Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

En ucuz 4.5G olan akıllı telefon modeli

Piyasanın en ucuz 4.5G destekleyen akıllı telefonu hangisi diye merak ediyorsanız bu yazımızın size faydası olacaktır.

Akıllı telefon dünyasında hemen hemen her cebe uygun modeller bulunmaktadır. Bugün bir ziyaretçimi bize çocuğuna alabileceği en ucuz akıllı telefonun hangi model olduğunu sormuştur.

Bizde kısa bir araştırma yaptık ve en uygun akıllı telefon Sony Xperia E4g modeli olduğunu gördük. Sony Xperia E4g fiyatı hala alışveriş sitelerinde satılmaktadır.369 TL civarlarında satılan bu model 2015 yılında piyasaya çıkmıştır. İsterseniz kısaca teknik özelliklerine bakalım;

Bu modelde 4.7 inçlik 234 PPI Piksel yoğunluğuna sahip bir IPS LCD ekranı bulunuyor. Ekran/Gövde oranı ise %64.49’dur.

Batarya özelliklerine geçtiğimizde ise 2300 mAh’lık bir bataryanın desteklediğini görüyoruz. Bu telefon ile 6.5 saate kadar video izleyebilirsiniz.

5 megapiksellik bir arka kamera bulunuyor. Bu arka kamera ile 1080p Full HD çözünürlükte video kaydı yapabilirsiniz. Ön kamerası ise 2 megapiksel çözünürlüğe sahiptir. Bu ön kamera ile 720p video kaydı gerçekleştirebilirsiniz.,

Performans olarak ise 1.5 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli MediaTek MT6732 chipset destekliyor. 1 GB RAM ile sınıfa göre gayet hızlı bir telefon diyebiliriz. 8 GB’lık dahili depolama hafızası bulunuyor fakat bu kapasiteyi microSD kart ile 32 GB‘a kadar artırabilirsiniz.

İşletim sistemi olarak Android 4.4.4 KitKat sürümü ile yüklü olarak gelmektedir. Maalesef başka herhangi bir Android sürümü almamaktadır.

Sony Xperia E4g modelinin en etkileyici yanı ise 4.5G desteklemesidir. NFC ve Radyo özelliği ile çıtayı eşdeğerlerine göre bir kat daha yukarı taşımaktadır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

En ucuz fiyatlı akıllı telefon Sony Xperia Tipo

Değerli bir ziyaretçimiz akıllı telefon almak istediğini, fakat en ucuz hangi akıllı telefon modeli tercihi konusunda bilgi istemiştir.

İnternet üzerinden baktığımızda en ucuz akıllı telefonunun Sony Xperia Tipo modelidir. 2012 yılında üretilen bu modelin teknik özelliklerinden azcık bahsetmek istiyoruz.

Sony Xperia Tipo modelinde 3.2 inçlik 180 PPI Piksel yoğunluğunda bir TFT LCD ekranı bulunuyor. Bu telefonunun ekran/gövde oranı ise yüzde 51.94’dür. Şarj bölümüne geçtiğimizde 1500 mAh’lık değiştirebilir batarya bulunuyor. Batarya kapasitesi size düşük gibi gelebilir fakat 3.2 inçlik bir ekran boyutu olan telefon için ideal kapasitede diyebiliriz. Kamera çözünürlüğü ise 3.15 MP’dir. Video kayıt ise 480p çözünürlüğünde gerçekleşmektedir. Performans olarak ise Qualcomm Snapdragon S1 chipset bulunuyor.

1 çekirdekli ve 512 MB RAM’e sahiptir. 2 GB dahili depolama hafızası bulunuyor. Bu hafıza çok düşük olduğu için Xperia Tipo modeli microSD hafıza kartı desteği sunmaktadır. Kapasitesini 32 GB’a kadar artırabiliyorsunuz fakat bu kapasiye ulaştığınızda telefon çok çok yavaşlayacaktır. Sony Xperia Tipo almadan önce bu modelin 4.5G desteğinin olmadığını hatırlatalım. NOrmal olarak 3G desteği alabilirsiniz. İşletim sistemi olarak ise Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) sürümü bulunuyor. Son olarak ise radyo özelliğinin olduğunuda yazmak istedik.

Sony Xperia Tipo modeli 350 TL civarlarında satılmaktadır.