Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Baymak HT Yoğuşmalı kombi arıza kodları ve anlamları

Gelen bir mailde ziyaretçimiz evinde kullandığı Baymak HT yoğuşmalı kombinin arıza verdiğini, Baymak HT kombi 62E arıza kodunun ne anlama geldiğini sormuştur.

Kombi arıza kodları ve çözümleri hakkında çok fazla bir bilgimiz maalesef bulunmuyor. Fakat internette araştırıp Baymak HT yoğuşmalı kombi arıza kodları ve bu arıza kodlarının ne anlama geldiğine dair bilgiler bulduk. Bunları sitemize ekleyerek Baymak HT arıza kodları ve anlamlarına sitemizden ulaşabileceksiniz.

10E Arıza Kodu: Dış ortam sıcaklık sensörü arızası
20E Arıza Kodu: Merkezi ısıtma devresi NTC sensörü arızası
Kalorifer NTC sini değiştirin.
28E Arıza Kodu: Baca NTC sensörü arızası. Emniyet NTC değiştirin.
50E Arıza Kodu: Kullanım suyu devresi NTC sensör arızası
Sıcaksu NTC sini değiştirin.
60E Arıza Kodu: Oda termostatı sensör arızası oda termostatını değiştirin.
62E Arıza Kodu: Elektronik kart yazılım versiyonu arızası
Elektronik Kart elektrik voltajından sistemde hata oluşmuştur.
Tekrar yazılım atınız.
88E Arıza Kodu: Elektronik kart ile AVS 77 kontrol ünitesi arasında haberleşme arızası Kombiyi Resetleyin Max. 5 defa
95E Arıza Kodu: AVS 77 kontrol ünitesi saati arızası Kombiyi resetleyin Max. 5 defa
110E Arıza Kodu: Emniyet termostatı arızası Kombinin Panelinde bulunan OK tuşuna 2 defa basınız sorun devam ederse, Kombiye 30 dak. bekleyin resetleyin.
119E Arıza Kodu: Hidrolik basınç anahtarı arızası
Kombinin su basıncı yetersiz. Tavsiye ettiğimiz deger 1,5 ile 2.0 arasında olmasıdır.
125E Arıza Kodu: Sistemde su olmaması veya hava olması
Kombinin Panelinde bulunan OK tuşuna 2 defa basın sorun çözülür.
127E Arıza Kodu: Anti-leyjoner fonksiyonu devrede
Bu Sinyal geçicidir ve bu fonksiyon sona erdiğinde otomatik olarak kaybolur.
130E Arıza Kodu: Baca NTC sensörü aşırı ısınması
Kombinin Panelinde bulunan OK tuşuna 2 defa basın sorun çözülür.
131E Arıza Kodu: 125E veya 130E arızaları sonrasında kombi elektriğinin kesilmesi Kombinin Panelinde bulunan OK tuşuna 2 defa basın sorun çözülür.
133E Arıza Kodu: Gaz yetersiz uyarısı Kombinizin yanında bulunan gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Kombinin Panelinde bulunan OK tuşuna 2 defa basın sorun çözülür.
151E Arıza Kodu: Kombi kontrol kartı arızası .Ateşleme elektrodunun pozisyonunu kontrol ediniz
155E Arıza Kodu: Maksimum reset denemesinin aşılması (n°5)
Kombi üzerindeki ”RESET” düğmesine basınız.
156E Arıza Kodu: Düşük veya yüksek voltaj uyarısı Enerji beslemesi voltaj değeri normal değere dönünceye kadar bekleyiniz.
Resetleme işlemi cihaz tarafından otomatik olarak yapılacaktır.
Tavsiyemiz Kombinize Regülator takınız.
160E Arıza Kodu: Fan arızası. Kombinizin fan motoru arızalı
193E Arıza Kodu: Sistemin hava yapması .Bu Sinyal geçicidir ve bu fonksiyon sona erdiğinde otomatik olarak kaybolur.

Yukarıdaki bilgileri internetten bulduk. Eğer sizin gördüğünüz yanlış yada eksik bilgi varsa bize yorum yazarak iletebilirsiniz. Bizde elimizden geldiği kadar güzel ve faydalı bir sayfa oluşturmak istiyoruz.

Desteklerinizi bekliyoruz.

Kategoriler
Donanım Haberleri

Baymak Falke Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Baymak ailesinin üyelerinden bir tanesi fe Falke model kombilerdir. Hermetik kombi sınıfına giren bu kombi modelinde otomatik ateşleme sistemi bulunmaktadır.

3 yıldızlı verim sınıfına dahil olan Baymak Falke, suyun donmasına karşı özek bir koruma sistemi de içermektedir. Doğal gaz ve LPG ile uyumlu şekilde çalışabilen bu kombi modelinde dijital gösterge paneli de bulunmaktadır.
Baymak’ın tercih edilen kombi modellerinden bir tanesi olan Falke’de de bazı durumlarda arızalar meydana gelebilir. Bu arızalarla karşılaşmamak için size yıllık bakımlarını düzenli olarak yaptırmanızı öneririz.

Kombide arızaların kolay giderilmesinde temel kolaylık arızanın bir kodla belirlenmiş olmasıdır. Yaşanan arıza durumunda kombi ekranında arıza kodu görülmesi, arızanın nereden kaynaklandığının kolayca anlaşılmasını sağlayacaktır. Yaşanan arızanın kodunu yetkili servise bildirmeniz halinde sorununuz kısa sürede kolaylıkla giderilecektir. Biz de bu yazımızda sizin için Baymak Falke kombilerde en sık görülen arıza kodları ve çözümlerini anlatacağız.

Baymak Falke Kombi E – 01 Arıza Kodu

Kombinizde bu arıza kodunu görmeniz durumunda sorunun gaz girişinden olduğunu anlayabilirsiniz. Kombiye yeterli gaz girişi olmaması arızaya sebep olacaktır. Gazın yetersiz gelmesinin nedeni ise gaz valfinin ya da elektronik kartın arızalanmış olmasıdır. Bu arızanın giderilmesi için yetkili servisten yardım almanız gerekecektir.

Baymak Falke Kombi E – 02 Arıza Kodu

Kombinizde bu arıza kodunu görmeniz durumunda sorunun aşırı ısınmadan kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Kombi aşırı ısınmaya bağlı olarak kendisini bloke edecektir. Aşırı ısınmanın temelinde termostatın düzenli olarak çalışmaması yer almaktadır. Bu durumda termostat kontrolü ve tamiri gerekecektir. Arıza için yetkili servisi aramanız gerekmektedir.

Baymak Falke Kombi E – 03 Arıza Kodu

Kombinizde bu arıza kodunu görmeniz durumunda sorunun elektronik kart ya da termostat arızasından kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Her iki durumda da sıcaklık doğru şekilde aktarılamadığı için aşırı ısınma sorunu ile karşı karşıya kalınacaktır. Bu arızayı gidermek için yetkili servisle görüşmeniz gerekecektir.

Baymak Falke Kombi E – 05 Arıza Kodu

Kombinizde bu arıza kodunu görmeniz durumunda sorunun ısınma sensöründen kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Isınma sensöründe meydana gelen arıza, kaloriferin ısınmamasına neden olacaktır. Bu arızanın giderilmesi için sensörün değiştirilmesi gerekmektedir. Sensör değişikliği ya da tamiri için yetkili servisle irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Baymak Falke Kombi E – 06 Arıza Kodu

Kombinizde bu arıza kodunu görmeniz durumunda kombinin sıcak su sensöründe sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Sıcak su sensörünün arızalanması durumunda kombiden sıcak su kullanamazsınız. Bu arızanın giderilmesi için sıcak su sensörünün değiştirilmesi ya da tamir edilmesi gerekmektedir. Yetkili servisten destek almanız gerekmektedir.

Baymak Falke Kombi E – 10 Arıza Kodu

Kombinizde bu arıza kodunu görmeniz durumunda sorunun su basıncının eksilmesinden kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Bu durumu çözümlemek için yetkili servisten yardım almanıza gerek yoktur. Kombinizin altında bulunan su vanası yardımı ile kombinin eksilen suyunu doldurabilirsiniz. Bu arıza kodu su basıncının 0.3 barın altına düşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Normalde su basıncının 1 – 1,5 bar arasında olması gerekmektedir. Kombinin suyunu bu aralıkta olacak şekilde doldurabilirsiniz. Böylelikle sorun otomatik olarak ortadan kalkacaktır.

Baymak Falke Kombi E – 25 Arıza Kodu

Kombinizde bu arıza kodunu görmeniz durumunda kombinin en yüksek sıcaklık seviyesine ulaştığını anlayabilirsiniz. Kombinin çok ısınmasının birden fazla nedeni olabilir.

Bunlar sıralanacak olursa;
Kalorifer filtreleri tıkanmış olabilir.
Pompa sıkışmış olabilir.
Eşanjör kireçlenmiş olabilir
Üç kollu vana konum değiştirmiş olabilir.
Bu sorunlardan hangisinden kaynaklandığını ancak yetkili servis anlayacaktır. Bu nedenle en kısa sürede yetkili servisi arayarak yardım istemeniz doğru olacaktır.

Baymak Falke Kombi E – 35 Arıza Kodu

Kombinizde bu arıza kodunu görmeniz durumunda kombinin ateşleme yaptığını ancak alev alamadığını anlayabilirsiniz. Kombinin alev almaması sorununu çözmek için resetleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemin sonunda sorunun çözümlenmiş olması gerekir. Eğer arıza hala devam ediyorsa sizin yapabileceğiniz bir şey kalmamış demektir. Yetkili servisten destek almanız gerekecektir.

Söz konusu arızaların çözümü kolay sanılsa da konusunda uzman kişilerin eli değmezse büyük bir sıkıntıya dönüşecektir. Kombinizin arızasını gidermek isterken geriye dönüşü olmayan durumlara sebep olabileceğinizi asla unutmamalısınız. Bu nedenle kombi arızalarında yetkili servis ile görüşerek profesyonel destek almanız en doğru hareket olacaktır.