Bilim ve Teknoloji

PS3 oyunlarını PS4’te oynama

Xbox One ve Nintendo Switch’in yanı sıra, şu anda pazardaki en popüler konsollar PlayStation 4 ile PlayStation 4 Pro modelleri. Fakat ya hâlâ eski PS3 oyunlarını oynamak istiyorsanız?

PS3 oyunları PS4’te oynanır mı?

Eğer doğrudan diskini takıp çalıştırma gibi bir düşünceniz varsa, maalesef PS3 oyunlarının PS4’te çalışmayacağını söyleyelim. Buna rağmen Sony’nin kendi PlayStation Now servisi belli alternatifler sunmakta.

Neden Xbox One eski oyunları çalıştırırken, Sony bunu sunmuyor?

Sony’nin aksine, Microsoft Xbox One’da 300’ün üstünde Xbox 360 oyununun oynanmasına izin veriyor. Oyunları ister eski diski takarak, isterseniz de Microsoft’un çevrimiçi mağazasından satın alarak çalıştırabilirsiniz.

Konuya dair açıklamaları geçtiğimiz ay PlayStation Avrupa’nın başındaki isim Jim Ryan yaptı. Ünlü isim, geriye dönük oyun oynatabilme özelliğinin çok istendiğini fakat eklenince de kimsenin tercih etmediğini açıkladı. Gran Turismo örneği veren Jim Ryan, PS1 ve PS2 Gran Turismo oyunlarının tarih öncesi gözüktüğünü, bunları kimsenin oynamak istemeyeceğini söyledi.

PlayStation Now ile PS3 oyunları oynama

Eski oyunlarınızı PS4’te çalıştırma şansınız yok fakat PlayStation Now alternatifi hâlâ mevcut. Xbox One’ın geriye dönük uyumluluğuyla aynı mantıkta çalışmasa da, PlayStation Now daha çok Nvidia’nın GeForce Now programına benziyor.

PlayStation Now üyeliğiyle birlikte hem PS3, hem de PS4 oyunları kütüphanesine erişiyorsunuz ve indirme yapmadan, doğrudan internet aracılığıyla oyunlara erişiyorsunuz. Şu anda PS Now üzerinde 500’ün üstünde oyun mevcut.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu