Kategoriler
Genel

E- Devlet şifresi nasıl alınır?

E-Devlet Kapısı olarak ta bilinen sistem elektronik ortamda güvenilir olarak, kişiye özel bilgilerine kurumlara gitmeden bilgi alabilmek, kurumların güncel bilgilerini entegre ederek kullanıcılara kesintisiz ulaşan tek sistemdir. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Şifre Almanın Kolay Yolları

E-devlet şifresi güvenlik seviyesini üst düzeyde tutmak ve kişisel verilerin korunması adına PTT aracılığı ile verilmektedir.
Kimlik kartınız ya da kimlik kartı yerine geçen; pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı, ikamet tezkeresi, mavi kart, süresi devam eden çalışma izni gibi geçerli belgeler ile İlçe PTT Müdürlüğü’nden 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

Bunun dışında şifrenizi kaybetmeniz durumunda alacağınız her şifre için 4 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Yurtdışında yaşamanız halinde ise konsolosluktan temin edebilirsiniz.

E-Devlet Kapısına giriş yapabilmek için mobil imza, e-imza, şifre ya da internet bankacılığı ile doğrulama yaparak giriş yapabilirsiniz.

E-devlet şifresi internetten alınabilir mi?

İnternet bankacılığı üzerinden, mobil imza, e-imza yöntemlerini kullanarak unuttuğunuz şifreyi tekrar talep edebilirsiniz fakat güvenlik sebebi ile e-posta ya da tanımlanan cep telefonuna şifre gönderilmez. Şifrenizi her defasında PTT den almanız gerekiyor.

E-devlet şifresi ile ulaşabileceğimiz kurumlar nelerdir?

  • Tek bir şifre ile tüm kurumlardan bilgi almanızı sağlayan e-devlet uygulaması ile
  • SGK Kayıtlarınıza Borçlarınıza,
  • Tüm Vergi Borçlarınıza,
  • İletişim Hizmetleri Veren Kurumlara,
  • Elektrik, Su, Doğalgaz Gibi Kurum Sayfalarına ve
  • Borçlarınıza,
  • Tüketici Hakem Heyeti,
    Dava Dosyaları ve Bunun gibi hayatımızın önemli bir yerini kaplayan kurumlara gitmeden takip etme ve işlemlerimizi hız bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlıyor.

Hayatımızı kolaylaştıran bu uygulama ile son zamanlarda birçok kişinin merak ettiği gibi soyağacınıza da bu uygulama sayesinde bakabilirsiniz.

E-devlet şifresinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

E-devlet şifresi kişisel bir şifredir ve kimseye verilmemesi gerekir. Şifrenizin başkasının eline geçmesi ile ciddi sorunlar hatta hukuki sonuçlara yol açabilir.

Cimer’e başvurular, abonelikler, kişisel tüm bilgilerinizin bulunduğu devlet kurumlarına e-devlet üzerinden kolaylıkla giriş yapılabildiği için adınıza tüm işlem yapılabiliyor.

Banka şifresi ne kadar önemli ise e-devlet şifresi var olan tüm kurumları kapsadığı için daha çok önem verilmesi gereken bir konudur.

Kategoriler
Genel

E-Devlet soyağacı sorgulama neden açılmıyor

E-Devlet tek tık ile artık 1800’lü yıllarda yaşayan akrabalarınızı dahi bulmanızı sağlayan soyağacı özelliğini devreye soktu.

E-Devlet son zamanlarda yaptığı yenilikler ile atılımlarına devam ediyoru.E-Devlet soyağacı sorgulama özelliği ile bilmediğiniz akrabalarınızı öğrenebileceksiniz.Bundan sonra E-Devlet’e giriş yaptığınızda soyağacınızı çıkarabilirsiniz.Uzun zamandır gelecebileceği dedikodularına kimse inanmıyordu.E-Devlet soyağacı özelliği aktif olduktan sonra herkesin E-Devlet’e giriş yapmaya çalışması ile E-Devlet aşırı derecede yavaşladı.

E-Devlet Soyağacı sorgulama nedir?

E-Devlet’e gelen bu özellik ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü altyapısı veritabanında bulunan tüm soyağacınızı tek tıkla öğrenmenizi sağlamaktadır.E-Devlet sistemine girip “belge olştur” diyerek 1800’lü yıllara kadar soyağacınızı oluşturmanıza izin veren bu özellik kısa süre birçok kişinin ilgisini çekmiştir.Aşırı yoğunluktan dolayı girişler çok yavaş ilerlemektedir.Hatta aşırı yoğunluktan dolayı sistem şu uyarıyı vermektedir. “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır.İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir.Bekleme süreniz hizmet veren kurumun işlem kapasitesine göre değişebilir.İşleminiz tamamlandığında, otomatik olarak bir sonraki aşamaya geçeceksiniz”