Bilim ve Teknoloji

Nasıl sanal gerçeklik bilgisayarı toplanır?

HTC Vive gibi sanal gerçeklik teknolojileri şu anda oldukça pahalı ve kısıtlı bir kitle tarafından kullanılıyor fakat şu bir gerçek ki, gelecekte çok daha fazla eve girecek.

Şu anda 5000 TL üzeri bir fiyatla VR setleri satılırken, bu yazıda nasıl sanal gerçeklik bilgisayarı toplanır sorusuna yanıt arayacağız.

Oculus Rift ve HTC Vive gibi ilk nesil VR setleri epey bütçe istiyorlar fakat pek çok insan bu tecrübeyi yaşamak istiyor. Maalesef bütün iş de tek bir sanal gerçeklik seti almayla tamamlanmıyor çünkü bunun için uygun bilgisayar donanımı da gerekli. Daha kapasiteli bir grafik kartı kare oranını arttıracak, sizi rahatsız etmeyecek ve aynı zamanda akıcı bir oyun deneyimi sunacak.

Neden para harcamak gerekiyor?

Bir sanal gerçeklik bilgisayarı toplarken, olabildiğince geleceği de düşünmek gerekiyor. Son birkaç yılda VR teknolojisi çok hızlı bir şekilde ilerlerken, bilgisayarınızın da buna ayak uydurması lazım. Ekstra para harcayarak da bunu başarmış olacaksınız.

Bunun anlamı en güçlü ve en pahalı ekran kartını almak da değil. Aslına bakarsanız, en pahalı ekran kartı yerine önem göstermeniz başka alanlar da var. Örneğin, bilgisayarınızın VR’ye ayak uydurabilmesi için yeni DDR4 RAM standartlı bir anakartınız olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca bugünlerde 2GB GDDR5 ekran kartları oldukça popüler fakat sorunsuz bir sanal gerçeklik deneyimi için ekran kartı belleğiniz en azından 4GB olsa iyi eder.

Hangi parçalar gerekli?

3.30GHz Intel Core i7-5820K hex-core (6 çekirdekli) işlemci, şu anda piyasada oyunlar için bulunan en iyi işlemci diyebiliriz. Dört çekirdeğin yeterli olacağına dair görüşler olsa da, ileride düşük güçlü işlemciler başınızı ağrıtabilir. Üstelik fiyat olarak da quad-core olanlara nazaran aşırı pahalı olduğunu söyleyemeyiz. Yani bu bakımdan da sizi memnun edecektir.

Anakart için en iyi seçim şüphesiz Asus ROG Rampage V Extreme olacakken, ekran kartı için de iki adet Nvidia GeForce GTX 1080 8GB almanızı öneririz. Şu anda piyasada bulunan 12 GB Titan X grafik kartları en pahalısı olabilir fakat bunun yerine iki adet 8 GB 1080 almak daha akıllıca olacaktır. İkili GTX 1080 harika performans verirken, fiyat olarak da 12GB Titan X’in yarısı konumunda. Diğer parça önerilerimiz ise şu şekilde;

* 32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3000Mhz RAM

* Samsung 850 EVO 1TB 2.5-inch SSD

* Corsair RM1000i güç kaynağı

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu