenin yönetimi ve gerçekleşmesi için tüm araç, gereç ve ekibin maliyetidir. Projenin maliyet yönetimi, zaman-maliyet ilişkisinin iyi düşünülüp tasarlanmasıyla projenin belirlenen tarihte bitmesini amaçlayan işler bütünüdür. Zaman uzarsa, üstte bahsedilen tazminattan ziyade oluşacak maliyetlerde vardır. Ekibin maaşı, kira vb.

Bir projenin başarılı sonuçlanması bu üç kısıt ile ölçülmektedir. Projenin amacında da söylediğimiz gibi en uygun zamanda, en uygun maliyette ve en iyi kalitede olmalıdır. Tabiki de sponsor yada müşterinin memnuniyeti de olmak zorundadır.

Müşteri ya da sponsor tarafından bu üç kısıt öyle bir istenir ki, üç kuruşa bir günde yeni ve daha güzel bir dünya yaratmanız beklenir.

Bilişim sektöründe bir projenin hem çok ucuz hem çok kaliteli hem de çok kısa zamanda tamamlanması imkansıza yakındır. Bunlardan birinden taviz verilmeli ikisi ile yola devam edilmelidir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Kablonet televizyon ve internet hattı farklı

Teknoscrool.com olarak ziyaretçilerimizden gelen bilgilendirme yazılarınıda yayınlanmaya başladık.

Bir ziyaretçimize daha önce yardımcı olduğumuz için bize ufak ama bilgilendirici bir yazı hazırlamış ve bizde bu yazıyı sizlere iletmek istedik.İlk olarak belirtelim ki arkadaşımızın gönderdiği yazıda kelimelerde düzeltmeler ve birkaç cümle değişiklikliğimizi yaptığımız belirtelim.

İyi akşamlar ben Murat,

Ben internet ve televizyon yayını olarak Kablonet kullanıyorum.Geçen akşam eşya taşımak için televizyon ve internet hattı kablolarını söktüm.Modemden kabloyu ve receiver’dan kabloyu söküp kenara koydum.Sonra eşya taşıma bittikten sonra tekrar kabloları bağladım.Kablonet kullananlar bilir tek gelen kabloya bir aparat takılıyor.Bir tanesi internet ve bir tanesi internet hattıdır.Aparata bakmadan kabloları taktım.Televizyon yayını normal şekilde geldi fakat internet hattı bir tülü gelmedi.Dedimki televizyon normal çalıştığı için kabloları değiştirmeme gerek yoktu.Kablonet müşteri hizmetlerini aradım ve arıza kaydı oluşturdum.Sağolsunlar 1 saat içinde geldiler ve arızayı 3o saniye içinde hallettiler.Açıkcası gelen teknik servisin yaptığı tek iş televizyon anten kablosu ile internet hattı kablosunun yerini değiştirmek oldu.Çünkü ben bu kabloları yanlış bağlamışım.İnternet hat kablosu ile televizyon izleyebiliyorsunuz fakat televizyon kablosu ile internete bağlanamıyorsunuz.Daha sonra aparata baktığımzda televizyon ve internet hattını ayrı olduğunu gördüm.

Siz siz olun ilk olarak bu kabloları doğru olarak taktığınızdan emin olunuz.Herkese iyi akşamlar

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

İnternet ve Firewall Ayarları Nasıl Sıfırlanır ?

İnternet ayarları ile Firewall ayarlarını sıfırlamak üzere aşağıda yer alan komutları kullanabilirsiniz. Windows üstünde yapılabilen bu değişiklikleri yaparken biraz zorlanabilirsiniz ve size karışık gelebilir.

firewall-ayarlari

Bunun için komut satırını kullanmanız gerekmektedir.

İlk olarak CMD’yi yönetici şeklinde çalıştırın. Arkasından CMD üstünden komutları girin. Verilen komutların ardından bilgisayarı tekrar başlatın. Komut satırını yönetici şeklinde çalıştırabilmek için arama kısmına CMD yazın. Gelen sonuç üzerine sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştır kısmına tıklayın.

netsh winsock reset all / ip ayalarının hepsini sıfırlar.

netsh advfirewall reset / güvenlik ayarlarını sıfırlamaya yarar.

netsh winhttp reset proxy / kayıtlı olan proxy ayarlarını sıfırlamaya yarar.

Önbelleğe alınan DNS kaydını bitirmek için aşağıdaki işlemi uygulayın.

Komutlar için Path dosyalarının bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Komut yazma esnasında hata alırsanız;

” set path=%path%;c:\windows;c:\windows\system32” yazılan bu komutu kullanarak kontrolden geçirebilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

İnternet Paketinin Çabuk Bitmemesi İçin 9 İpucu

İnternet kotam neden hemen doluyor?

internetten tasaarruf

Hattınızda var olan internet paketinizin sizden habersiz güncelleme yapması ve veri akışının arka tarafta sürekli devam etmesi, paketinizin çabuk bitmesine neden olabilir. Size vereceğimiz bazı ipuçlarını kullanarak internet paketinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Kullandığınız uygulamalarda otomotik olarak video oynat özelliği açıksa internet paketiniz çabuk bitebilir. Bunun için uygulamalarda yer alan Otomatik Video Oynatma özelliğini kapatmanız gerekmektedir. Facebook uygulamasında Uygulama Ayarları kısmından bu bölümü kapatabilirsiniz. İnstagram uygulamasında da yine Ayarlar kısmından Hücresele Veri Kullanımı bölümünde yer alan otomatik video oynatma pasif hale getirebilirsiniz. Twitter uygulamasında ise; Ayarlar Veri bölümünden bu özelliği pasif hale getirin.

Güncelleme işlemlerinin yalnızca Wi-Fi açıkken çalışmasını istiyorsanız bunu ufak bir ayarla halledebilirsiniz. Google Play uygulamasına gelin ve sol kısımda yer alan Ayarlar bölümünü açın. Uygulamaları Otomatik Güncelle kısmında bulunan Uygulamaları Yalnızca Kablosuz Bağlantı Üzerinden Otomatik Güncelle kısmını işaretleyin. Böylece internet paketiniz üzerinden değil yalnızca Wi-Fi açıkken güncelleme olacaktır.

Whatsapp uygulamasına gelen medyaların otomatik olarak indirilmesini engellemeniz internet paketinizin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ayarlar kısmına gelerek Sohbet ve Aramalar kısmına gidin. Gelen menü içinde Medyayı otomatik indir kısmına tıklayın. Ardından mobil veri için bütün otomatik seçenekleri devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Görselleri böylelikle mecburi olarak indirmek zorunda kalmayacaksınız. Sadece istediklerinizin üzerine tıklayarak indireceksiniz.

Google haritaları mutlaka çevrimdışı kullanın. Siz önemsiz görseniz de kırkda yılda bir kere baktığınız bir adres paketinizin hızlı bir şekilde bitmesine neden olabilir.

Mobil veri kullanım durumunu sınırlamayı unutmayın. Böylelikle paketinizin bitimine yakın bir uyarı alacaksınız. Sınırlamadığınız takdirde kullanım miktarınızdan haberiniz olmaz ve böylelikle faturanızda hiç istemediğiniz rakamlar görebilirsiniz.

Cihazın Wi-Fi alıcısını sakın kapatmayın. Telefonlar genelde kapalı durumdayken wi-fi kendini devre dışı bırakır. Bunun için şarj durumlarında wi-fi kapatmanıza gerek yok. Evinizde wi-fi açık zannederek işlemler yapabilir ve internet paketinizin bitmesine neden olabilirsiniz.

Chrome tarayıcınız için veri tasarrufu ağlayın. Bunun için sıkıştırma özelliğini kullanmanız gerekir. Chrome tarayıcı kısmında Ayarlar bölümünden konu ile ilgili olarak sıkıştırma özelliğini kullanabilirsiniz.

Opera Max kullanarak baktığınız fotoğraf yada videoların boyutunu küçültebilirsiniz. Buda haliyle daha az veri kullanımı sağlayacaktır.

Sıklıkla kullanmadığınız bazı uygulamalar arka tarafta veri kullanır. Bunun önüne geçebilmek için güvenlik duvarı uygulamalarından yararlanmanız gerekmektedir. Arka tarafta nadiren kullanılan uygulamaların veri kullanımını önlemek için; NoRoot Firewall uygulamasını kullanarak internet paketinizin kolay bitmesinin önüne geçebilirsiniz.