Bilim ve Teknoloji

Windows 10’da MAC Adresi Değiştirme

Windows 10 yüklü bilgisayarınızda MAC adresinizi değiştirmek isterseniz, Windows 10 MAC Adresi Değiştirme rehberimize göz atmanızı tavsiye ederim.

windows mac

Windows MAC Adresi Nedir?

MAC adresi, ağa bağlanabilen bir cihazın ağ ara yüzüne üretici firma tarafından atilmış bir adres olarak tanımlayabiliriz. Eşi olmayan bir adres, yani yalnızca cihazınıza özel olan bu adresi, telefonlardaki IMEI numarası gibi düşünebilirsiniz.

Windows MAC Adresinizi Neden Değiştirmelisiniz?

MAC adresi değiştirmek istemenizin çok sebebi olabilir. Mesela bir sistem yöneticisinin belirli MAC adreslerinin internet erişimini sınırlaması, MAC adresi değiştirmek istemenizin haklı sebeplerinden biri olur.

Windows 10’da MAC Adresini Nasıl Değistiririz?

Windows 10’da MAC adresinizi değiştirmek isterseniz önce, Başlat menüsüne “Aygıt Yöneticisi” yazın. Açılan pencerede Ağ Bağdaştırıcıları bölümünü görürsünüz. Menüyü genisletin ve değiştirmek istediğiniz ağ adaptörüne sağ tıklayarak Özellikler deyin.

Özellikler penceresinin üst menüsünde bulunan Gelişmiş’e tiklayın ve aşağıdaki listeden Ağ Adresi seçeneğine tiklayın. Ağ Adresi seçeneğine tıkladığınızda hemen sağ tarafta beliren Değer bölümüne yeni MAC adresini yazın ve ardından Tamam butonuna basarak değişiklikleri uygulayın.

Yukarıda yaptığımız değişiklikleri kontrol etmek için komut İstemi’ni açın ve komut satırına Getmac yazıp enter tuşuna basıyoruz. Burada sisteminize bağlı tüm adresleri görebilirsiniz.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu