Donanım Haberleri

Ford C-MAX efsane gizli özellikleri sizi şaşırtacak

Ford C-MAX Ghia gizli özelliklerini biliyor musunuz?

ford c-max efsanesi

Ford C-MAX Ghia modeli eşsiz gizli özellikleri ile çok tutuldu.Hala bu arabaya binip birçok özelliğini bilmeyenler olduğuna eminiz.Tasarım olarak geniş ve yüksek bir araba olduğu için araba içindeki saklama alanların oldukça önem verilen bir modeldir.Arabanın her tarafında gizli bölmeler yer almaktadır.Bu konumuzda Ford C-MAX gizli özelliklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İlk olarak Kumandanın açma düğmesine iki kez basılı tutup bir kaç saniye bekledikten sonra 4 cam otomatik olarak açılacaktır.Sadece 4 cam değil sunroof’ta açılacaktır.Bu özellik gerçekten çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz.Arabaya binmeden önce araba içindeki havayı temizleyeceksiniz.Birçok yeni model arabada bu özellik bulunmamaktadır.Olan markalarda ise çoğunun sunroof’u açılmamaktadır.Bu Ghia’nın en kaliteli özelliğidir.

Diğer bir özellik ise çok fazla tercih edilmiyor fakat yinede yazmak istedik.Kumandanın açma ve kapama düğmelerine aynı anda basılı tutup dörtlü flaşörler yanana kadar basılı tuttuğunzuda kumanda fonksiyonu değişmektedir.1 kez bastığınızda sadece şoförtarafı açılmaktadır.2.kez bastığınızda ise diğer kapılır açılmaktadır.Bu özelliği iptal etmek için yine aynı yöntemi kullanınız.

4 Cam kapanışta eğer en ufak bir zorluk hissederse o cam otomatik olarak tekrar açılır.Bu özellik ile kazaları önleyebilirsiniz.

Kumanda ile kapılarınız açılmazsa Uzaktan kumanda ile kapılar açılmaz ise kumada içinde anahtar çıkartılarak ( FORD AMBLEMİ ALTINDA ) kapılar açılır.

Diğer bir bomba özellik ise sileceklerle ilgili.Sileceklerinizi değiştirmek istediğiniz yada kışın silecekleriniz donmaması için yukarıda kalmasını istiyorsanız kontakğı kapattıktan sonra 3 saniye içinde silecek kolu aşağıya doğru çekip 1-2 saniye civarında bekleyin ve silecekler yukarı kalkacaktır.

Ford C-MAX Ghia’nın bu özelliğini bilmeyenler kesin çıkacaktır.Arka paspasların altını kaldırın bakın ne göreceksiniz.İki tane gizli bölme göreceksiniz.

Kontağı kapattıktan sonra bir kez selektör yapın ve arabadan çıkıp kapıları kilitleyin.Arabanın farları 30 saniye yanık kaldıktan sonra sönecektir.

Akü değişimlerinde CD çaların seri numarasını tekrar girmeniz gerekebilir.Akü değişiminden önce CD çalar’ın seri numarasını alın.CD çalar test menüsü veya seri numarasını  öğrenmek için kontak açılırken direksiyon üzerindeki sağ ok (okey) tuşuna cd çalar ekranında TEST yazısı çıkana kadar basılı tutunuz.

Bu özelliği yazmak istemizdik fakat yinede arada olmasını istedik.Emniyet kemeri uyarı sesinin devre dışı bırakılması için(sürücü ve yolcu) kontak açıkken emniyet kemeri kilidi 4 kez kapatılıp açılır. onay için göstergedeki emniyet kilidi uyarı ışığı 3 kez yanıp söner..Devreye almak içinde aynı şeyler uygulanır.

Silecek silmek için kısa çekerseniz kolu sadece 3 kez silecekler çalışacaktır.

Ford C-MAX Ghia modelinde bagaj kapısı açıldığın geri kapatmak için boyunuz en az 1.60 civarında olması gerekmektedir.Eğer boyunuz bagaj kapağını kapatmaya boyunuz yetmediyse bu özellik sizi şaşırtacak.bagaj bölmesi kapağını açınız. istediğiniz yüksekliğe gelince durdurup bagaj bölmesi kapağı anahtarına basıp üç saniye kadar basılı tutun. bir uyarı sesi gelince bagaj kapağınız istediğiniz yükseklikte açılacaktır artık. İPTAL için Elle kapağı sonuna kadar açın, düğmeye basılı tutarak tekrar programlamanız yeterli olacaktır.

Koltuk başları nasıl sökebilirim diyorsanız bir tarafta yer alan klipse basınca kafalıklar çıkmaz ama karşı tarafında yer alan çok dikkatli bakıldığında gözüken mini klipse de basılınca kafalıklar çıkarılabilir.

Son olarak arka koltukların kenarlarında bulunan klipslere basarak koltukları katlayabilir ve arka bagaj kapasitesini artırabilirsiniz.

Daha birçok özelliği var fakat onlar genellikle herkesin bildiği özelliklerdir.Eğer sizin bildiğiniz özellikler haricinde yorumunuz olursa lütfen bize yazınız.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Çok şaşırdım gerçekten .. Özellikle bagaj kapağı ayarına .. Teşekkür ederim..

 2. Açma ve kapama dugmesıne aynı anda basıorum duzelmıor ?
  Bagaj kapagını sadece kumandadakı bagaj acma dugmesı ıle acabılıorum ? Sorun nedır

 3. Sa bende cmax var 2004 kemer sinyali vermiyo ne yapmam gerekiyo tesekkurler

 4. Bende 2004 model Ghia var, araçtan indikten sonra farların bir süre yanık kalma özelliğini defalarca denedim olmuyor. Acaba 2004’lerde bu özellik yokmu?

 5. Hüseyin bey ben bu özelliği araştırıp size mail atacağım.

 6. Sa bende cmax var 2004 kemer sinyali vermiyo ne yapmam gerekiyo tesekkurler

 7. Merhaba 2006 cmax Ghia modeli var yazılan tüm özellikleri biliyordum ve kullanıyorum fakat kontak kapanınca 3 sn silgeç kolunu aşağıya çekince silgeçlerin kalktığını ilk defa duydum denedim ama tık yok kalkmadı 🙂 yaşlılıktan mı kalkmıyor acaba
  (model olarak 🙂 ) yoksa böyle bi özellik yokmu

 8. Samet bey merhabalar,

  Bizdeki de Ghia’dı. O özelliği kullandık. Genellikle yaz aylarında faydası oluyor.

 9. Selamunaleykum
  Bende de 2009 titanium var.bagaj amortisörlü oldugun da da ayni ayarlamayi yapabiliyor muyuz?
  Yoksa bagaj kapagi elektronik mi?
  Kumandadan bagaj kilidi açılıyor da yukseklik ayari amortisörde de oluyor mu

 10. MERHABA. BENİM BİR KAÇ SORUM OLACAK 2005 MODEL CMAX GHIA VAR BENDE. KONTAĞI CEVİRDİĞİNDE KADRAN SELAMLAMA VE HAREKET ETTİKTEN SONRA OTOMATİK KAPI KİLİTLEME ÖZELLİKLERİNİ NASIL AKTİF EDEBİLİRİM. bİLGİSİ OLAN PAYLAŞIRMI LÜTFEN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu