Donanım Haberleri

Tor Browser Nasıl Kullanılır? İşte size güzel bir rehber

Çevrimiçi aktivitelerinizi özel ve güvenli tutmak, kişisel verilerinizi korumak istiyorsanız alabileceğiniz pek çok önlem var ve Tor  Browser da bunlardan birisi.

top browser

Bildiğiniz gibi günümüzde pek çok internet sitesi yasaklı durumda ve aynı zamanda online ortamda gezinirken, güvenliğimizi de tam olarak sağlayamıyoruz. Bizi bekleyen risklerin yanı sıra, aynı zamanda Google, Facebook gibi pek çok büyük mecra tüm bilgilerimizi, arama sonuçlarımızı kayıt altına alıyor.

Her ne kadar Chrome’da Incognito modu, Firefox’ta Private Browsing ve Mcirosoft Edge’de de InPrivate modu olsa da, bunlar sadece bilgisayarınızı kullanan insanların arama geçmişinizi görmesini engelliyor. Yani internet servis sağlayıcı firmanız, hala tüm ziyaret ettiğiniz web sitelerini görebiliyor. Çeşitli sebeplerden ötürü insanlar arama sonuçlarını gizlemek isterken, bunu da ünlü internet tarayıcısı Tor Browser ile yapmak mümkün.

Öncelikle işe Tor Browser’ı indirerek başlayın. İlk olarak karşınıza Tor ağına nasıl bağlanacağınızı anlatan ayarlar çıkacak. İlk bağlantınız, sizi kısa bir süre bekletip gerçekleşecek. Ayrıca Tor Browser, Mozilla Firefox’la aynı arayüzü kullanıyor. Dolayısıyla daha önce Firefox kullandıysanız, bu konuda zorluk çekmeyecek ve kısa sürede alışacaksınız. Kullanmadıysanız da sorun değil çünkü Edge, Chrome veya Internet Explorer gibi tarayıcılardan pek de farklı görünüme sahip sayılmaz.

Başlamadan önce bilmenizde fayda var; Tor Browser, size gizlilik-güvenlik arasında dengeli seçenekler sunabiliyor. Tor Browser’ı kullanırken, klasik gezinti alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bunun en başında Google geliyor. Arama motoru tercihinizi Google’dan yana kullanırsanız, tüm verileriniz kayıt altına alınmaya devam edecek. Aynı şekilde Bing ve Yahoo gibi platformlar da gizlilik sunmuyor. Bunun yerine artık Disconnect.me sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca DuckDuckGo da iyi bir seçenek.

Tor Browser’ın en büyük özelliği, sizi anonim olarak göstermesi ve farklı nodlar üzerinde gezinmesi. Bu şekilde web sitelerinin sizi takip etmesi mümkün olmuyor. Tabii bu beraberinde diğer tarayıcılara göre daha yavaş bir internet deneyimini getiriyor. Ayrıca internette gezinirken, sitelerin HTTPS sürümlerini kullanmak çok daha güvenlidir. Her ne kadar Tor Browser siteleri HTTPS uzantısıyla açsa da, siz yine de kontrol etmeyi unutmayın.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu