Kategoriler
Genel

Avea Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notu, kredi veya kredi kartı gibi bankacılık ürünleri kullanma yoğunluğuna ve düzenli ödenip ödenmemesine bağlı olarak ortaya çıkarılan bir karnedir.

Bir başka deyişle ödeme performansınızı ve kullanım ya da geçmişinizi gösteren bir skordur diyebiliriz. Bu kredi puanı 0-1900 arası bir değer olmakla beraber, sizin kredili bankacılık ürünlerini kullanabilip kullanamayacağınızı belirler.

Puanınız 1900’a ne kadar yakınsa kredi ya da kredi kartı kullanabilme şansınız o kadar artar. Aynı şekilde bu şansınız, puanınız 0’a ne kadar yakınsa o kadar az demektir. Her bankanın da kendine göre belirlenmiş bir kredi puanı aralığı vardır. Bankalar bu belirledikleri puana göre kredi verdiklerinden, orta derecede ya da az riskli bir kredi notuna bazı bankalar kredi verebiliyorken, bazı bankalar ise bu not iyi durumda olmadıkça kredi ürünleri için kullanım hakkı vermeyebilir. Bu kredi notunu öğrenebilmeniz için birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de, Avea Findeks Kredi Notu Sorgulama hizmetidir.

Avea Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi Nasıl Kullanılır?

Avea, yani Türk Telekom mobil operatöre sahipseniz Findeks kredi notu sorgulama işleminizi direkt olarak SMS yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Telefonunuzun mesaj bölümüne TC kimlik numaranızı yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak doğum yılınızı yazarak 1122’ye göndermeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ise 2-3 dakika içerisinde gelen mesaj ile güncel olarak Findeks’te kayıtlı bulunan kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Kredi veya kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenerek, aksi bir durumla karşılaşmamanız adına eğer notunuz düşükse öncelikle bunu yükseltip, gerekli diğer eksiklikleri giderdikten sonra kendinizden emin bir şekilde derhal başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bilmelisiniz ki emin olmadığınız ve sonucunda red cevabı aldığınız her başvuru findeks kredi notu sicilinizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Avea Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi Ücretli midir?

1122 numarasına mesaj gönderme suretiyle kredi puanınızı öğrenebildiğiniz bu servis ücretlidir ve 9 TL karşılığında hizmet vermektedir. Kullanım anında sizden alınacak olan tutar mobil hattınızda bakiye olarak gözükerek faturanıza eklenmektedir. Eğer hattınız faturalı değilse de mesajı göndermeden önce hattınızın içerisinde kredi notu sorgulama işlemi için verebileceğiniz bir 9 TL bulunduğundan emin olmalısınız.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Avea İntouch desen kilidi nasıl koyulur?

Avea intouch ekran kilidi koymak istiyorsanız bu yazımız tam size göredir.

intouch-3-desen-kilidi

Destek maillerini cevaplamaya devam ediyoruz.Bir ziyaretçimiz Avea İntouch 3 modlei akıllı telefonu olduğunu ve ilk defa böyle bir telefon kullandığı için ekran kilidini nasıl değiştireceği konusunda yardım istemiştir.Avea intouch 3 kullanım kılavuzunda yazan bilgileri sizlere iletmek istiyoruz.Genelde akıllı telefonlarda en çok tercih edilen güvenlik yöntemi “desen kilidi” seçeneğidir.

Telefonunuzu bir ekran kilidi yaratmak suretiyle koruyabilirsiniz.Aktif hale getirilince, telefon ekranını açmak için gereken bir simgeye dokunup kaydırmanız, sesli komut belirlemeniz, bir şekil çizmeniz veya nümerik bir PIN veya şifre girmeniz gereklidir.

Ana Ekran Tuşu > Menü Tuşu > Ayarlar > Güvenlik > Ekran Kilidi Tuşu’na basınız.Kilidi Açmak için Basılı Tutun,Sesli Kilit Açma, Şekil, PIN veya Şifre’ye dokunun.Ekran Kilidini aktif hale getirmek için Kilidi Açmak için Basılı Tutun’a dokunun ve basılı tutma haraketiyle açmayı aktif hale getirin.

Eğer Şekil’e dokunursanız,bir şekil oluşturmak için yönlendirileceksiniz.Bunu yaptığınız ilk seferde, bir kilitleme şekli oluşturmak için kısa bir öğretici aşama olabiir. Daha sonra ise kendi şeklinizi çizmek/yeniden çizmek için yönlendirilirsiniz. Eğer PIN veya Şifreye dokunursanız, numeric bir PIN veya şifreyi ayarlamak için yönlendirileceksiniz, ekranı açmak için bunları girmeniz gerekecektir.

Herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız lütfen bize yorum olarak yazınız.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Türk Telekom (AVEA) tarife aşımı dakika fiyatları

Türk Telekom hattı kullanıyorsanız ve kota aşımı hakkında bilgi için buyrun..

avea-tarife-asimi-dakika-fiyatlar

Bugün yorum olarak gelen bir destek sorusuna yanıt vermek istedik.Takipçimiz Avea tarife aşımı sonrasında dakika fiyatları hakkında bilgi istemiştir.İlk olarak Avea markası artık Türk Telekom çatısı altında birleşti.Ayrıca ziyaretçimiz Türk Telekom’da hangi tarifeyi kullandığını yazmamıştır.Bunun için malesef tam net bilgi veremiyeceğiz.Fakat Türk Telekom resmi internet sitesinde bütün tarifeleri gösteren sayfaya giriş yaptığınızda size ait olan tarifeyi seçerek açılan sayfada gerekli bilgilerin olduğunu göreceksiniz.

Türk Telekom resmi internet sitesinde yazan tarife kalan kullanım bilgisini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Türk Telekom kalan tarife bilgisi nasıl alınır?

Tarife kapsamında kalan dakikalar için SES, kalan SMS hakları için SMS ve cepten internet hakkı için INTERNET yazıp 5555’e SMS gönderilerek öğrenebilirsiniz. Bu servis dakika ve SMS’ler için 6 saat, internet için 12 saat öncesinin kullanım bilgilerini içerir.

Güncel borç bilgisi için GUNCEL yazıp 5555‘e gönderilerek son birkaç güne kadar olan faturalanmamış kullanım tutarı öğrenilebilir. Bu servisten ay içinde alınan ilk ve 2. bilgi mesajı 0,99 TL olarak ücretlendirilir. Aynı ay içinde yapılan diğer sorgulamalar ücretsizdir.

Tarifenizden kalan kullanım haklarınızı hattınızdan 9333’ü arayarak,*124#’yi tuşlayarak ya da Online İşlemler’e giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Cepten internet, Ses ve SMS kullanım haklarınızın her biri için %80’i ve %100‘ü kullanıldığında sistemden SMS ile otomatik olarak bilgilendirme yapılmaktadır. Bu bilgilendirmeler dakika ve SMS için 6 saat, internet için 12 saat öncesinin kullanım bilgilerini içerir.

Not: Eğer uğraşmak istemiyorsanız bize yorum yazarak tarifenizi yazınız ve size Türk Telekom tarife aşımı dakika fiyatlarını mail olarak gönderelim.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Türk Telekom (Avea) karşı taraftan Lira nasıl istenir?

Türk Telekom (Avea) hattınız ile karşı taraftan nasıl lira isterim diye arama yapıyorsanız işte bu sorunun cevabı.

ave lira isteme

Faturasız hat sahipleri karşı taraftan Lira isteme talebinde bulunabilmektedir.Zor durumda kaldığınızda acil olarak Lira isteyebileceğiniz kişileri önceden bilmeniz gerekmektedir.Nedeni ise artık hat taşıma rahat bir şekilde yapıldığı için Lira isteyeceğiniz kişinin hattı sizinki ile aynı olmayabilir.

AVEA Lira istemek için aşağıdaki adımları izleyiniz

Sadece faturasız hat sahibi aboneler lira isteyebilir. İstemek için; 9235 aranabilir ya da kısa mesajda Lira istenilen numara yazılır bir boşluk bırakılır istenilen lira miktarı yazılır ve 9233 ‘e gönderilir.

Örnek: 0555numara 10

Lira istediğiniz kişiye talebiniz iletilir. Karşı taraf isteğinizi kabul ederse lira hattınıza yüklenir.