Bilim ve Teknoloji

Gökyüzü Neden Mavi Renkli Görünür?

Gökyüzü’nün neden mavi renkli olduğunu hiç düşündünüz mü?

gokyuzu-neden-mavi

Evren ile ilgili her geçen gün farklı iddialar ve teoriler ortaya atılmaktadır. Çevreye olan ilgi arttıkça araştırmalarda bütün hızıyla devam etmektedir. Merak edilen sorulardan biri de; gökyüzünün neden mavi renk olduğudur. Gökyüzünün niçin mavi renkte olduğu pekçok kişi tarafından merak edilmiştir.

Gökyüzünün mavi rengünden önce ilk olarak güneşin nniçin sarı olduğunun açıklanması gerekmektedir. Güneşin rengi bilinenin aksine sarı renkli değildir. Beyaz renge sahip olan güneşin sarı gözükmesinin nedeni; bütün renkleri aynı anda yansıtmasıdır. Güneş sadece sarı değil aynı zamanda; turuncu, mor, kırmızı, mavi gibi renklerin karışımından meydana gelmektedir.

Gökyüzünün mavi görünmesinin sebebi; kırılma ile ilgilidir. Güneş ışınlarının teğet geçmesi, bir kısmının bu esnada atmosfer tarafından emilmesi gökyüzünün mavi görünmesine sebep olur. Kırılma esnasında gökyüzü mavi görünür. Aynı şekilde güneş de sarı görünür.

Atmosfer nedeniyle kırılan ışıklar dünyayı aydınlatır. Atmosfer yapısı olmasaydı; güneş beyaz renkte görünürdü. Gökyüzü rengi ise; karanlık olurdu. Akşamları olduğu gibi gece gündüz karanlık bir gökyüzü hakim olacaktı.

İnsanların merak ettikleri sorulardan biri de; güneşin batma esnasında niçin renk değiştirdiğidir. Parlak olan güneş ufka yaklaştıkça turuncu rengini alır. Güneş ufukta alçalırken dünyaya göre açısı değişiklik göstermektedir. Ufka yaklaşmış halde olan güneş uzaklaşır. Bu sebeple güneş ışıkları havada daha fazla kalır. Güneş ışıkları daha fazla yansıtıldığı için dağıtılmış olur.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu