Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Replika anlamı nedir?

replika

Replika ürünler yurtdışından ülkemize giren ve alım gücü düşük olan kişiler tarafından tercih edilen ürünlerden oluşmaktadır. Özellikle de son yıllarda replika yani taklit ürünlerin artması bir çok kişiyi bu ürünlerin satışına yönlendirmiştir. Mağazalarda orjinal ürünlerin satış fiyatı bazen uçuk boyutlarda olabilmektedir. Bu ürünleri alamayan kişiler replika ürünlere yönelerek taklit ürün edinmektedirler.

İnternet sitelerinde replika ürünlerin satışı yapılmakta ve internet aracılığı ile günde milyonlarca replika ürün satılmaktadır. Satılan ürünlerin açıklamalarında replika diye bir ibare geçiyorsa bire bir taklit edilmiş ürün demektir. Replika ürünler orjinal ürünlerle bire bir aynı görünümdedir. Bu nedenle orjinal bir ürünü beğendiyseniz replika olarak satın alabilirsiniz. Fakat replika ürünlerin bazı olumsuz özellikleri vardır orijinali kadar dayanıklı olmayan bu ürünler hemen bozulma ve yıpranma tehlikesi içerirler.

İnternet sitelerinde en çok satılan replika ürünlerden biride cep telefonlarıdır. Replika ve orjinal telefonları birbirinden ayırmak son derece güçtür. Fakat replika telefon piyasasına rağbet oldukça yüksektir. Orjinal telefonlarda kullanılmış olan malzemeler herkesinde bildiği gibi kalitelidir. Replika telefonlarda ise daha çok rahatça eğilip bükülebilen malzemeler kullanılır Dolayısı ile yıpranma ve bozulma durumları daha çok görülür. Özellikle uzakdoğu ülkeleri replika ürünler konusunda çok ileridedir. Ürettikleri replika ürünler tıpkı Orijinal ürünmüş gibi durabilir. Bu durumda internette alışveriş yaparken ayrım yapmak oldukça önemlidir.

Replika ürünleri ayırt etmek için bazı yöntemler kullanılmaktadır Elinize ürünü aldığınız zaman replika olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz Ürünün replika olup olmadığını anlamak istiyorsanız; ilk olarak ağırlığını kontrol etmelisiniz. Orjinal ürün sahte ürüne göre daha ağırdır Replika ürünlerin ağırlığı daha azdır. Replika bir malzeme aldıysanız ürünü tartarak gerçek olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Replika ürünle orjinal ürün yapılırken değişik malzemeler kullanılır. Bu nedenle ağırlık farkı ortaya çıkar.

Replika bür ürünle orjinal bir ürünü birbirinden ayırt etmek için; renk kıyaslaması yapabilirsiniz. Orjinal ürünlerin rengi daha belirginken; replika ürünlerin rengi daha soluktur. Bir kazak yada pantolon alacağınız zaman aradaki farkı net bir şekilde ortaya koyabilirsiniz Orjinal ürünlerde genellikle hologram kullanılmaktadır. Özellikle de tekstil malzemelerinde bu özellik geçerlidir. Replika ürünlerde ise hologram yapılmış olsa bile oldukça sahte gözükmektedir. Basit bir şekilde iliştirilen hologramlar ürünün replika olduğunu gösterir.

Gerçek bir ürünle replika bir ürünü ayırt etmek için kullanacağınız diğer bir ayrım noktası ise; fiyattır. Orjinal ürünler genellikle pahalı iken, replika ürünler oldukça ucuzdur. İnternet sitelerinde satılan parfümlerde bu ayrım açıkca belli olmaktadır. Orjinal bir parfümün fiyatı 350 lira iken; replika parfümün fiyatı 100 liradır. Aradaki fiyat farkı hangi ürünün sahte olduğunu göstermektedir. Orjinal olan ürünlerin fiyatları hiç bir şekilde bu denli düşük olmaz. Outlet mağazaları haricinde ucuz olan ürünler replikadır.

İnternet sitelerinde replika ürünlerin bol miktarda satıldığı alıcıları büyük oranda yanıltabilir. İstediğiniz bir markadan herhangi bir ürün alacaksanız; ürünü mağazadan almaya özen gösterin. Replika yani taklit ürün problemiyle yüz yüze kalmamak için ürünü kendi mağazasından almaya çalışın. İnternette sahte ürünler bol miktarda satıldığı için sahte ürün satan kişiler tarafından dolandırılabilirsiniz. Sahte bir üründe problem çıoktığında değiştirme şansınız neredeyse yoktur. Fakat orjinal bir ürünü mağazasından aldığınızda fişinizle beraber değiştirebilirsiniz. İsim yapmış markalar müşterilerin memnuniyetine oldukça önem verir. Beğenmediğiniz ürünü değiştirmek bu nedenle oldukça kolay olacaktır.

Replika ürünlerde genellikle garanti belgesi olmaz. Alıcıda güvenilir bir algı bırakmak isteyen bazı replika ürün satıcıları ürünün yanında fotokopi bir garanti belgesi koyarlar Bu belge garanti belgesi olsa bile hiç bir geçerliliği yoktur. Ürününüz bozulsa bile tamir ettirecek yada değiştirecek hiç bir merci bulamazsınız. Ürünü internet sitesinden satın almış olsanız dahi fatura almayı unutmamalısınız Fatura mağduriyetinizi bir nebze gidermek için gerekebilir. Ürün aldığınız satıcılardan fatura istemeyi unutmamalısınız.

Replika ürünlerin hiç bir garantisi olmadığı gibi, bozulma ve yıpranma gibi problemlerde de hakkınızı savunmanız oldukça zordur. Orjinal ürünlerde garanti belgesi istenilmeden ürünün yanında verilir ve üründe herhangi bir problem olduğunda garanti belgenizle beraber istediğiniz gibi değişim yada tamir işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir