Bilim ve Teknoloji

İşlemci sıcaklığı nasıl düşürülür?

İşlemci, bilgisayarınızın içindeki pek çok günlük işlemi gerçekleştiren çiptir ve başta Windows olmak üzere, programların çalışmasını sağlar.

İdeal işlemci sıcaklığı bu nedenle mümkün olduğu kadar soğuk olanıdır ve fazla sıcak bir işlemci, istenmeyen sistem hatalarına, hatta işlemcinin doğrudan fiziksel hasar almasına sebep olabilir.

Bugün pek çok modern işlemcide kendi kendini koruma özelliği vardır ve sıcaklık çok arttığı zamanlarda, hasarları önlemek için bilgisayar kendini kapatır. Fakat genel olarak konuşmak gerekirse, 60 derece işlemci sıcaklığı uzun kullanım periyotlarına normal görülürken, güvenlik için hedef 45-50 derece olmalıdır.

İşlemci sıcaklığı nasıl ölçülür?

İşlemcinizin fazla ısınması, hem bu parçaya hem de bilgisayarınızın diğer bileşenlerine zarar verebilir. Dolayısıyla SpeedFan adlı ücretsiz aracı indirerek işlemci sıcaklığınızı düzenli olarak takip etmenizi öneririz.

SpeedFan’ı indirmek sadece işlemci sıcaklığınızı değil, aynı zamanda bilgisayarınızın diğer sensörlerinin de sıcaklığını görmenizi sağlayacaktır. Bu programda sabit diskinizin, kasanızın ve tek tek işlemci çekirdeklerinizin sıcaklığını görebilirsiniz.

SpeedFan’da, işlemcinizin çekirdek sayısına bağlı olarak her çekirdeğin sayısı Core 0, Core 1, Core 2 vb. şeklinde sıralanır ve sıcaklıkları belirtilir. Programı oyun oynarken veya farklı bir program açıkken de arka planda çalışır vaziyette bırakabilirsiniz. Ardından tekrar programa dönerek sıcaklığınızı öyle kontrol eebilirsiniz.

Program son derece küçük boyutlu ve ‘hafif’ olduğu için belleğinizi de fazla kullanmamaktadır.

İşlemci sıcaklığı nasıl düşürülür?

Başta da bahsettiğimiz gibi işlemcinin fazla ısınması, dikkate alınması gereken bir tehlike. Eğer olağandan fazla sıcaklıklar söz konusuyla, bir an önce soğutma yollarını aramalısınız.

Eğer laptop bilgisayar kullanıyorsanız, fanların temiz olduğuna ve tozla tıkanmadığına emin olun. Dizüstü cihazlarda ısıya en çok toz sebep olur ve kasanızı sökerek elle temizleyebilir ya da doğrudan klavye ile fanlardan kompresör tutarak tozları ortadan kaldırabilirsiniz. Ek olarak sıcaklığı azaltma amaçlı bu cihazlar için satılan laptop soğutucu standı satın alabilirsiniz.

Eğer masaüstü bilgisayarı temizleyecekseniz, yine fanların ve filtrelerin tıkalı olmadığına, toz bulunmadığını ve içerideki kabloların yeterince alana sahip olduğuna emin olun. Son olarak, işlemci soğutucunuzu da değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu