Bilim ve Teknoloji

iPhone cihaz değişimi

Apple, Türkiye’de iPhone, iPod, iPad ve Mac bilgisayar ürünleriyle hizmet sunarken, bu cihazların arızalanması durumunda yetkili servislere giderek tamir veya cihaz değişimi talep ediyorsunuz.

Bu yazıda Apple cihaz değişimi nasıl yapılır ve swap cihaz nedir konularına değineceğiz.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır?

Apple, teknik servis ve cihaz değişimi konusunda oldukça sistemli çalışana bir firma. Bu yüzden de müşterilerine Genius Bar adı verilen rezervasyon sistemini sunuyor. Yetkili servise başvurmak için, önce internet üzerinen randevu almanız ve seçtiğiniz saatte de Zorlu Center ya da Akasya Apple Store mağazalarına gitmeniz gerekiyor.

  1. İlk olarak https://www.apple.com/tr/retail/geniusbar/ adresine girerek Genius Bar rezervasyon sistemi hakkında bilgi alın, ardından aşağıya inerek sol alt köşede yer alan ‘Rezervasyon yapın’ seçeneğine tıklayın.
  2. Bu adımda sizden sorunlu olan cihazınızı seçmeniz istenecek. Aynı zamanda yazılım konusunda da destek alabiliyorsunuz. Örneğin, telefon probleminiz varsa iPhone’a tıklayabilirsiniz.
  3. Karşınıza iPhone’unuza dair ne tip bir problem yaşadığınızı soran bir ekran çıkacak. Telefonunuz arızalıysa ya da değişim işlemi başlatmak istiyorsanız, ilk sırada yer alan ‘Onarımlar ve Fiziksel Hasar’ ikonuna tıklayın.
  4. Yine karşınıza çeşitli donanımsal problemler çıkacak. Örneğin; ‘Ekran çatlak’, ‘Düğmeler çalışmıyor’ veya ‘Arama yapılamıyor, alınamıyor’ gibi. Bunlardan size uygun olanı seçip devam edin.
  5. Son olarak, Genius Bar Rezervasyon Sistemi size nasıl bir yardım almak istediğinizi soracak. Burada hem uzmanlara sorma şansınız var, hem de Apple Destek bölümünden randevu alma. Eğer Apple cihaz değişimi yapacaksanız, ilk sırada bulunan ‘Onarım İçin Getirin’ ikonuna tıklayın.
  6. Karşınıza bir giriş ekranı gelecek. Burada Apple Kimlik adınızı ve parolanızı girerek devam edin.
  7. Sırada rezervasyon yaptırma var. Artık müsait olan gün ve saatleri görebilir, kendinize uygun bir seçeneği işaretleyerek Apple Store’un teknik servisini ziyaret edebilirsiniz.

Telefon yetkili servise nasıl bırakılır?

Öncelikle her markada telefonu yetkili servise veya tamire vermeden önce yapmanız gereken standart işlemler var. Eğer telefonunuz tamamen çalışmaz durumda ise zaten değişim yapılacağı için endişelenmenize gerek yok.

Fakat belli bir arızası varsa ve tamir edilecekse, size tavsiyemiz kişisel bilgilerinizi, medyalarınızı yedekleyerek telefondan silmenizdir.

Apple cihaz değişim süresi ne kadar?

Apple yetkili servisleri en fazla 20 gün içinde onarıma veya değişime gelen telefonları müşteriye sunmaktadır. Tabii ki duruma göre çok daha kısa sürede de teslim alabilirsiniz. Diğer yandan bir de Apple swap cihaz konusu internet üzerinde çokça sorulmakta.

Swap cihaz nedir?

Swap cihaz, değişime gelen bir telefonun yenisiyle değiştirilmesidir. Bu değişim formatı hakkında bozuk telefonların tamir edilip verildiğine dair söylentiler olsa da, Apple şimdiye kadar bunları reddetti.

Swap cihazlar, kutusuz ve sıfır olarak yurt dışından gelirler, ardından değişim işlemlerinde kullanılırlar. Swap cihazın özelliği, kutusuz olarak ülkeye giriş yapması ve satış için kullanılmamasıdır. Bu sebeple gümrük vergileri de çok daha az olur.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu