Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

En İyi Telefon Kameraları 2017

Gün geçtikçe telefonların kamerasını daha çok kullanıyoruz ve çektiğimiz fotoğrafları da her an yanımızda taşıyoruz. Peki hangi telefonun kamerası aslında daha iyi?

En iyi telefon kamerası hangisi?

Şu anda piyasada göze çarpan, üst düzey kameraya sahip telefonlar şu şekilde;

Apple iPhone 7 Plus

Samsung Galaxy S8 Plus

Google Pixel

Huawei P10 Plus

OnePlus 5

LG G6

HTC U11

Sony Xperia XZ Premium

Xiaomi Mi 6

En iyi telefon kamerası hangisi?

Bu yıl çıkan telefonlara baktığımızda, aslında hepsinin bazı güçlü ve zayıf yanları var. Aynı zamanda selfie, portre ya da video gibi ne tip amaçlarla kullanacağınıza bağlı olarak da kamera kaliteleri değişkenlik gösteriyor.

Seçtiğimiz ilk 4 cihaz ise şöyle;

Google Pixel

HTC U11

iPhone 7 Plus

Samsung Galaxy S8

Bunların arasında Google Pixel, eski gibi gözükse de hâlâ piyasadaki en iyi telefon kamerasına sahip ve her koşul altında fantastik fotoğraflar çekebiliyor ve ayrıntılı videolarla karşımıza çıkıyor. Nexus 6P’nin kamerasına epey benzese de, daha güçlü işlemci çipseti Snapdragon 821 sayesinde her an HDR+ kullanabilme şansınıza sahipsiniz.

HTC U11 ise bu kıyaslamanın gizli galibi oldu. HTC her ne kadar son yıllarda amiral gemilerinin kamera kalitesiyle çok dikkat çekmese de, U11 kesinlikle üst düzey bir kamera performansına sahip ve düşük ışıkta dahi sonuçlar muazzam.

Üçüncü olarak iPhone 7 Plus’a da değinelim. Bu ürün hem fotoğraf, hem de video çekiminde kesinlikle çok başarılı ve aynı zamanda da hızlı çalışıyor. Kaldı ki zaten Apple, iPhone 7 sürümleriyle birlikte telefona önemli geliştirmeler yaptı ve kamera kalitesini epey arttırdı. Galaxy S8 Plus da, önceki yıllardaki Samsung ürünlerine benziyor ve bu sefer kamera uygulamasıyla da memnun etmeyi başarıyor. Aynı zamanda 4K videoları da 30fps kare oranında çekmenize olanak tanıyor.

Eğer bunların dışında bir telefon arayışındaysanız, Sony Xperia XZ Premium, Huawei P10 Plus ve Xiaomi Mi 6 gibi cihazlar da kamera yönünden oldukça kaliteli ve fiyatını hak ediyorlar.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U11 Hyperlapse (Videoyu hızlı oynatma) özelliği

HTC U11 modeli tanıtıldığı ilk günden itibaren farklı özellikleri ile kullanıcılarının dikkatini çekti.

Örnek vermek gerekirse sıkarak telefonda uygulama çalışması alışılagelmişin dışında bir tasarım oldu.

Diğer farklı özelliklerden bir tanesi olan hızlı çekim efekti yani Hyperlapse özelliğinden bahsetmek istiyoruz.Çektiğiniz videoya çekim efekti ekleyerek 12 kata kadar hızlı bir şekilde hızlandırabilirsiniz.Bu işlemleri yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Giriş ekranında kamera sekmesine basınız ve kamerayı açınız.
  • Hyperlapse moduna geçiş yapın.Bu moda geçmek için kamera açıkken ayarlar sekmesinden giriş yapabilirsiniz.
  • Diğer işlemlerde herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.

Not: Çektiğiniz videoyu hızlandırdığınızda çok hareketli olacağı için baş dönmesi ve miğde bulunması gibi uyarılar yapılmaktadır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U11 ile iPhone 7 farkları

HTC firması 2017 yılında yeni amiral gemisi U11’i satışa sunarken, Apple’da eylül aylarında ürünlerini tanıtacak fakat şimdilik hâli hazırda piyasada iPhone 7 bulunuyor.

Bu yazıda da iki telefonun kıyaslamasını yaptık, HTC U11 mi, iPhone 7 mi daha iyi sorusuna yanıt aradık.

HTC U11 vs iPhone 7: Hangi telefon daha ucuz?

iPhone 7’nin piyasada bulunan en ucuz modeli 32GB boyutunda ve Türkiye garantili olarak 3300 TL civarında satılıyor. 128GB içinse 3700 TL ödemek gerekiyor ve aynı şekilde boyut arttıkça fiyat da artıyor. HTC U11’in ise şu anda net fiyatları belli değil ve Türkiye’de durum ne olacak bilmiyoruz. Yine de HTC’nin Apple’a nazaran daha uygun bir fiyat politikası izleyeceği aşikar.

HTC U11 vs iPhone 7: Tasarım ve Özellikler

Birçok kişi telefonu eline alınca önce boyutları değerlendirir ve bugünün standartlarında iPhone 7’nin 4.7 inçlik küçük bir ekranı var. 2017’nin pek çok amiral gemisi cihazının aksine ufak boyutlarla karşımıza çıkan iPhone 7’nin en büyük eksisi ekran-kasa oranının yüzde 65 civarı olması. Çerçevenin büyüklüğü nedeniyle ekran ufak kalırken, selfie kamerası, hoparlör ve parmak izi tarayıcıs ıda ekran yerini kısıtlıyor.

Aslına bakarsanız HTC U11 de henüz çerçevesiz ekranları tercih eden modellerden değil çünkü tıpkı Apple gibi, bu firma da kendi ekranları üretmiyor. U11’in 5.5 inç ekranı elbette iPhone 7’den daha büyük fakat  çerçeve-ekran oranı konusunda o da çok verimli sayılmaz.

Sıra dışı olarak HTC U11’in kasası neredeyse tamamen cam kaplama ve bizce bu yönüyle harika gözüküyor. Ayrıca çok sayıda renk seçeneği var ve bu yönüyle de kullananlara alternatif sunmayı başarıyor. Diğer yanda her iki telefonun da malzeme kalitesi iyi fakat yine her ikisinde de 3.5mm eski usül jack kulaklık girişi yer almıyor. Bunun yerine U11’de USB-C, iPhone 7’de ise Apple Lighting girişleri var.

Bataryaya değinirsek, HTC U11’in ciddi manada daha büyük bir bataryası var ve elbette bu ekran büyüklüğüyle de ilgili. iPhone 7’nin 1960mAh piline karşılık HTC U11’de 3000mAh değiştirilemez bir batarya mevcut.  Yine de performans açısından herhangi bir fark olduğunu söyleyemeyiz. Her iki telefon da tek şarjda bir günü tamamlıyorlar.

Depolama alanı konusunda elbette HTC U11 çok daha avantajlı çünkü microSD slotu sayesinde istediğiniz zaman bir hafıza kartı alarak 64GB alanı 256GB’a kadar yükseltebilirsiniz. iPhone 7’de ise böyle bir seçenek bulunmuyor ve daha büyük hafıza alanı istiyorsanız, telefona daha çok para ödemek zorundasınız. Özellikle başlangıç modeli 32GB iPhone 7 bu konuda çok eksik kalıyor.

HTC U11’in diğer yandan birkaç sıradışı özelliği mevcut. Örneğin telefonu yanlardan sıkarak çeşitli komutlar verebiliyorsunuz. Baskı uygulayarak fotoğraf çekebiliyor, uygulamaları başlatabiliyor ya da haritayı yakınlaştırabiliyorsunuz. Tüm bunlar telefonu ne kadar sert veya yumuşak sıktığınıza bağlı olarak değişirken, aynı zamanda eldiven giyerken de rahatlıkla çalışmakta. Kötü yanı ise Edge Sense adı verilen bu teknoloji telefonun çıkışında henüz yeterli seviyede değildi ve henüz kullanımı kısıtlı.

Her iki telefonda su geçirmez yapıdayken, U11’de kişiselleştirilebilir sesler bulunuyor. Yüksek çözünürlüklü ses ve müzikleri destekleyen HTC U11 şüphesiz ki iPhone 7’ye göre çok daha iyi bir ses performansı sunuyor.

HTC U11 vs iPhone 7: Hangisi daha hızlı?

Yeni Qualcomm Snapdragon 835 işlemci çipseti sayesinde HTC U11 tabii ki iPhone 7’yi benchmark testlerinde geride bırakıyor. Fakat konu oyunlara gelince, iPhone 7 düşük çözünürlüklü ekranın avantajını alarak pek çok oyunu 60fps’de rahatlıkla oynatıyor. HTC ise Quad HD geniş bir ekran kullandığı için, üst düzey oyunlarda performans düşebiliyor.

Daha çok piksel daha iyi kalite anlamına gelse de, aynı zamanda performansı da düşürebiliyor. Belki bazı yapımlar iPhone’da o kadar keskin – kaliteli gözükmüyor fakat performans konusunda gayet hızlı oynanıyorlar.

İşte iki telefonun ve rakiplerin Geekbench 4 sonuçları;

HTC U11: 6464

Galaxy S8: 6466

Huawei P10 Plus: 6108

iPhone 7: 5669

OnePlus 3T: 4257

LG G6: 4251

Google Pixel: 4116

HTC U11 vs iPhone 7: Kamera

Kamera da kesinlikle merak edilen ve ayrı parantez açılması gereken bir alan. Her iki cihazda da 12MP ana kamera bulunurken, gayet güzel sonuçlar veriyorlar. Yine her iki telefonda da optik görüntü sabitleyicisi var ve böylece düşük ışıklarda da net fotoğraflar çekmek mümkün. Ayrıca 4K video kaydı da desteklemekteler.

HTC’nin kamera konusunda birkaç ekstra özelliği var. Telefonda yer alan dört mikrofon sayesinde, özellikle yakınlaşırsanız çektiğiniz kişiye odaklanıyorlar. Ön kamera yani selfie konusunda ise 16Mp lensle HTC U11, iPhone 7’ye göre  daha üstün kalan taraf.

Genel olarak konuşursak, HTC U11 fotoğraf ve video çekimleri için en iyi seçenek fakat emin olun iPhone 7 de sizi pişman etmeyecektir.

HTC U11 vs iPhone 7: Yazılım

iPhone 7’de iOS zaten bildiğiniz gibi ve Eylül ayında da iOS 11 güncellemesiyle bazı yeni-başarılı özellikler eklenecek. HTC U11’de ise stok sürüme yakın bir Android kullanılmış. Birkaç değişim olsa da, genel manada hem görünüş, hem kullanım olarak stok Android hissi veriyor.

Yazılım konusunda her iki telefon da başarılı diyebiliriz fakat tabii ki bu biraz da sizin hangi işletim sistemini kullanmaktan keyif aldığınıza bağlı.

Sonuç

Eğer ufak, hafif telefonları tercih ediyorsanız şüphesiz iPhone 7 size daha çok hitap edecektir. Güzel kamerası, ergonomik tasarımı ve su geçirmez yapısıyla Apple gayet iyi bir iş çıkarmış. Diğer yandan HTC U11 de daha büyük bir telefon ve birkaç farklı, hoş özelliğiyle dikkat çekiyor.

Eğer iOS dünyasından vazgeçemiyorsanız iPhone yine sizin için mükemmel seçim olacaktır. Diğer yanda ise HTC U11 emin olun pişman etmeyecek, teknolojik anlamda üst düzey bir cihaz.

Bu yazımızı okumak istersinzi diye düşündük – HTC U11 ile LG G6 arasındaki farklar?

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U11 ile LG G6 arasındaki farklar? Tercih zor

Hem LG, hem de HTC markaları Samsung Galaxy S8’den tacı alabilmek için yeni amiral gemisi akıllı telefonlarını sundular.

Biz de bu yazıda LG G6 ve HTC U11 ürünlerine baktık, özelliklerini kıyasladık. Peki HTC U11 mi, LG G6 mı hangisi daha iyi?

HTC U11 ile LG G6: Hangisi ucuz?

Şu anda LG G6’nın 32GB modeli ithalatçı garantili 3000 TL’ye, Türkiye garantili sürümü ise 3350 TL’ye satılıyor. HTC U11 ise şu anda Türkiye’de resmi olarak satışa sunulmadı fakat Avrupa’da 750 Euro’dan satılıyor. Buna rağmen Türkiye fiyatları konusunda her iki telefonun da birbirine yakın olacağını tahmin ediyoruz.

HTC U11 vs LG G6: Tasarım ve malzeme kalitesi

LG G6’da Quad HD 5.7 inç bir ekran paneli yer alırken, HTC U11 ise daha küçük olarak Quad HD 5.5 inç ekranla karşımıza çıkıyor. Cihazda AMOLED ekran olmasa da, rakiplerinden altta kaldığını söyleyemeyiz.

LG G6 daha büyük bir ekrana sahip gibi gözükse de, çerçeve nedeniyle aslında daha ufak. İki cihazın da boyutları şu şekilde;

HTC U11: 154 x 76 x 7.9mm

LG G6 : 148.9 x 71.9 x 7.9mm

LG G6’da sınıfının en iyisi olan IP68 su ve toz sertifikası yer alırken, HTC U11’de ise IP67 sertifikası yer alıyor ve cihaz 1 metre kadar suyun altında yaklaşık 1.5 saat durabiliyor. Her iki üründe de parmak izi sensörü mevcut.

HTC U11 vs LG G6: Teknik Özellikler

İki üründe de Android Nougat 7 işletim sistemi bulunurken, LG G6 rakiplerinin aksine bir önceki nesil işlemci çipseti olan Snapdragon 821’i tercih etmiş. HTC U11’de ise en yeni Qualcomm Snapdragon 835  mevcut. Ayrıca LG G6’da Adreno 530 grafik birimi bulunurken, HTC U11’de Adreno 540 var. Her iki cihazın da RAM miktarı 4GB.

LG G6 32GB hafıza sunarken, HTC U11’in varsayılan hafızası 64GB fakat her iki telefon da microSD kart desteği sunuyor. Ses kısmına değinirsek, bu noktada da HTC U11 daha çok öne çıkıyor.

HTC U11 vs LG G6: Hangisinin kamerası daha iyi?

Artık amiral gemisi akıllı telefonlar belli bir seviyeye erişti ve hangisinin daha iyi kameraya sahip olduğunu tespit etmek pek kolay olmuyor. LG’de 13mp iki arka kamera mevcutken, gayet başarılı sonuçlar veriyor ve HD videoları 60fps’de, 4K yani UHD videoları ise 30fps’de kaydedebiliyor. Ayrıca fotoğraflar için HDR desteği de mevcut.

HTC’de ise 12MP UltraPixel 13 kamera mevcut fakat görüntü kalitesinin başarısına rağmen, biraz yavaş çekim yapıyor.

Sonuç olarak, her iki telefon da kendine has başarılı yönlere sahipler ve seçim yapmak oldukça zor.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U11 incelemesi ile almadan size yol gösteriyoruz

HTC U11, piyasadaki diğer modellerle kıyaslandığı zaman oldukça farklı bir telefon. Şu bir gerçek ki, HTC’nin Samsung Galaxy S8 ve Apple iPhone 8 gibi rakiplerin karşısına çıkmak için ciddi bir atılıma ihtiyacı vardı. Bunu da ‘sıkılabilir’ telefon üreterek yapmayı başardı.

Evet doğru okudunuz, HTC U11 sıkılılabilir bir telefon. Aslında cihaz bu işlem sırasında esnemiyor fakat farklı seviyelerde basınç uygulayarak, U11’de farklı uygulamaları açabiliyor, fonksiyonları aktivte edebiliyorsunuz. HTC, bu anlamda yenilikçi bir telefon üretirken, U11 modeli her anlamda başarılı bir telefon ve 2017 yılında etki yaratacağa benziyor.

HTC U11 Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Yeni HTC U11 şu anda bazı bölgelerde satışa sunuldu ve Haziran ayında da İngiltere gibi ülkelere giriş yapacak. Türkiye için net çıkış tarihi ve fiyatı belli olmasa da, cihzın yurt dışı satış fiyatı geçen yıl çıkan HTC 10’la aynı seviyede tutuldu. Ürün ABD’de 700 dolar civarı bir fiyatla satılmakta fakat elbette Türkiye’de vergiler sebebiyle bir nebze artış olacaktır.

HTC U11 Tasarım ve Ekran

Yenilikçi Edge Sense kullanıcı arayüzüne geçmeden önce, HTC U11’in tasarımından da bahsetmek gerek. HTC U Play ve U Ultra’da gördüğümüze benzer şekilde karşımıza çıkan cihaz, kavisli köşelere ve Gorilla Glass 5 cam teknolojisine sahip.

Renk seçimi olarak beş seçenek sunuluyor; güneş kırmızısı, gümüş rengi, parlak siyah, safir mavisi ve buz beyazı. Açıkçası renklerin tamamı göz alıcı fakat güneş kırmızısı daha bir dikkat çekmekte. Her ne kadar telefon premium camdansa, daha çok plastik yapıda gibi hissettirse de HTC U11 çok hafif bir cihaz.

Telefonda 5.5 inç Quad HD ekran kullanılırken, cam olarak da Super LCD 5 teknolojisi tercih edilmiş. Galaxy telefonların aksine Super AMOLED olmaması eksiklik gibi görülebilir fakat HTC U11 bu hâliyle de son derece cezbedici bir ekrana saihp.

Edge Sense ve Alexa

HTC kullanıcı arayüzünü bir kez daha geliştirmeye karar vermiş. Edge Sense ile telefonu iki tarafından sıkıyorsunuz ve ekranda olanlara müdahale edebiliyorsunuz. Kısa bir sıkma kamerayı açarken, daha uzun sıkarsanız Google Assistant açılıyor fakat tabii ki bunlar değiştirilebiliyor. Açılacak uygulamaları seçebilir, ses kaydı yapabilir ve daha pek çok şey gerçekleştirebilirsiniz.

Bu gerçekten ilginç bir özellik ve kullanıldığında da ne kadar kullanışlı olduğu zaten görülüyor. Elbette ilk başta alışması zor olabilir fakat zaman içinde kolaylaşıyor. Farklı uygulamalar için de kişiselleştirileceği için, HTC mutlaka bu teknoloji üzerinde çalışmalara devam edecektir.

Diğer bir özellik ise, Google Assistant olmasına rağmen telefona eklenen Alexa. Alexa, Amazon’un sesli asistanı ve HTC’ye göre oldukça başarılı bir uygulama. Buna rağmen Google Assistant ile birlikte tercih edilip edilmeyeceği merak konusu.

Geri kalan HTC U11 arayüzü zaten tahmin edildiği gibi ve önceki telefonlara nazaran farklı seçenekler sunmuyor.

HTC U11 Kamerası

HTC U11’in kamerası geçen yılki lense göre fazla geliştirilmemiş ve yine 12MP arka kamera sensörüyle geliyor ve RAW formatında fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Yeni f 1.7 diyafram aralığı sayesinde düşük ışıklarda da harika fotoğraflar çekmek mümkün.

Kamera hızı için aynı şeyi söyleyemeyiz çünkü deklanşör tuşuna bastığınızda, fotoğrafı çekmesi bir saniye kadar sürebiliyor ve bu daha önceki HTC telefonlarda da vardı. Ayrıca HDR modunu kapatmak da bu konuda bir etki yaratmıyor.

Buna rağmen, HTC U11’in kamerası piyasadaki en akıllı telefon kameralarından birisi olabilir ve DxOMark skoru da 90 üzerinde. Ön kamera ise piksel olarak daha da geliştirilmiş ve 16MP bir sensör bulunuyor, selfie fotoğraflar için panorama modu da sunuluyor. Bu şekilde 150 derecelik fotoğraflar çekmek mümkün.

Eğer yazılım güncellemeleriyle kamera hızında biraz gelişim sağlanırsa, HTC U11 rakipsiz olabilir.

 

HTC U11 Bataryası

HTC’nin batarya yaklaşımı genelde endişe yaratsa da, performansı genelde vasat üstü oluyordu. Aynı durum bu sefer için de geçerli ve yeni telefon endüstri standartlarının biraz altında kalıyor. Üst düzey donanımına rağmen, HTC U11’de 3000mAh gücünde bir batarya mevcut ve çok uzun süreli kullanım vadetmiyor.

Ayrıca telefonda kablosuz şarj özelliği de bulunmuyor.

Sonuç

Sonuca gelirsek, yeni HTC U11 şık tasarımı ve renkleriyle, yenilenen arayüzü ve ‘sıkılabilir’ yapısıyla bu  yılın en başarılı telefonlarından birisi olacağa benziyor. Özellikle ses performansıyla dikkatimizi çeken cihazın ufak tefek birkaç eksiği olsa da, bunlar göz ardı edilebiliyor.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

HTC U11 teknik özellikleri ve yorumları

HTC’nin yeni amiral gemisi modeli HTC U11 resmi olarak tanıtıldı.Üst segment özelliklere sahip olan bu modelin teknik detaylarına isterseniz kısaca bakalım;

HTC U11‘de 5.5 inçlik 534 PPI Piksel yoğunluğuna sahip bir Super LCD 5 ekran teknolojisi bulunmaktadır.Bu ekran Corning Gorilla Glass 5 ile korunmaktadır.Ekran/Gövde oranı ise yüzde 71.39’dur.Bu büyüklükteki ekran ise 3000 mAh’lık batarya ile desteklenmektedir.Hızlı şarj desteği ise Qualcomm Quick Charge 3.0 ile sağlanmaktadır.İşlemci performansına baktığımızda ise 2.45 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 835 yonga seti bulunmaktadır.Snapdragon’un en iyi işlemcisini kullandığını söyleyelim.4 GB RAM ile bu telefonu yavaşlatmak söz konusu bile değildir.64 GB’lık dahili depolama hafızası bulunurken ekstradan takabileceğiniz microSD hafıza kartı ile 2 TB’a kadar kapasitesini artırabilirsiniz.

HTC U11 modelini fotoğraf çekmeyi çok sevecektir.12 megapiksellik bir arka kamerası ve 16 megapiksellik bir ön kamerası bulunmaktadır.4.5G teknolojisi olarak ise en iyisinin yer aldığını görüyoruz.CAT 12 ile saniyede 600 Mbps hızına ulaşabilirsiniz.Suya ve toza karşı dayanıklılığı olan HTC U11 modelinde parmak izi okuyucusu ve görüntülü konuşma özelliği bulunmaktadır.

HTC u11’de farklı özellikler bulunmaktadır.Örneğin telefonun kenarlarını hafif sıkarak selfie çekebilir, azcık sert sıkarak aramalar gerçekleştirebilirsiniz.HTC bu modeline oldukça yatırım yaptı. Birçok detaylı özellikler yer alıyor.

HTC U11 fiyatı ise yurtdışında 649 dolar civarında satılıyor.Bakalım Türkiye satış fiyatı ne kadar olacak göreceğiz.