Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Apple Watch Series 6’nın Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı (2020)

Apple önümüzdeki haftalarda tanıtımını yapacağı Apple Watch Series 6 merakla bekleniyor, piyasada ki firmalara kıyasla akıllı saat cihazının lideri olarak görülmektedir ve bu durumu sürdürmek amacıyla yeni bir akıllı saat modeli ile alıcılarının beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Apple Watch Series 6 Özellikleri

Apple Watch Series 6’nın ekranının microLED teknolojisine sahip olabileceği tahmin ediliyor. microLED’in en büyük avantajı ise daha az güç harcamasıdır ve bu, Apple Watch Series 6’nın daha uzun zaman kullanılmasını sağlayan bir batarya ile kullanıma sunulacağını ön görüyoruz. Ayrıca Apple Watch 6 Series’nin Watch 5 ile aynı ekran teknolojisiyle kullanılacağı bazı raporlar da bulunuyor.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan raporlar ile yeni modelin ekran içi parmak izi sensörü ne sahip olduğunu gördük. Apple Watch Series 6’nın bu özelliği ile küçük ekranda parola yazmakla uğraşmak istemeyen kişiler için hem kolay hem de çok daha güvenli, pratik bir çözüm olacaktır. Apple Watch 6’nın içinde bulunan yeniliklerden biri, vücut sıcaklığınızı ölçme özelliğine sahip olmasıdır. Bu özellikte yoga, koşu gibi sporlar da size yardımcı olacaktır. Ayrıca Apple Watch 3, Watch 4, Watch 5 ve Watch 6 cihazları ile uyku takibi ve uyku analizi yeteneklerini kullanabilirsiniz.

Uzun süredir Apple’dan beklenen bir özelliktir. Yeni Kalp Hızı Sensörü de eklenen özellikler arasında yenilenen kalp hızı sensörü ile birlikte kalp ritmi ölçümü doğruluğu da artacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

1000-1500 TL arası alınabilecek en iyi ve kaliteli akıllı saat modelleri

Akıllı saatler ilk çıktıklarında bu denli popüler olacakları tahmin edilmiyordu fakat günümüzde oldukça portatif, kullanışlı araçlar hâlini aldılar. Peki bir sürü işi sadece bileğiniz üzerinden gerçekleştirebilen en iyi akıllı saatler hangileri?

Huawei Watch

Çelik gövdeli ve deri kayışlı Huawei Watch, yaklaşık 1500 TL’ye satılırken fiyatı gözünüzü korkutmasın çünkü kesinlikle piyasadaki en iyi akıllı saatlerden. Şık ve geleneksel duran tasarımının yanında, malzeme kalitesi de çok iyi ve Huawei Watch, tabiri caizse ‘sağlam’ bir saat. Keşke GPS de eklenseydi ve kalp monitörü daha iyi çalışsaydı demeden edemiyoruz.

Apple Watch 2

1400 TL’den başlayan fiyatlarıyla yeni Apple Watch 2 de iyi bir seçim diyebiliriz. Kısa batarya ömrü, GPS eksikliği ve su geçirmesi gibi eksikleri olsa da, iPhone’la entregre çalışabilen bir akıllı saat arayışındaysanız kesinlikle tavsiye ederiz. Ayrıca FitBit’le birlikte piyasadaki en iyi fitness takipçilerinden.

Samsung Gear S2

Apple Watch’a göre çok daha uygun bir fiyatla satılan Samsung Gear S2, çekici bir tasarıma sahip. Standart bir akıllı saatin sunduğu her şey onda da varken, aynı zamanda ekstra özelliklere de sahip. Moto 360 ile birlikte kendisi en iyi Android akıllı saat seçeneklerinden.

Fossil Q Founder

Türkiye satış fiyatı maalesef biraz pahalı olsa da, Fossil Q Founder piyasadaki en başarılı Android akıllı saatler arasında yer alıyor ve hem donanımıyla, hem de şık tasarımıyla dikkat çekiyor.

Samsung Gear S3 Frontier

1300 TL civarı olan Samsung Gear S3 Frontier, Gear S2’nin aksine GPS özelliğine de sahip ve bu oldukça önemli. Bazı yazılım hataları olsa da, eğer fiyatı size uygunsa ve Android bir saat arıyorsanız kendisini tavsiye edebiliriz.

LG Watch Urbane

1500 TL fiyat etiketiyle satılan LG’nin bu akıllı saati, kullanışlı bir Wi-Fi bağlantısı ve yeni Android Wear işletim sistemiyle geliyor. Hoş tasarımıyla, başarılı donanımıyla G Watch R için iyi bir alternatif demeliyiz.

Motorola Moto 360 Sport

Hem kaliteli, hem de uygun fiyatlı bir Android akıllı saat arayışındaysanız mutlaka Motorola Moto 360 Sport’a göz atmanızı öneririz. GPS özelliği, başarılı fitness takipçisi ve kalp monitörüyle piyasadaki en iyi ürünlerden birisi.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

Fitbit ve Apple Watch: Hangisi daha iyi?

Akıllı saat arıyor fakat Fitbit ile Apple Watch arasında karar veremiyor musunuz? Her iki cihazı da fitness takibi, kalp ritim monitörü, tasarım, fiyat, uygulamalar ve batarya ömrü konusunda kıyasladık ve size sunduk. Öyleyse Fitbit mi, Apple Watch mu iyi?

Fitness & aktivite takibi

Spor aktivitelerini takip etmek için illa spor delisi veya profesyonel koşucu olmanıza gerek yok. Günün her alanında kullanabileceğiniz bu özelliğin, sağlığa da faydası büyük. Hem Apple Watch, hem de Fitbit bu konuda gerçekten muazzamlar.

İki cihaz da size ne kadar adım attığınızı, ne kadar mesafe kat ettiğinizi, kaç kalori yaktığınızı söylüyorlar. Ayrıca gün boyunca ne kadar dakika aktif kaldığınızı da gösterirken, kıyaslama yapacak olursak ilk seri Apple Watch, Fitbit’e göre daha kötü. Bunun sebebi ise GPS eksikliği çekmesi fakat ikinci nesil Apple Watch akıllı saatler, kesinlikle Fitbit’le yarışacak seviyede.

Kalp atışı monitörü

Hem Apple Watch, hem de Fitbit Charge 2 kalbinizi, kan seviyesini ve basınç değişimlerini düzenli olarak takip ediyor, sizi bilgilendiriyor. Kan seviyesi değişimleri ise cilde yansıtılan yeşil LED ışıklar sayesinde öğreniliyor.

Fitbit Charge 2, Surge ve Blaze modelleri kalbinizi 7 gün 24 saat izliyor ve her saniye duruma bakıyorlar. Diğer yanda Apple Watch daha nadir olarak, gün boyu her 10 dakikada kalp atışlarınızı kontrol ediyor. Ayrıca yapılan testlerde, Apple Watch ile sadece kalp izleme monitörü olarak çalışan cihazlar arasında bir fark bulunamadı.

Kalori hesaplaması

Aslında her iki uygulama da kalori hesabı konusunda başarılı sonuçlar verse de, bazı Apple kullanıcıları Apple Watch’un kalori hesabında tam isabet sağlayamadığını dile getirdiler. Fitbit bu konuda biraz daha iyi dururken, hesaplamaya gece başlıyor ve yatarken harcanan kalorileri de hesap ediyor.

Tasarım

Apple Watch’un pek çok kombinasyonu ve boyutu mevcutken, oldukça lüks modelleri de var. Fitbit ise bu konuda daha minimal bir tasarım ve basit ekranlarla geliyor. Şıklık için Apple Watch tercih edilirken, Fitbit ise minimalist ve daha sportif tarz sevenlerin ilgisini çekiyor.

Batarya

Apple Watch çok daha fazla amaçla kullanıldığı için bataryası standart kullanımda daha hızlı tükeniyor.  Güç tasarrufu modu da yer alırken, Fitbit ise uzun süren bataryasıyla dikkat çekiyor. Fitbit saatleri 5 güne kadar aralıksız kullanmak mümkün.