Bilim ve Teknoloji

PS4 Pro vs Xbox One Scorpio: Hangisi daha iyi?

Sony’nin PlayStation 4 Pro’su geçen ay satışa çıkarken, kendisi şu anda piyasada bulunan en güçlü oyun makinesi konumunda. Elbette bu sonsuza kadar sürmeyecek çünkü Microsoft cephesi de Xbox One Scorpio’yu hazırlıyor ve bu yıl çıkaracak.

Bazı oyuncular her ne kadar iki konsola sahip olacak olsa da, kimisi sadece birisini seçecek ve bu noktada karar vermeniz için yardım edeceğiz. PlayStation 4 Pro alınmalı mı, yoksa Xbox One Scorpio’yu mu beklemeli?

PS4 Pro vs Xbox One Scorpio: Fiyat ve Uygunluk

İki konsolun fiyatını kıyaslamak oldukça zor çünkü şu anda PS4 Pro hakkında her şeyi biliyoruz ve Türkiye’de yaklaşık 1800 TL’ye satılıyor. Fakat Xbox One Scorpio cephesinde ise pek çok soru işareti mevcut.

Microsoft’un konsolu için net bir çıkış tarihi verilmezken, fiyatlandırma konusunda da bilgi sahibi değiliz. İngiltere’de 350-500 Sterlin arası söylentiler var fakat tabii ki bu Türkiye’ye nasıl yansır bilinmiyor. Yine de E3 2017’de yeterli bilgiye sahip olacağımızı tahmin edebiliriz.

PS4 Pro vs Xbox One Scorpio: Teknik Özellikler

Açıkçası, şu bir gerçek ki Project Scorpio PS4 Pro’ya göre daha pahalı olacak fakat bu paranın hakkını verebilecek mi? Gelin teknik özelliklere geçelim o zaman.

Scorpio, sekiz çekirdekli bir işlemci çipsetine sahip olacakken, bu çekirdeklerin her birisi 2.3GHz saat hızıyla geliyor. Bu PS4 Pro’da kullanılan octa-core donanıma yakın fakat PS4 Pro’da çekirdeklerin saat hızı 2.1 GHz’dı. Yani Xbox Scorpio, PS4 Pro’ya nazaran daha hızlı bir işlemciye sahip.

En büyük donanım değişimi ise ekran kartı cephesinde yaşanıyor. Xbox One Scorpio’da tamamen özelleştirilmiş, 40 hesaplama üniteli ve 1172MHz hızlı bir AMD işlemci bulunuyor. PS4 Pro’nun ekran kartı ise sadece 911MHz hızda ve 36 üniteyle çalışıyor.

Ekran kartı alanında Xbox One Scorpio’nun bariz üstünlüğü varken, aynı zamanda bellek konusunda da ciddi fark var. PS4 Pro’nun 8GB RAM’ine karşılık Microsoft 12GB GDDR5 RAM’le karşımıza çıkıyor ve 326GB/s bant genişliği var. Bu rakam PS4 Pro’da ise 218GB/s şeklinde.

Bu özelliklerin performansa nasıl etki edeceği kısmına gelirsek, Xbox Scorpio tüm oyunları 60fps ve 4K çözünürlükte rahatlıkla oynatabilecek, en azından hedefi böyle olacak. PS4 Pro ise bu alanda net bir 4K performansı ve akıcı 60fps oran vermiyor. Tabii ki yine de gerçek hayatta elimize Scorpio’yu alana kadar tam anlamıyla emin olamayız.

Gelelim sabit disk özelliklerine. Her iki oyun konsolunda da varsayılan olarak 1TB hard disk yer almakta. PS4 Pro bu konuda daha esnek ve SSD ya da daha büyük bir seçenekle diskinizi genişletmenize imkan tanıyor. Hatta harici bir disk de bağlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda Xbox Scorpio da harici disk takma imkanı tanıyacak fakat ayrıntıları bilmiyoruz.

Diğer yanda Xbox One Scorpio 4K Blu-ray oynatabilecekken, PS4 Pro’da bu seçenek yer almıyor. Bu pek çok insan için önemli bir şey olmasa da, film tutkunlarının ilgisini çekebilir. Her iki konsol da sadece yeni nesil oyunları çalıştırmayacak. Aynı zamanda PS4 ve Xbox One için geçmiş dönemde çıkan oyunlar da oynanabilecek.

PS4 Pro vs Xbox One Scorpio: Sanal Gerçeklik Desteği

Her iki konsol da geliştirilmiş işlemci gücüyle gelirken, dolayısıyla sanal gerçekliğe de imkan tanınacak. Sony kendi ürünü PlayStation VR’ı zaten satışa sunarken, şimdiye kadar oldukça iyi performans sergilediğini gördük.

Microsoft ise kendi sanal gerçeklik setini yapmadı ve Oculus Rift’le ortak çalışması bekleniyor. Açıkçası bu alanda bir ‘berabere’ durumu bekliyoruz.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu