Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Laptop ve Bilgisayarda İşlemci sıcaklığına nasıl bakılır?

Yaz aylarında bilgisayarlar en sıcak zamanlarını yaşamaktadır. Özellikle oyun çok oynuyorsanız bilgisayarınız yüksek sıcaklıktan dolayı yavaşlama gösterecektir.

İşlemci sıcaklığına nasıl bakılır?

İşlemci sıcaklığına iki şekilde bakabilirsiniz. Birincisi bilgisayarınızın BİOS ayarlarına girip işlemci sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Fakat burada bakılan sıcaklık size gerçeği yansıtmayacaktır. Neden derseniz BİOS ayarlarında baktığınız sıcaklık düşük çıkacaktır. Çünkü herhangi bir işlem yapmadığı için sizi yanıltabilir.

En basit olan 2.yöntem ise ufak bir program indirerek işlemci sıcaklığınızı kontrol edebilirsiniz. Core Temp İsimli uygulama tam size görebilirsiniz. 367.23 KB boyutunda olan bu ufak uygulama ile bilgisayarınızda sadece işlemci sıcaklığı değil, diğer özelliklerinizide kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bu programda minimum ve maksimum sıcaklık değerlerini de göstermektedir.

Bilgisayarınızda işlemci sıcaklığını düşürmek için birkaç önerimiz olacaktır. Özellikle birkaç yıldır kullanıyorsanız bilgisayarınızın içindeki tozlarını temizlemenizde fayda vardır. Ayrıca uzun yıllarca kullanılan bilgisayarların fanları oldukça tıkanmış durumdadır. Fan temizliği ile bilgisayarınızın fan hızını artırabilirsiniz. Son olarak termal macun bakımını eksik etmeyiniz. Yıllar geçtikçe fan ile işlemci arasında bulunan termal macun işlevini yitirmektedir. Yenilemeniz her zaman avantajınıza gelecektir. Eğer termal macun değişimi yapamıyorsanız bilgisayarcılar 25-30 TL aralığında termal macun değişimi yapmaktadırlar.

İşlemci sıcaklığına bakma programı için tıklayın

Not: Yukarıdaki bağlantıya tıkladığınızda programı yapan sitenin resmi internet sitesi üzerinden indireceksiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

İşlemci sıcaklığı nasıl düşürülür?

İşlemci, bilgisayarınızın içindeki pek çok günlük işlemi gerçekleştiren çiptir ve başta Windows olmak üzere, programların çalışmasını sağlar.

İdeal işlemci sıcaklığı bu nedenle mümkün olduğu kadar soğuk olanıdır ve fazla sıcak bir işlemci, istenmeyen sistem hatalarına, hatta işlemcinin doğrudan fiziksel hasar almasına sebep olabilir.

Bugün pek çok modern işlemcide kendi kendini koruma özelliği vardır ve sıcaklık çok arttığı zamanlarda, hasarları önlemek için bilgisayar kendini kapatır. Fakat genel olarak konuşmak gerekirse, 60 derece işlemci sıcaklığı uzun kullanım periyotlarına normal görülürken, güvenlik için hedef 45-50 derece olmalıdır.

İşlemci sıcaklığı nasıl ölçülür?

İşlemcinizin fazla ısınması, hem bu parçaya hem de bilgisayarınızın diğer bileşenlerine zarar verebilir. Dolayısıyla SpeedFan adlı ücretsiz aracı indirerek işlemci sıcaklığınızı düzenli olarak takip etmenizi öneririz.

SpeedFan’ı indirmek sadece işlemci sıcaklığınızı değil, aynı zamanda bilgisayarınızın diğer sensörlerinin de sıcaklığını görmenizi sağlayacaktır. Bu programda sabit diskinizin, kasanızın ve tek tek işlemci çekirdeklerinizin sıcaklığını görebilirsiniz.

SpeedFan’da, işlemcinizin çekirdek sayısına bağlı olarak her çekirdeğin sayısı Core 0, Core 1, Core 2 vb. şeklinde sıralanır ve sıcaklıkları belirtilir. Programı oyun oynarken veya farklı bir program açıkken de arka planda çalışır vaziyette bırakabilirsiniz. Ardından tekrar programa dönerek sıcaklığınızı öyle kontrol eebilirsiniz.

Program son derece küçük boyutlu ve ‘hafif’ olduğu için belleğinizi de fazla kullanmamaktadır.

İşlemci sıcaklığı nasıl düşürülür?

Başta da bahsettiğimiz gibi işlemcinin fazla ısınması, dikkate alınması gereken bir tehlike. Eğer olağandan fazla sıcaklıklar söz konusuyla, bir an önce soğutma yollarını aramalısınız.

Eğer laptop bilgisayar kullanıyorsanız, fanların temiz olduğuna ve tozla tıkanmadığına emin olun. Dizüstü cihazlarda ısıya en çok toz sebep olur ve kasanızı sökerek elle temizleyebilir ya da doğrudan klavye ile fanlardan kompresör tutarak tozları ortadan kaldırabilirsiniz. Ek olarak sıcaklığı azaltma amaçlı bu cihazlar için satılan laptop soğutucu standı satın alabilirsiniz.

Eğer masaüstü bilgisayarı temizleyecekseniz, yine fanların ve filtrelerin tıkalı olmadığına, toz bulunmadığını ve içerideki kabloların yeterince alana sahip olduğuna emin olun. Son olarak, işlemci soğutucunuzu da değiştirmeyi düşünebilirsiniz.