Bilim ve Teknoloji

New Nintendo 2DS XL İncelemesi

Açıkçası Nintendo Switch pek çok anlamda dolu bir konsol ve kendisine sahip olup da, bir el konsolu istemek garip olur.

Yine de görünüşe göre Nintendo aynı fikirde değil ve New Nintendo 2DS XL adlı yeni el konsolunu duyurdu. Bu duyuru, 2DS ve 3DS cihazlarının da ömrünü sona erdirecek gibi duruyor.

Nintendo’nun bu kararı garip gelse de, New Nintendo 2DS XL adlı yeni cihaz Switch alternatifi olmayacak ve ona nazaran çok daha ucuz fiyatlarla satılacak. Yeni Nintendo ürünü şu anda Avustralya gibi ülkelerde satışa çıksa da, Avrupa’ya 28 Temmuz 2017 tarihinde gelecek. Türkiye satış fiyatı bilinmiyor fakat ABD’de 149 dolara satılacak ve bu da yaklaşık 450 TL’ye tekabul etmekte. Asıl sorulan soru da şu, New Nintendo 2DS XL hayranlarını bu çağda etkilemeyi başarabilecek mi?

Tasarım

Orijinal 2DS’in bölünmüş bir tasarımı vardı fakat New Nintendo 2DS XL daha farklı olacak. Buna rağmen tüm DS’ler ve 3DS sisteminde yer alan, açılıp kapanabilir tasarım yerini koruyor ve bundan dolayı da Nintendo hayranları memnun kalacaklar.

New Nintendo 2DS XL, 3DS XL el konsoluna göre boyut olarak daha ufak fakat tasarımda bazı fark edilir değişiklikler var. New Nintendo 2DS XL’i açtığımızda üst ekranın çerçevesinin daha küçük olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi de ön kamera ve mikrofonun menteşelerinin aşağı kaydırılmış olması. Kameranın bu konumu çok fazla sorun yaratmasa da, yine de selfie çekerken kafanızı biraz eğmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu değişikliklerin yanı sıra New Nintendo 2DS XL ile birlikte güç tuşu, kulaklık girişi ve stylus kalem de aşağıya taşınmış, microSD ve kart girişleriyle yan yana koyulmuş. Ayrıca sağ ve sol hoparlörlerin de yeri değiştirilmiş, ses ayarlama tuşu sol alt köşeye taşınmış.

Genel olarak konuşursak, New 2DS XL tasarım yönünden gayet başarılı bir ciraz ve premium havası veriyor.

Ekran, Özellikler ve Oyunlar

Belki çok önemli bir özellik gibi gözükmeyebilir fakat 3DS’e kıyasla New 2DS XL’in kutudan şarj cihazıyla çıkması hoş bir durum.

Tabii asıl önemli nokta New 2DS XL’in isminin de belirttiği gibi sadece 2D bir ekrana sahip olması. Bu yüzden de hem ürünün fiyatı ucuz, hem de ekran hâliyle daha ince oluyor. Yine adından anlaşılacağı gibi, diğer Nintendo el konsollarının aksine bu üründe geniş, XL bir ekran mevcut. 400×240 piksel bir ekran 2017 yılına garip gelebilir fakat parlaklık açısından başarılı bir iş çıkarılmış ve ekran genel manada 2011 yılındaki orijinal 3DS’i andırıyor.

Oyun konusunda konsolun en büyük kozu Nintendo DS uyumluluğu. Yani yeni cihazda tüm Nintendo DS oyunlarını oynayabileceksiniz. Özellikle RPG hayranları için Fire Emblem Awakening, Xenoblade Chronicles, Monster Hunter Generations, Bravely Default, Pokémon Sun and Moon, Shin Megami Tensei IV ve daha pek çok klasik mevcut. Tabii klasik tutkunları The Legend of Zelda: A Link Between Worlds, Super Mario 3D Land, Poochy & Yoshi’s Woolly World, Kirby: Triple Deluxe, Donkey Kong Country Returns ve Metroid Prime: Federation Force gibi oyunları da oynayabilecek.

Sonuç

Sonuç olarak New 2DS XL başarılı tasarımıyla, geniş oyun kütüphanesiyle ve yeni çıkacak oyunlarla gelecek vadeden bir ürün. Tüm Nintendo 2DS oyunları oynandığı için, yeni çıkmış bir konsol izlenimi de vermiyor ve hemen satın alıp oynama imkanı sunuyor.

Tabii bunların yanında çağ dışı gözüken 240p ekranı sizi rahatsız edebilir fakat bu da fiyatı nedeniyle mazur gördüğümüz bir yan. Sıkı Nintendo hayranları muhtemelen New 2DS XL’den memnun kalacaktır.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu