Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Laptop TV’ye nasıl bağlanır?

Sanılanın aksine, dizüstü bilgisayarınızı televizyona bağlayıp kullanmak aslında çok kolay ve tek ihtiyacınız olan doğru bir kablo, donanım ve içerik. Tüm bunları gerçekleştirmek bir servete gereksinimiz yok ve evinizde HDMI girişli bir akıllı televizyon varsa bu yeterli olacaktır.

hdmı kablo pc bağlama

Laptop, televizyona hangi kabloyla bağlanır?

Dizüstü bilgisayarınızı televizyona bağlamak için öncelikle hem laptopta, hem TV’de hangi giriş portlarının uygun olduğuna bakın. En kolay yöntem tabii ki HDMI kablosuyla bağlamaktır ve şu anda piyasada bulunan hemen hemen her laptopta HDMI girişi yer alır. Son 6 yılda çıkan ve aşırı derecede ucuz olmayan bütün dizüstü bilgisayarlarda HDMI olduğunu varsayabiliriz.

Laptopı televizyona bağlamak için bir diğer yaygın yöntem de VGA kablosu kullanmaktır fakat bu artık pek tercih edilmemekte.

HDMI kullanarak laptopı televizyona bağlamak

HDMI kablosuyla bağlantı sağlamak hem en kolay, hem en iyi yöntem. Üstelik günümüzde altın uçlu HDMI kabloları dahi oldukça ucuz ve hem ses, hem de görüntü olarak HD kalite vermekteler. HDMI bağlantısı sağlamak için tek yapmanız gereken, kablonun bir ucunu bilgisayara, diğerini televizyona bağlamak.

Kısa süre sonra laptop ekranınız siyah olacak ve ardından eski hâline dönecek. Kumandayla televizyonu HDMI’a geçirdiğinizde ise ekranda bilgisayar masaüstünüzü veya ne açıksa onu göreceksiniz. Eğer bir sebepten ötürü bilgisayar ekranınızı televizyonda göremezsiniz, yapmanız gereken Denetim Masas > Görüntü > Çözünürlük yolunu izlemek ve ayarları yapmak olacak.

Dizüstü bilgisayarı televizyona wireless ile bağlama

Her ne kadar HDMI kullanarak bağlantı sağlamak en sağlıklısı olsa da, kimi insanlar kablo kullanmak istemiyor. Bu yüzden wireless bağlantı yoluyla da dizüstü bilgisayar ve televizyon arasında erişimi sağlayabilirsiniz. Bunun için çeşitli yöntemler var ve ilk akla gelen WiDi (Intel Wireless Display) adı verilen metod.

Aynı zamanda Western Digital’in WDTV, Google’ın Chromecast ve Roku’nun Streaming Stick adlı hizmetleri de bu alanda çalışmakta. Tabii ki tavsiyemiz Google Chromecast olacaktır fakat bunun için hâliyle biraz ücret ödemeniz gerekecek. Yine de, TV ve laptop arasında wireless bağlantı için en iyi seçenek Google Chromecast diyebiliriz.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir