Bilim ve Teknoloji

Samsung’un yeni sanal asistanı: Bixby nedir?

Samsung’un yeni Galaxy S8 modeli şüphesiz pek çok yeni özellik ve geliştirmeyle geliyor fakat bunların arasında açık ara en çok merak edilen Bixby. Yeni ses kontrollü bir arayüz ve sanal asistan olan Bixby, piyasada oluşan tekelleşmenin önüne geçmek istiyor.

samsung

Bixby hakkında bildiklerimizi bu yazıda anlatacağız ve eminiz ki, Apple’ın Siri’si, Microsoft’nu Cortana’sı ve Google’ın Assistant’ı bu konuda endişelenmeliler.

Bixby nedir, ne yapar?

Bixby, söz ettiğimiz gibi tamamen yeni ortaya çıkan bir ses kontrollü asistan ve ilk olarak Samsung Galaxy S8 ile karşımıza çıkacak. Güney Kore menşeli teknoloji devinin uzun uğraşlar sonucu geliştirdiği Bixby, Siri, Cortana ve Google Assistant gibi teknolojilere epey benziyor.

Peki, Bixby’i özel yapan durum ne?

Bixby’nin rakipleriyle kıyaslandığında en büyük avantajı çok daha geniş bir kontrol aralığı sunması. Bildiğiniz gibi Cortana ve Siri daha çok sıradan, genel bilgiler veriyor işin ‘eğlence’ kısmına yöneliyor. Örneğin, size hava durumu bilgilendirmesi yapıyorlar veya herhangi bir oyuncunun oynadığı son beş filmi sıralayabiliyorlar. Bixby ise işleri biraz daha değiştiriyor ve ‘derin’ bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor.

Ürünün geliştiricisi Injong Rhee’ye göre, Bixby hemen hemen her işi yapabilecek ve taleplerinize doğrudan karşılık verecek.  Bağlamsal farkındalık konusunda da üst düzey olan Bixby, yapay zeka konusunda oldukça güçlü. Örneğin, galerinizden geçen gece kız arkadaşınızla çektirdiğiniz bir fotoğrafı seçiyorsunuz ve bunu ona e-posta yoluyla göndermesini istiyorsunuz. Bixby onun kim olduğunu ayırt edip gönderebilecek kadar da zeki!

Aynı zamanda esnek kontrollere sahip olacak Bixby’e hızlıca erişebilecek ve pek çok farklı üründe de kullanabileceksiniz. Bunlara televizyonlar, klimalar veya kısacası içinde mikrofon veya internet bağlantısı barındıran her cihaz daihl.

Bixby, Siri, Cortana ve Google Assistant’tan daha mı iyi?

Açıkçası bu soruya net yanıt vermek zor ve böyle bir kıyaslamaya gerek de yok. Zaman içinde kullandıkça, Bixby’nin daha mı iyi, yoksa daha mı kötü olduğu zaten ortaya çıkacaktır. Fakat kesin olan şey, Samsung kendisi konusunda epey iddialı ve ümitli.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu