Bilim ve Teknoloji

Windows 10 parola sıfırlama

Windows 10 parola sıfırlama konusunda yardım arıyorsanız bu yazımız tam size göredir.

windows 10 parola sıfırlama

Daha önce bunu hemen hemen hepimiz yaşadık; bilgisayarın başına oturulur, şifre yazılır fakat yanlış girilmiştir. Bazen yeni şifremizi unuturuz, bazen de farklı sebeplerden dolayı Windows’a giriş yapamayız. Peki, bu durumda ne yapmak gerekir?

Neyse ki, Windows 10 parola sıfırlama seçenekleri Windows 8 ve üstü işletim sistemleriyle hemen hemen aynı. Dolayısıyla işimiz de pek zor değil. Bahsedeceğimiz yöntemlerle hem Microsot Live 10 şifrenizi, hem yerel kullanıcı şifrelerinizi geri alabilirsiniz.

Microsoft Şifre Sıfırlama Aracı kullanın

https://account.live.com/password/reset adresine girip formu doldurmak akla gelen ilk çözüm. Burada karşınıza üç seçenek çıkacak fakat sizin durumunuzda ‘Parolamı unuttum’ demek doğru olanı. İleri’yi seçtiğinizde karşınıza çıkacak ekranda e-posta, telefon veya Skype adınızı girmeniz gerekiyor. Ardından Captcha kodunu yazıp tekrar İleri diyin. Karşınıza şifrenizi nasıl almak istediğiniza dair seçenekler çıkacak. Eğer daha önceden Microsoft Live hesabınıza farklı bir e-posta veya telefon numarası eklediyseniz sorunsuz şekilde şifre sıfırlama yapabileceksiniz.

Yeni bir kullanıcı yaratın

Eğer yukarıdaki seçenekle parolanızı sıfırlayamazsanız, bilgisayarınıza farklı şekilde de erişme şansınız hâlâ bulunuyor. İlk olarak Windows 10’u kurulum CD’siyle başlatmanız gerekiyor. Bunu BIOS’a girerek ayarlayabilirsiniz. Yükleme işlemi başladığında Shift+F10 tuşlarına basın.

Karşınıza bir komut ekranı çıkacak. Burada cmd.exe yazdıktan sonra aşağıdaki kodları girmeniz gerekiyor;

  • move d:\windows\system32\utilman.exe d:\windows\system32\utilman.exe.bak
  • copy d:\windows\system32\cmd.exe d:\windows\system32\utilman.exe

İşlem tamamlandığında, ‘wpeutil reboot’ (tırnak işaretleri olmadan) komutunu yazarak bilgisayarınızı yeniden başlatın. Giriş ekranına geldiğinizde, Utility Manager veya Erişim Kolaylığı yazan kısmına tıklayın. Eğer her şey yolunda giderse, karşınıza C:/Windows/system32 yazan bir cmd.exe komut ekranı gelecek. Ardından aşağıdaki kodları yazarak yeni bir yönetici hesabı açabilirsiniz. Ayrıca Username yazan yerlere, yeni kullanıcı adınızı yazmanız gerekiyor.

  • net user username /add
  • net localgroup administrators username /add

Bu işlemin ardından komut penceresini kapatın ve bilgisayarınızı tekrar başlatın. Giriş ekranında artık yeni kullanıcı adınızı görebileceksiniz.

Hesaba giriş yaptıktan sonra, masaüstünden başlat menüsüne sağ tıklayın ve Bilgisayar Yönetimi’ni seçin. Buradan Paylaşılan Klasörler sekmesi altında bulunan Yerel Kullanıcılar ve Gruplar’a tıklayın, ardından eski hesabınıza sağ tıklayarak, Şifreyi Belirle diyin. Yeni bir şifre koyarak, artık eski hesabınıza da erişim sağlayabilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki, bu metod yerel Windows şifrenizi tekrar almak için geçerlidir. Eğer Microsoft Live hesabınıza erişim sağlayamıyorsanız, ilk baştaki metoddan başka çareniz bulunmuyor.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu