Bilim ve Teknoloji

PS4 DualShock PC’de kullanma

PlayStation 4 oyun kolunu bilgisayarda nasıl oynayabilirim diye araştırma yapıyorsanız bu yazımız tam size göredir.Giderek daha fazla insan teknolojik gücünden faydalanmak için konsoldan PC’ye geçiş yapıyor.

ps4 kolu pc'de oynama

Daha iyi grafikler ve akıcılıkla gelen bilgisayar oyunları, görsel olarak konsolların çok önünde fakat PlayStation 4 veya Xbox One gibi cihazların da sunduğu ayrı bir rahatlık söz konusu.

Üstelik eski konsolcular, PC’ye geçiş yaptıklarında klavye-mouse ikilisinden ya hoşlanmıyor, ya da zorluk çekiyor ve oyun kumandası kullanmaya devam etmek istiyorlar. Peki, özellikle büyük beğeni toplayan DualShock 4 oyun kumandasını PC’de oyun oynarken kullanmak mümkün müdür? Teknik olarak evet fakat bunun için yapılması gereken bazı şeyler var.

DualShock 4 kontrolcüm PC’le uyumlu mu?

DualShock 4, ilk olarak 2013’ün Şubat ayında duyurulmuştu ve PlayStation 3’ün başarılı kontrolcüsü DualShock 3’ün ardından büyük ilgi çekmişti. Yeni DualShock 4’te 3.5mm kulaklık-mikrofon girişi mevcuttu, tetikleyici tuşlar yeniden düzenlenmişti, arkasında ışık vardı ve bir de touchpad’e sahipti.

Tüm bu özellikleriyle büyük beğeni toplayan DualShock 4 için Sony bir açıklama yapmıştı ve cihazın Windows ile de uyumlu olacağını söylemişti. Maalesef bu işlem sanılanın aksin ebiraz zor oldu ve tak-çalıştır mantığıyla ilerlemedi. DualShock 4’ü PC’de kullanmak, Xbox One kontrolcüsüne nazaran biraz daha meşakkatli.

Hangi oyunlar uyumlu?

Maalesef her PC oyunu PlayStation 4 kumandasıyla uyumlu değil. Uyumlu olanların arasında No Man’s Sky, Watch Dogs 2, NBA 2K17 ve Dark Souls III gibi önemli yapımlar olsa da, maalesef pek çok oyunda sıkıntı yaşanıyor. Bu saydığımız oyunlarda ise doğrudan kontrolcünüzü bilgisayara bağlayarak kullanabilirsiniz.

Kısacası, DualShock 4’ün PC’de sorunsuz çalışabilmesi biraz da oyun yapımcılarına bağlı. Destek vermedikleri takdirde, ek yazılımlar kullanmak gerekiyor. Bunlardan ilk akla gelen de InputMapper adlı program.

InputMapper uygulamasını kullanarak, büyük ölçüde uyumluluk sorunu çözebilir ve destek sağlamayan oyunlarda da PlayStation 4 DualShock 4 oyun kumandasını kullanabilirsiniz. Her şeye rağmen memnun kalmazsanız da, size tavsiyemiz Xbox 360 veya Xbox One oyun kumandalarından birini alıp kullanmanız. Zira Microsoft yapımı olan bu cihazlar, Windows uyumlu oyunların hemen hemen hepsinde sorunsuz çalışmakta.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu