Donanım Haberleri

Bilgisayardan nasıl virüs temizlenir?

Eğer bilgisayarınız yavaşladıysa, tarayıcınızda garip pencereler açılıyorsa ve eskisi gibi değilse, bilgisayarınıza muhtemelen virüs ya da benzeri zararlı yazılımlar girmiş olabilir. Peki bilgisayardan nasıl virüs temizlenir?

Önlemeyi deneyin

Virüs temizliği konusuna girmeden önce açıkçası her zaman en iyisi başta önlem almaktır. Bunun için bilgisayarınızda mutlaka antivirüs uygulamaları ve güvenlik duvarı barındırmalı, daima güncel kalmalarına dikkat etmelisiniz.

Bunun için Windows  10’taki güvenlik uygulamaları başarılıyken, aynı zamanda ücretli veya ücretsiz programlar arasında da tercih yapabilirsiniz. Antivirüslere tamamen güvenmek de doğru değil ve bunun için programları devamlı güncel tutmalı, yeni çıkan zararlı yazılımlara karşı koruma sağladıklarından emin olmalısınız. Fakat şunu da unutmayın ki, hiçbir güvenlik programı yüzde 100 koruma vadetmez.

Virüs nasıl temizlenir: Güvenli Modu açın

Öncelikle zarar görmemek için bilgisayarınızın internet bağlantısını kesin. Şimdi bilgisayarı Windows güvenli modda başlatmanız gerekiyor. Güvenli mod, Windows’un pek çok programın çalışmadığı ve sadece gerekli uygulamaların olduğu bir seçeneği. Güvenli modda bilgisayar kullanımı, daha fazla zarar görmenizi engelleyecek ve problemi çözmenize yardımcı olacaktır. Malware gibi virüsler güvenli modda çalışmazlar.

Windows 10, 8, 7, Vista ve XP sürümlerinin tamamında güvenli modda başlangıç ayarları aynıdır. Bilgisayar açılırken ekranda devamlı F8 tuşuna basın ve ardından açılan menüde güvenli modu bularak seçin. Eğer Windows 10 ve Windows 8’de Windows logosunu görüp F8’e basacak kadar zaman bulamazsanız, bilgisayarı yeniden başlatırken Shift tuşuna basılı tutun.

Eğer güvenli moda rahat şekilde yine giremiyorsanız ve buna virüs sebep oluyorsa, CTRL ALT DEL tuşlarına basın, oturumu kapatın ve ardından bilgisayarı yeniden başlatıp Shift tuşuna basılı tutun. Bu şekilde güvenli mod açılmış olacak.

Virüs nasıl temizlenir: geçici dosyaları silin

Bu adım kritik sayılmaz fakat yine de yardımcı olacaktır. Bilgisayarınızdaki geçici dosyaları silmek virüs tarama işlemini hızlandıracak, boş yer açacak ve hatta kimi zaman malware dosyalarını bile silecektir. Bunun için Windows’un disk temizleyicisini veya yardımcı programları kullanabilirsiniz.

Virüs nasıl temizlenir: Malwarebytes indirin ve çalıştırın

Malware gibi zararlı reklam virüslerini silmek için en iyi çözümlerden birisi Malwarebytes. Özellikle elinizdeki mevcut antivirüs faydalı olmadıysa kesinlikle tavsiye ederiz. https://www.malwarebytes.com/mwb-download/ adresine giderek küçük boyutlu programı ücretsiz olarak indirip kurabilirsiniz.

Ardından Malwarebytes’ı açın ve internete tekrar bağlanın. Bu şekilde program gerekli güncellemeleri yapacaktır fakat taramaya başlamadan önce tekrar internet bağlantısını kesin. Aslına bakarsanız, en güvenli yol Malwarebytes’ı başka bir bilgisayarda indirmek, flash belleğe atmak ve bu şekilde yüklemektir.

Program açıldığında zaten karşınıza Hızlı Tarama – Perform quick scan benzeri bir ekran çıkacaktır, bunu seçerek taramayı başlatın. Her ne kadar programın tam tarama özelliği olsa da, Malwarebytes başlangıç içinde hızlı taramayı kullanmanızı öneriyor çünkü genelde bu şekilde de virüslerin tamamını buluyor. Eğer verim alamazsanız, daha sonra tam tarama da gerçekleştirebilirsiniz.

Virüs tarama işlemi bilgisayar hızına ve sabit diskin doluluğuna göre genelde 5-30 dakika arasında gerçekleşmektedir. Tam taramalar ise 1 saate kadar çıkabilmekte. Malwarebytes tarama işlemini gerçekleştirirken, ne kadar dosyanın tarandığını, ne kadarının zararlı olarak algılandığını da görebiliyorsunuz. Hatta virüslerin resmi isimleri dahi burada ekran içinde gösteriliyor.

Eğer tarama işlemi başlayınca Malwarebytes otomatik olarak kapanıyorsa ve tekrar açılmıyorsa, bilgisayarınıza oldukça derin bir virüs bulaşmış demektir. Bazı virüsler bu şekilde antivirüsleri de engelliyorlar ve maalesef format atmaktan başka çare bırakmıyorlar.

Tarama işlemi bittikten sonra Malwarebytes size bulunan virüsleri liste hâlinde gösterecek ve bunları toplu şekilde sistemden silebileceksiniz. İşlemin tamamlanması için son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecek.

Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınız artık virüslerden temizlenmiş olacak ama hâlâ bazı kalıntılarını görebilirsiniz. Örneğin sık kullandığınız internet tarayıcınızın varsayılan sayfası değişmiş olabilir. Bunu da ilgili kayıt dosyalarını silerek veya tarayıcınızın uzantılar kısmından istenmeyen uzantıları kaldırarak çözebilirsiniz.

Her şeyden önemlisi, tarama işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra mutlaka bilgisayarınıza, hesabınıza ait tüm şifreleri değiştirin ve hassas bilgilerinizi koruma altına alın. Unutmayın ki, virüsler aynı zamanda banka hesap bilgilerinizi, e-posta ve sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini de kayıt altına almış olabilirler.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu