Bilim ve Teknoloji

Saç Düzleştiriciler Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Saç düzleştiriciler hakkında sizler faydalı bilgiler vermiş istiyoruz.

sac-duzlestirici-bilgileri

Saçların bakımlı olması demek sadece yıkanmış ve temiz olması demek değildir. Saçlar yıkandıktan sonra ısı veren aletlere maruz kaldıklarında yıpranarak koparlar. Saçlar hem dış etkenlerden hem de iç etkenlerden etkilenerek yıpranmaya en açık bölgelerden biridir. Saç düzleştiriciler saçları daha bakımlı göstermek amacıyla kullanılır. Saçlarını düz kullanmak isteyen kadınlar saç düzleştiricilerinin verdiği ısıya aldırmaksızın saçlara zarar veren aletlerden faydalanırlar. Uzun vadede saç düzleştiriciler saçın yapısını bozarak saç tellerine zarar verir.

Saç Düzleştirici Nedir?

Saçların daha sağlıklı ve güzel görünmesi için kullanılan aletlerden biri olan saç düzleştiriciler son yılların en iyi çıkışını yakalayan güzellik aletlerinden biridir. Kabaran saçlara ilaç gibi gelen saç düzleştiriciler saçların düzgün görünmesini sağlayarak daha modern bir görünüm sunarlar.

İlk olarak piyasaya sürüldüğünde oldukça pahalı fiyatlarla satılan saç düzleştiriciler son yıllarda daha ucuza bulunabilen bir saç bakım aleti yerini aldı. Her saç tipine göre satılan saç düzleştiricilerin markasına göre verdikleri ısılarda birbirinden farklı. Saçlarının yıpranmasını istemeyen kadınlar daha düşük ısıda işlev gören saç düzleştiricilerini tercih ediyor.

Saç Düzleştiriciler Ne İşe Yarar?

Saç düzleştirici aletlerin birbirinden farklı birçok faydası vardır. Bunlardan ilki de; elektiriklenen saçları belli bir düzene sokmasıdır. Saçların ön kısımlarının sürekli elektiriklenmesinin nedeni; kısa saçların olmasıdır. Bu nedenle düzleştiriciler elektiriklenmeyi kısa sürede giderdikleri için tercih edilir. Boya nedeniyle yıpranan saçlara düzleştirici uygulandığında saçlar parlar ve daha sağlıklı görünür. Saçların düz olması için saç düzleştiriciler en iyi aletlerden biridir. Kadınlar düzleştiriciler piyasaya sunulmadan önce ilkel bir yöntem olan ütüden faydalanarak saçlarını düzleştirmeyi tercih ediyorlardı. Ütünün yerini alan saç düzleştiriciler sağlık açısından da oldukça güvenilir.

sac-duzlestiriciSaç Düzleştiricileri Kimler Kullanabilir?

Saç düzleştiricileri kullanmak oldukça güvenilirdir. Bu nedenle saçınızın düzleştirülmeye ihtiyacı varsa kullanabilirsiniz. Saçlarınız çok kıvırcıksa ve düz saçlarınız olmasını istiyorsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz. Saçlarınız mat bir görünüme sahipse düzleştiricileri haftada bir kere olmak üzere kullanabilirsiniz. Saçlarınız çalıştığınız iş nedeniyle sürekli tozla temas halindeyse düzleştiricilerden faydalanabilirsiniz.

Saç Düzleştiricileri Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç düzleştiricileri kullanmak için bazı ayrıntıları gözönünde bulundurmanız gerekir. Elektronik alet çeşitlerinden biri olduğu için saçlara zarar verme ihtimali olan aletler arasındadır. Saç düzleştiriciler bu nedenle her gün kullanmak için uygun bir ürün değildir. Bir hafta içinde sadece 3 kere kullanılmalıdır. Günde sadece bir kere kullanılması uygundur. Saçlara yüksek ısıda işlem yapılmamalıdır. Normal seviyede tutulan ısı ayarı saçlar için idealdir. Saç kökleri ile temasından kaçınılmalıdır. Yüksek ısı saç köklerinde yaralara neden olabilir. Çocuklar bu aletlerle yalnız bırakılmamalıdır. Bu nedenle özel bir şekilde saklanmalıdır.

Saç Düzleştiricilerin Fiyatları Ne Kadardır?

Saç düzleştiriciler ilk çıktığında fiyatları oldukça yüksekti. Bu nedenle alım gücü düşüktü. Son yıllarda her marka kendine özgü bir saç düzleştiricisi üretti ve bu nedenle fiyatlar gittikçe düştü. Şuan piyasada 60 lira ile 200 lira arasında saç düzleştiricisi satılmaktadır.

Saç Düzleştirici Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Saç düzleştiricileri satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Bu elektronik aleti alırken markalı bir ürün olmasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli bir firmadan olması her zaman güvenliğiniz için daha etkilidir. Ürünün içeriğini alırken mutlaka araştırın. Etkilerini, ısı değerini ve özelliklerini bilmenizde fayda var. Ürünün garanti belgesi olmasına dikkat edin. Ürün bozulduğunda garanti belgesiyle kendinizi güvence altına alın. Pahalı ürünlerden kaçının. Diğer ürünlerde pahalı ürünlerin yaptığı işi rahatlıkla yapmaktadır.

Saç Düzleştiriciler Hakkında Yanlış Bilinenler Nelerdir ?

Saç düzleştirici aletler hakkında yanlış olan bazı bilgiler vardır.Yanlış bilinenler sizi saç düzleştiricilerden uzak tutabilir. Saç düzleştirici aletleri yalnızca bayanlar kullanmaz. Bu elektronik aletleri kimi zaman erkeklerde kullanabilir. Uzun saça sahip olan erkekler saç düzleştiricilerden faydalanabilir.

Saç düzleştiricilerin işe yaramadığını düşünen kişiler de vardır. Bunun nedeni gerekli ısı ölçütlerini kullanmadıklarından kaynaklanmaktadır. Saçları çok kıvırcık olan kişiler düzleştirme esnasında ısıyı yüksek ayara getirmelidirler. Düşük ısı ile kıvırcık saçların düzleşmesi imkansızdır. Bunun yanında saçlarının çabuk bozulduğunu düşünen kişiler saç koruyucu ve sabitleyici ürünlerden faydalanarak saç düzleştiricilerini kullanmalıdırlar.

Saç düzleştiricilerin köklere zarar verdiğini savunan insanlar mevcuttur. Isıyı saç köklerine vermeden uygun şekilde saçlarınıza tatbik ederseniz saç kökleriniz zarar görmez. Saç düzleştiricileri kökler için değil saç boyları için üretilmiştir. Köklere yakın temas ettirmek zararlıdır.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu