Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U11 Plus fiyatı ve özellikleri

HTC’nin geçtiğimiz aylarda tanıtmış olduğu yeni amiral gemisi modeli HTC U11 Plus Türkiye satış fiyatı netleşti.

Uzun zamandır bu telefonun Türkiye’ye gelmesi bekleniyordu. Tabi gelmesinden daha çok fiyatı ne kadar olacağı çok konuşuluyordu. Fiyat açıklamadan önce 4000 TL civarlarında olacağı tahmin ediliyordu. Fakat beklenenden düşük geldiğini söyleyebiliriz.

HTC U11 Plus özelliklerine kısaca baktığımızda 6.0 İnçlik 5378 PPI Piksel yoğunluğunda oldukça büyük bir ekranı bulunuyor. Büyük olmasına karşında yüzde 78.26’lık Ekran/Gövde oranı oldukça tatmin edicidir.

Batarya konusu ise hala tartışılıyor. Bu kadar büyük bir ekrana 3930 mAh’Lık batarya yeter mi? Kullanılan işlemci ve ekran teknolojisi şarj süresini etkilemektedir. Qualcom Snapdragon 835 chipset ile Super LCD 6 ekran sayesinde şarj süresinin yeterli olacağı belirtiliyor.

Kamera özellikleri ise bir harika. 12 megapiksellik optik görüntü sabitleyici bir arka kamerası bulunuyor. Ön kamerası ise 8 megapiksel çözünürlüğüne sahiptir. Ön kamerası 85 derecelik bir açı ile oldukça geniş bir selfie karesi sunuyor.

Performans olarak üst segment olan HTC U11 Plus modelinde Qualcomm Snapdragon 835 chip set yer alıyor .Bu yonga seti 2.45 GHz hızında ve 8 çekirdeklidir. Grafik İşlemcisi ise Adreno 540’dır .6 GB RAM ile bu telefonu yavaşlatmak söz konusu değildir.

128 GB’lık depolama hafızası çok başarılı bulunuyor. Yetmez bana derseniz microSD kart ile kapasitesini 2 TB’a kadar artırabilirsiniz. Android’in son sürümü olan 8.0 Oreo sürümü, 4.5G CAT 15, NFC,  Suya ve toza karşı dayanıklılık ve parmak izi okuyucusuda yer alıyor.

HTC U11 Plus modeli 3599 TL’den satılmaktadır. Bu telefonu alıp kullanan ziyaretçilerimizden yorumlar bekliyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U11 Plus Edge Launcher özelliği ile hayatınız kolaylaşacak

HTC’de kullanılan Edge laucnher özelliği şimdiden heyecanlandırıyor.

HTC’nin yeni amiral gemisi modeli HTC U11 Plus modelinde yeni bir özellik kullanıcılarını bekliyor.Akıllı telefonlara artık çok fazla uygulama ve oyun yüklenildiği zaman ihtiyacımız olduğunda bulması çok zor olmaktadır.HTC U11 Plus’ta bu sorun ortadan kalkıyor.EDGE LAUNCHER ile telefonu bir kere sıkıştırdığınızda daha önce ayarlardığınız kısa yollara anında ulaşabiliyorsunuz.Atamasını yaptığınız kişilere,uygulamalara ve oyunlara bu kadar kolay bir şekild erişmek gerçekten kullanıcıları rahatlacaktır.Telefonu sıkarak işlem yapma özelliği şu an için sadece HTC’de bulunuyor.Farklılık yaratan bu özellik her geçen yeni modellerde daha kapsamlı hizmetler sunuyor.

Telefonu sıkarak bu modelde birçok android uygulamasını yönetebileceksiniz.Örnek vermek gerekirse haritada bir yere yakınlaşmak istediğinizde,çalan müziği durdurmak istediğinizde yada tekrar başlatmak için telefonu sıkmanız yeterli olacaktır.

HTC U11 Plus modelinin Türkiye’ye ne zaman geleceğine dair herhangi bir netlik bulunmamaktadır.HTC U11 Plus yurtdışı fiyatı 800 Euro civarlarında olması bekleniyor.HTC U11 modeli şu an ülkemizde 3549 TL civarlarında satılıyor.4000 TL üzeri olması çok şaşırtmayacak gibi gözükmektedir.Gelişmeler oldukça sizleri bilgilendireceğiz.

Kategoriler
Android Haberleri

HTC U11 yazılım güncelleme

HTC U11 modelinde yazılım güncellemesi nasıl yapabilirim konusunda bilgi arıyorsanız sizlere ufak bir bilgi vermek istedik.

HTC U11 modeli Android’in son sürümü olan 7.0 Nougat sürümü ile yüklü gelecektir.Yeni bir android sürümü çıktığında otomatik olarak telefonuzun durum çubuğunda güncelleme bildirimi gelecektir.Ekranı aşağıya kaydırarak sistem güncellemesi bildirimine dokununuz.

Daha sonra size mobil veri bağlantısı ile mi yoksa Wi-Fi ile mi indireceğiniz sorgu ekranı gelecektir.Android sürüm yükseltme boyutu yüksek olacağı için Wi-Fi ile indirmenizi tavsiye ediyoruz.Mobil veri bağlantısını seçerseniz internet kotanızı aşabilir yada doldurabilirsiniz.

İndir’e bastıktan sonra indirme işlemi tamamlandığında şimdi yükle seçeneğine basınız ve son olarak tamam’a tıklayınız.

Not: Sürüm yükseltme işlemlerini yaparken telefonunuzun şarjı en az yüzde 25 seviyesinde olmak zorundadır.Düşük şarj ile yapmaya kalkarsanız ve telefon kapanırsa hatalı yükleme yapabilir ve sizi uğraştırabilecek sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U11 SIM kart ve microSD hafıza kartı takma

HTC U11’e hafıza kartı ve sım kart nasıl takabilirim konusunda bilgi arıyorsanız sizlere ufak bir yazı hazırlamak istedik.

HTC u11 modeli eşsiz özellikleri ile kullanıcılarına farklılıklar yaşatacak gibi gözükmektedir.İlk defa akıllı telefon kullanacaksanız ve HTC U11 tercih ettiyseniz SIM kartınızı nasıl takabileceğiniz konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.Bildiğiniz üzere artık akıllı telefonlar nano SIM kart ile çalışmaktadır.Eğer SIM kartınız 4.5G ile uyumlu değilse kullanıdığınız GSM şirketine giderek ücretsiz olarak nano SIM kartınızı alabilirsiniz.

HTC U11’i kutudan çıkardığınızda metal bir parça göreceksiniz.Bu parça telefonda bulunan SIM kart yuvasını çıkartmaya yaramaktadır.Telefonun üstünde bulunan küçük deliğe bastırdığınızda yuva dışarı çıkacaktır.Fotoğrafta görülen şekilde birinci tepsiye nano SIM kartınızı takabilirsiniz.Eğer isterseniz ikinci SIM kart kullanmak istiyorsanız yine fotoğraftaki gibi koyup telefonun yuvasına yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Eğer ikinci SIM kart kullanmak istemiyorsanız ve ikinci tepsiye microSD hafıza kartı koyabilirsiniz.Eğer sormak istediğinzi bir soru olursa lütfen bize yorum yazarak ulaşabilirsiniz.

Not: Takılı olan SIM kartınızı direk olarak çıkartmayınız.Eğer hafıza kartı varsa direk çıkartırsanız hafıza kartına hasar verebilirsiniz.Çıkarmadan önce Ayarlar sekmesinden hafıza kartını devre dışı bırakarak çıkartma işlemini gerçekleştiriniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U11 sıkma ayarları

HTC U11 modeli farklı özellikleri ile hayran bırakmıya devam ediyor.Şu ana kadar hiç bir modelde olmayan telefonu sıkarak işlev gerçekleştirme özelliği bulunmaktadır.

HTC U11’i ilk aldığınızda telefonu sıktığınızda kamera uygulaması otomatik olarak açılmaktadır.Sıkma hareketine farklı bir uygulama açılmasını istiyorsanız aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

  • Giriş ekranında > Ayarlar > Kenar Algılama öğesine dokunun.
  • Sıkma eylemini özelleştir öğesine dokunup tercih ettiğiniz seçeneği belirleyin.
  • İpucu: Telefonunuzun sıkma hareketinizi yalnızca ekran açıkken algılamasını isterseniz Ekran kapalıyken hareketi etkinleştir seçeneğinin seçimini kaldırın.

Sıkma hareketine ekstradan işlev eklemek için gelişmiş modu etkinleştirmeniz gerekmektedir.

HTC Kamera uygulamasını kullanırken ana ve ön kameralar arasında geçiş yapmak için telefonunuzu alt taraflarından sıkıp bekleyin. Bunu yalnızca sıkma hareketi, ister kısa sıkma, ister sıkıp bekleme olsun, Kamera uygulamasını başlat olarak ayarlandığında yapabilirsiniz.
Sıkma uzunluğuna bağlı olarak sıkma sırasında iki farklı işlem gerçekleştirilir. Varsayılan olarak kısa sıkma Kamera uygulamasını açar ve uzun süre sıkıp bekleme Google sesli asistanını başlatır. Bu iki sıkma hareketi için başka eylemler belirleyebilirsiniz.

  • Giriş ekranında > Ayarlar > Kenar Algılama öğesine dokunun.
  • Gelişmiş modu etkinleştir onay kutusunu seçin.
  • Sıkma kuvveti düzeylerini ayarlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin.
  • Sıktığınızda telefonun gerçekleştireceği eylemi değiştirmek için, Kısa süreli sıkma eylemini özelleştir öğesine dokunup tercih ettiğiniz seçeneği belirleyin.
  • Sıkıp tuttuğunuzda telefonun gerçekleştireceği eylemi değiştirmek için, Sıkıp tutma eylemini özelleştir öğesine dokunup tercih ettiğiniz seçeneği belirleyin
Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U11 ekran görüntüsü nasıl alınır?

HTC’nin yeni amiral gemisi modeli U11 tanıtıldıktan sonra teknoloji tutkunları heyecanla bu modeli almak istiyor.Bu telefonun diğer telefonlardan ayıran farklı özellikleri bulunmaktadır.

Özellikle telefonu hafifçe sıkarak birçok işlevi gerçekleştirebilirsiniz.Ekran görüntüsü alma işlemide buna dahildir.

HTC U11’de en basit şekilde 2 farklı yöntem ile ekran görüntüsü alabilirsiniz.

İlk yöntem: Ses kısma ile güç tuşuna 1-2 saniye süresince aynı anda basılıt tutmanız sonucunda ekran görüntüsü alınacaktır.Bu yöntem hemen hemen bütün telefonlarda aynı olan bir yöntemdir.

İkinci yöntem:Yazımızın başındada belirttiğimiz üzere telefonu hafifçe sıkıp ekran görüntüsü alacağız.Ekran görüntüsü almadan önce yapmanız gereken bu görevi atamaktır.Telefon’un Ayarlar sekmesinden Edge Sense’ye girerek ekran görüntüsü komutunu atayınız.Daha sonra telefonu sıkarak ScreenShot alabilirsiniz.

Aldığını ekran görüntüleri PNG uzantılır.JPG uzantısına çevirmek için uygulamalar kullanmalısınız yada fotoğrafları PC’ye atıp Paint ile açıp farklı kaydet ile JPG uzantısı yapabilirsiniz.

Herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız bize yorum yazarak ulaşabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U Play fiyatı Hindistan’da inanılmaz düştü!

HTC’nin yeni amira gemisi U11 eşsiz özellikleri ve farklı tasarımı ile teknoloji tutkunlarının gönlünü kazandı.HTC markası ülkemizde artık tekrar popüler olmak için atak yapması gerekiyordu ve bu atağı U11 ile birlikte yakalayabilir.

HTC U11 modelinde farklı bir özellik yer alıyor.Telefonu sıkarak Facebook,Twitter,WhatsApp ve Instragram gibi daha önceden ayarladığınız uygulamaları başlataabilirsiniz.Tabi bu işlemi selfie çekerken de yapabilirsiniz.Bu sayede selfie tutkunlarının işi çok rahatlamış olacaktır.

HTC U11 çıktıktan sonra HTC’nin diğer modellerinde büyük indirimler yaşanmaya başladı.Hindistan’da HTC U Play modeli piyasaya girdiğinde 39.900 Hindistan Rupisi yani TL olarak hesapladığımızda 2215 TL olarak giriş yapmıştı.Normal olarak U11 çıktıktan sonra HTC U Play 10.000 hindistan rubisine (555 TL) kadar düşüş yaşadı.Bu kadar hızlı bir düşüşten sonra ülkemizde de düşüşler bekliyoruz.Tabi Hindistan’daki kadar bir düşüş olur mu ona emin değiliz.

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U11 incelemesi ile almadan size yol gösteriyoruz

HTC U11, piyasadaki diğer modellerle kıyaslandığı zaman oldukça farklı bir telefon. Şu bir gerçek ki, HTC’nin Samsung Galaxy S8 ve Apple iPhone 8 gibi rakiplerin karşısına çıkmak için ciddi bir atılıma ihtiyacı vardı. Bunu da ‘sıkılabilir’ telefon üreterek yapmayı başardı.

Evet doğru okudunuz, HTC U11 sıkılılabilir bir telefon. Aslında cihaz bu işlem sırasında esnemiyor fakat farklı seviyelerde basınç uygulayarak, U11’de farklı uygulamaları açabiliyor, fonksiyonları aktivte edebiliyorsunuz. HTC, bu anlamda yenilikçi bir telefon üretirken, U11 modeli her anlamda başarılı bir telefon ve 2017 yılında etki yaratacağa benziyor.

HTC U11 Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Yeni HTC U11 şu anda bazı bölgelerde satışa sunuldu ve Haziran ayında da İngiltere gibi ülkelere giriş yapacak. Türkiye için net çıkış tarihi ve fiyatı belli olmasa da, cihzın yurt dışı satış fiyatı geçen yıl çıkan HTC 10’la aynı seviyede tutuldu. Ürün ABD’de 700 dolar civarı bir fiyatla satılmakta fakat elbette Türkiye’de vergiler sebebiyle bir nebze artış olacaktır.

HTC U11 Tasarım ve Ekran

Yenilikçi Edge Sense kullanıcı arayüzüne geçmeden önce, HTC U11’in tasarımından da bahsetmek gerek. HTC U Play ve U Ultra’da gördüğümüze benzer şekilde karşımıza çıkan cihaz, kavisli köşelere ve Gorilla Glass 5 cam teknolojisine sahip.

Renk seçimi olarak beş seçenek sunuluyor; güneş kırmızısı, gümüş rengi, parlak siyah, safir mavisi ve buz beyazı. Açıkçası renklerin tamamı göz alıcı fakat güneş kırmızısı daha bir dikkat çekmekte. Her ne kadar telefon premium camdansa, daha çok plastik yapıda gibi hissettirse de HTC U11 çok hafif bir cihaz.

Telefonda 5.5 inç Quad HD ekran kullanılırken, cam olarak da Super LCD 5 teknolojisi tercih edilmiş. Galaxy telefonların aksine Super AMOLED olmaması eksiklik gibi görülebilir fakat HTC U11 bu hâliyle de son derece cezbedici bir ekrana saihp.

Edge Sense ve Alexa

HTC kullanıcı arayüzünü bir kez daha geliştirmeye karar vermiş. Edge Sense ile telefonu iki tarafından sıkıyorsunuz ve ekranda olanlara müdahale edebiliyorsunuz. Kısa bir sıkma kamerayı açarken, daha uzun sıkarsanız Google Assistant açılıyor fakat tabii ki bunlar değiştirilebiliyor. Açılacak uygulamaları seçebilir, ses kaydı yapabilir ve daha pek çok şey gerçekleştirebilirsiniz.

Bu gerçekten ilginç bir özellik ve kullanıldığında da ne kadar kullanışlı olduğu zaten görülüyor. Elbette ilk başta alışması zor olabilir fakat zaman içinde kolaylaşıyor. Farklı uygulamalar için de kişiselleştirileceği için, HTC mutlaka bu teknoloji üzerinde çalışmalara devam edecektir.

Diğer bir özellik ise, Google Assistant olmasına rağmen telefona eklenen Alexa. Alexa, Amazon’un sesli asistanı ve HTC’ye göre oldukça başarılı bir uygulama. Buna rağmen Google Assistant ile birlikte tercih edilip edilmeyeceği merak konusu.

Geri kalan HTC U11 arayüzü zaten tahmin edildiği gibi ve önceki telefonlara nazaran farklı seçenekler sunmuyor.

HTC U11 Kamerası

HTC U11’in kamerası geçen yılki lense göre fazla geliştirilmemiş ve yine 12MP arka kamera sensörüyle geliyor ve RAW formatında fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Yeni f 1.7 diyafram aralığı sayesinde düşük ışıklarda da harika fotoğraflar çekmek mümkün.

Kamera hızı için aynı şeyi söyleyemeyiz çünkü deklanşör tuşuna bastığınızda, fotoğrafı çekmesi bir saniye kadar sürebiliyor ve bu daha önceki HTC telefonlarda da vardı. Ayrıca HDR modunu kapatmak da bu konuda bir etki yaratmıyor.

Buna rağmen, HTC U11’in kamerası piyasadaki en akıllı telefon kameralarından birisi olabilir ve DxOMark skoru da 90 üzerinde. Ön kamera ise piksel olarak daha da geliştirilmiş ve 16MP bir sensör bulunuyor, selfie fotoğraflar için panorama modu da sunuluyor. Bu şekilde 150 derecelik fotoğraflar çekmek mümkün.

Eğer yazılım güncellemeleriyle kamera hızında biraz gelişim sağlanırsa, HTC U11 rakipsiz olabilir.

 

HTC U11 Bataryası

HTC’nin batarya yaklaşımı genelde endişe yaratsa da, performansı genelde vasat üstü oluyordu. Aynı durum bu sefer için de geçerli ve yeni telefon endüstri standartlarının biraz altında kalıyor. Üst düzey donanımına rağmen, HTC U11’de 3000mAh gücünde bir batarya mevcut ve çok uzun süreli kullanım vadetmiyor.

Ayrıca telefonda kablosuz şarj özelliği de bulunmuyor.

Sonuç

Sonuca gelirsek, yeni HTC U11 şık tasarımı ve renkleriyle, yenilenen arayüzü ve ‘sıkılabilir’ yapısıyla bu  yılın en başarılı telefonlarından birisi olacağa benziyor. Özellikle ses performansıyla dikkatimizi çeken cihazın ufak tefek birkaç eksiği olsa da, bunlar göz ardı edilebiliyor.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U Play tanıtıldı! İşte başarılı özellikleri

HTC U Play resmi olarak tanıtıldıktan sonra akıllı telefon takipçileri bu modelin özelliklerini merak etmektedir.HTC U Play teknik özelliklerine kısaca bakalım;

htc u play

İlk olarak 5.2 inçlik 424 PPI Piksel yoğunluğuna sahip bir Super LCD ekranı bulunmaktadır.Ekran/Gövde oranı ise gayet tatmin edici seviyededir.Yüzde 70.04’lük oran ile dikkatleri üzerine çekmiştir.Bu modeli 2500 mAh’lık bir batarya desteklemektedir.Değiştirebilir bir bataryasının olmadığını ve hızlı şarj desteğinin bulunduğunu söyleyelim.Kamera olarak ise 16 megapiksel çözünürlüğüne sahip bir arka kamerası ve 16 megapiksellik bir ön kamerası bulunmaktadır.İşlemci gücü olarak ise 1.8 GHZ hızında çalışan 8 Çekirdekli MediaTek MT6755 yonga seti bulunmaktadır.32 GB’lık dahili depolama hafızasına ekstradan microSD hafıza kartı takarak kapasitesini artırabilirsiniz.

3 GB RAM ile gayet hızlı ve akıcı bir telfon olduğunu belirtelim.İnternette vakit geçirmeyi seviyorsanız 4.5G teknolojisi olarak CAT 6 sınıfını desteklemektedir.NFC ve parmak izi okuyucusu özelliği bulunan HTC U Play’ın Türkiye’ye ne zaman geleceğine dair herhangi bir net bilgi bulunmamaktadır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC Desire 650 teknik özellikleri ve yorumları

HTC Desire 650 tanıtıldıktan sonra teknoloji tutkunları özelliklerini merak ediyor.

htc-desire-650

HTC’nin yeni modeli olan Desire 650 resmi olarak tanıtıldı.Orta segment kullanıcılarına hitap eden bu telefonun özelliklerine teknoscrool.com olarak kısca bakalım.

İlk olarak karşımızda 5 inçlik 294 PPI Piksel yoğunluğuna sahip bir TFT LCD ekranı bulunmaktadır.Bu ekran Corning Gorilla Glass 3 ile korunmaktadır.Bu büyüklükteki telefonu ise 2200 mAh’lık bir batarya desteklemektedir.HTC Desire 650 kamerası kaç megapiksel diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı 13 megapiksel arka kamera ve 5 megapiksellik bir ön kamerası bulunmaktadır.İşlemci gücüne baktığımızda ise 1.6 GHZ hızında çalışan 4 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 400 yonga seti bulunmaktadır.2 GB RAM bulunmaktadır.16 GB’lık dahili depolama hafızasının yanı sıra microSD hafıza kartı takarak kapasitesini artırabilirsiniz.4.5G teknolojisi olarak ise CAT 4 sınıfını desteklemektedir. Genel olarak baktığımızda çok üstüün bir telefon olmadığını en başta belirttik.

Orta segment ve alt seviyeye hitap eden bu modelde ekran ile gövde oranı dikkat çekiyor.Kamera özelliklerinin başarılı olduğunu belirtmek isteriz.4.5G desteklediği ve hafıza kartı takılabildiği için eğer fiyatı uygun olursa talep görebilir.