Bilim ve Teknoloji

En İyi whatsapp ipuçları

En İyi 50 Whatsapp İpucu

Whatsapp uygulaması son yıllarda özelliklede android telefon kullanan kişiler arasında yaygınlaşmaya başladı. Üstelik sadece telefonlarda değil, tabletlerde ve bilgisayarlarda da kullanılıyor. Whatsapp uygulamasından tam olarak verim almak istiyorsanız aşağıda vereceğimiz ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

İPUCU 1- Whatsapp’tan Ücretsiz Arama Yapın

Whatsapp sadece mesajlaşma uygulaması değil. Artık kişi listenizdeki arkadaşlarınızı ücretsiz olarak arayarak konuşabilirsiniz. Ücretsiz aramanın tek kötü yanı; WLAN dışı olarak yaptığınız görüşmelerin aylık veri aktarım kotasına yansıtılması.

Whatsapp’tan arama yapabilmek için ilk olarak listeden kişiyi seçerek açın. Sohbet penceresi açtıktan sonra telefon işaretine tıklayarak aramak istediğiniz kişiye ulaşmış olacaksınız.

İPUCU 2- Telefon Numaranızı Değiştirin

Whatsapp uygulamasını kullanırken tanımlamış olduğunuz numaranızı değiştirebilirsiniz. Bunun için Whatsapp Ayarlar kısmını açın. Hesap- Numarayı değiştir. Daha sonra İleri’yi seçerek karşınıza çıkan alanlara eski numaranız ile yeni numaranızı girin. Bitti’ye tıklayarak işlemi sonlandırın. Üstelik sohbetleriniz kaybolmayacak ve hepsi otomatik şekilde yeni tanımlanan numaraya geçirilecektir.

İPUCU 3- Veri Limitini Ayarlayın

Yalnızca Android telefonlar için geçerli olan bu yöntemle telefonun mobil verisini kontrol altına alın. Whatsapp uygulamasından birini aradığınız zaman büyük ölçüde veri hacmine ihtiyacınız olacaktır. Arama yaptığınızda dakika başı 1,3 Megabyte gibi bir alan dolmaktadır. Limiti doldurmamak için belli bir limit getirebilirsiniz. Samsung telefonlarda bu işlemi uygulamak için; Bildirim alanı kısmını aşağı doğru indirin. Üst kısımda yer alan çark simgesine dokunarak ardından Veri kullanımında mobil veri sınırınıı belirle şıkkını işaretleyin. Tamam’a basarak işlemi sonlandırın. Bu işlemden sonra veri kullanma döngüsü iki çizgili hale gelecektir. Çizgiyi hacmin yarısına kadar yerleştirin. Kota uyarısı ay ortasından evvel görünürse, Whatsapp uygulamasını daha az kullanarak kotanızı artırmanız gerekir.

İPUCU 4- Whatsapp Melodisi Değiştirme

Whatsapp uygulamasında kendinize özgü bir melodi belirleyebilirsiniz. Melodinizi değiştirebilmek için; Ayarlar kısmını açın. Android ile İOS’ta Bildirimler kısmına tıklayın. Daha sonra Zil Tonu kısmını açın. İstediğiniz bir melodiyi seçin. Listenizdeki her kişi için ayrı melodi belirleyebileceğinizi unutmayın.

İPUCU 5- Arama Kayıtlarını Görün

Whatsapp’ta sizi daha önce aramış olan kişilerin kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Uygulamaya girerek Aramalar kısmına tıkladığınızda önceki arama kayıtlarına ulaşmış olacaksınız.

İPUCU 6- Uluslararası Numara Kaydı Belirleme

Uluslararası bir numara belirlediniz ama uygulamada görünmüyor. Numaranın doğru biçimde kayıt olduğundan emin olun. Numaranın başına + ile çift haneli olan ülke kodu eklemeyi unutmayın. Ayrıca numaranın geri kısmında kalan sıfırı yazmadığınıza dikkat edin. Örnek bir Uluslar arası kodu; +447981555555 şeklinde olmalıdır.

İPUCU 7- Sesli Mesaj Gönderin

Kişi listenizden birini aramak değil sadece sesli mesaj göndermek istiyorsanız; metin giriş kısmının yan tarafında bulunan mikrofon işaretine basılı tutun. İstediğiniz mesajı söyledikten sonra gönderin.

İPUCU 8- Anlık Fotoğraf Paylaşımı Yapın

Arkadaşlarınıza fotoğraf göndermek artık çok daha kolay. Kişinin sohbet penceresini açtıktan sonra; sağ üst kısımda bulunan ataç işaretine dokunun karşınıza çıkan Galeri’den göndermek istediğiniz fotoğrafı seçerek arkadaşınızla paylaşın. Dilerseniz bu kısımdan videoda gönderebilirsiniz.

İPUCU 9- Numara Gönderimi Yapın

İstediğiniz kişinin numarasını paylaşabilmek için; Araç simgesine tıkladıktan sonra kişiyi seçin. Ardından göndermek istediğiniz numaraları belirleyerek Gönder seçeneğine tıklayın.

İPUCU 10- Arkadaşlarınızı Whatsapp Uygulamasına Davet Edin

Whatsapp uygulamasını hala kullanmayan arkadaşlarınız varsa onları da uygulamaya davet edebilirsiniz. Android’de; sohbet simgesine tıklayın aşağı doğru ilerleyin Arkadaş davet et kısmını seçin. İphone’da ise; Favoriler kısmını seçerek aşağı doğru ilerleyin. Ardından Whatsapp davet et ksımına tıklayın.

İPUCU 11- İstediğiniz Bir Şeyleri İletin

Yalnızca İphone telefonlara özgü olan bu durumla, Whatsapp kullanamayan kişilerle de paylaşım yapabilmeniz mümkün. Sohbet kısmında yer alan resme tıklayın. İlet seçeneğinin belirdiğini göreceksiniz. Daha sonra ok simgesine tıklayarak paylaşma menüsünün açılmasını bekleyin. Şimdi resmi mesaj yoluyla yada e-mail yöntemiyle dilediğiniz kişiyle paylaşabilirsiniz.

İPUCU 12- Bilgisayarda Whatsapp Kullanın

Akıllı telefonlarınızda Whatsapp uygulamasını kullanabildiğiniz gibi bilgisayarınızda da kullanabilisiniz. Bilgisayarınızda adres çubuğuna web.whatsapp.com yazarak adrese gidin. Burada karşınıza bir QR kodu çıkacaktır. Telefonunuzdan da aynı anda Whatsapp uygulamasını açın. Sohbet kısmına geldiğinizde sağ üst kısımda yer alan üç noktalı kısma tıklayarak Whatsapp Web seçin. Ardından QR kodunu telefonunuza okutun. Burada bulunan yönergeleri izleyerek QR kodunu doğru şekilde okutun. Kodu tanımladıktan sonra tıpkı telefonda olduğu gibi bu adrestende Whatsapp uygulamasını sağlıklı şekilde kullanabileceksiniz.

İPUCU 13- Bilgisayarda Tarayıcısız Olarak Whatsapp Kullanın

Yalnızca Android’de, bilgisayar ve Mac için tarayıcı olmadan Whatsapp kullanmak istiyorsanız; Yazılımı kurduktan sonra WAOW’u başlatın. Whatsapp’ı telefondan başlatın. İnternet sitesi yerine yalnızca WAOW’u açın. Telefondan Whatsapp Web kısmını seçin ve QR kodunu tarayın. Kodu tarattıktan sonra telefondaki gibi kullanabilirsiniz.

İPUCU 14- Tablette Whatsapp Kullanın

Yalnızca Android’de; Samsung Galaxy Tab 3 tabletinde, Ayarlar ve Güvenlik kısmına girin. Bilinmeyen Kaynaklar yazan kısımda kutucuğu işaretleyin. Whatsapp’ı indirmek için www.whatsapp.com/android adresinden faydalanabilirsiniz. İndirme işleminden sonra kutucuğun işaretini kaldırmanız mümkün.

İPUCU 15- Telefon Numarası Olmadan Whatsapp Kullanın

Whatsapp uygulamasına sabit bir numara kullanarakta kayıt yaptırmanın mümkün. Whatsapp’ı aygıtınıza yükledikten sonra çalıştırın. Sabit hat numaranızı girin ve Ok seçeneğine tıklayın. Bu işlemden sonra aktivasyon koduna ihtiyacınız olacak. Beni ara kısmını seçin. Sabit hat telefonunuz çalmış olacak. Telefonu açarak size verilen 6 haneli kodu telefon veya tabletinize girebilirsiniz.

İPUCU 16- Hafıza Kartlı Ya da Kartsız Kullanın

İphone telefonlarda Whatsapp sohbetlerinizi depolayarak İos aygıtınıza yükleyebilirsiniz. Android İphone telefondan biraz daha farklı. Sohbetler yalnızca telefonda tutulabiliyor. Sohbetlerinizin tümünü yedekleyin. Ayalar- Sohbet Ayalrları ardından Sohbetleri Yedekle kısmına tıklayın. Telefonda SD karıtınız var ise; Sd kartı eski aletten çıkarın. Whatsapp uygulamasını kurmadan evvel yeni telefona takın. Kurulumdan sonra Kurtarma kısmını seçin. Telefonda SD kartınız yok ise; eski telefonu bilgisayara bağlayın. Windows Gezgini kısmını açın. Whatsapp klasör kısmını bilgisayara kopyalayın. Samsung telefonlarda klasör SD kartta yer almaktadır. Yeni telefonu bağlayıp ardından klasörü kopyalayın. Daha sonra uygulamayı yükleyin. Kurtarma kısmını seçtikten sonra işlem tamamlanmış olacaktır.

İPUCU 17- Sohbetleri Tek Tuşla Silin

Uygulamada yer alan sohbetleri silmek için; İphone telefonlarda; sohbeti açarak aşağı doğru kaydırın. Düzenle kısmına tıklayıp sonra herhangi bir bildiriye tıklayın. Onay simgesi geldikten sonra çöp kutusuna daha sonrada Sil seçeneğine tıklayın. Tümünü sil ile Sohbeti sil kısımlarına tıkladığınızda sohbetler silinmiş olacaktır. Android telefonlarda; mesajlardan herhangi birine tıklayın. Daha sonra çöp kutusu işaretine tıklayarak sil seçeneğine basın. Bütün sohbeti silebilmek için Sohbet ayarları kısmına girin. Sohbeti sil daha sonrada Sil kısmını seçin.

İPUCU 18- Kredi Kartı Kullanmadan

Whatsapp uygulamasında sadece kredi kartı kullanılmıyor. Bunun yanında paypal gibi ödeme seçenekleri de mevcut. Whatsapp- Ayarlar- Hesap ve Ödeme Bilgisi kısımlarından ödeme talimatlarınız ile ilgili işlem yapabilirsiniz.

İPUUCU 19- Sohbetleri Geri Getirin

Yalnızca Androdi’de; Cihazınız çalınmış yada bozulmuş olabilir. Bu gibi durumlarda Whatsapp uygulamasını başka bir telefona aynı numarayla indirdiğinizde size eski sohbetlerle ilgili bir uyarı yapılacaktır. Bu kısımda Kurtar seçerek bütün sohbetlerinizi geri getirebilirsiniz.

İPUCU 20- Hesabınızı Tek Tuşla Kapatın

Uygulamayı hiç bir şekilde kullanmak istemiyorsanız; Ayarlar- Hesap- Hesabımı Sil kısmına tıklayın. Telefon numaranızı +90 ile birlikte girin ve Hesabımı Sil kısmına tıklayın. Hesabınız kalıcı olarak silinmiş olacaktır.

İPUCU 21- Resim Koyun
Kendinize yeni bir profil fotoğrafı belirleyin. Ayarlar- Profil kısmından kendi fotoğrafınızı belirleyin.

İPUCU 22- Durumunuzu Değiştirin

O an hissettiğiniz duyguları durum kısmında paylaşabilirsiniz. Ayarlar- profil kısmına tıklayın. Ardından durumunuzu sizi anlatan bir mesajla değiştirin.

İPUCU 23- Yazı Boyutunuzu Büyütün

Yazıların boyutunu daha fazla büyütebilmek için Ayarlar- Sohbet ve Aramalar- Yazı Tipi Boyutu kısmından yazılarınızın boyutunu ayarlayabilirsiniz.

İPUCU 24- İPhone Emojileri

İphone telefonlarda emoji klavyesini etkin şekilde kullanabilmeniz mümkün. Bunun için; İOS ayalarını kullanabilmeniz gerekecek. İOS ayarlarında; Genel- Klavye- Klavyeler kısmına giriş yapın ve Yeni Klavye ekle kısmını seçin. Emoji sembolüne tıkladığınızda klavyeniz hazır hale gelecektir.

İPUCU 25- Yeni Smiley’ler İndirin

Uygulamanın sunmuş olduğu smiley’ler yetersiz ise; Play Store’dan ücretsiz olarak whatsapp simgeleri indirebilirsiniz. Android telefonlar için; Emojidom Smilies Emoticon HD uygulamasını indirebilirsiniz. Uygulama kurulduğunda smileyler otomatik şekilde sohbet penceresine geçmiş olacaktır.
İphone telefonlar içinse; App Store’dan Emoticons & Extra Emoji Keyboard uygulamasını bularak nidirin. Smiley üstünde kopyala kısmına tıklayın ve burada yer alan ifadeleri pano kısmına kopyalayın. Uygulamay geçerek sohbet alanında Yapıştır kısmına tıklayın.

İPUCU 26- Bildirim Sesini Değiştirin

Whatsapp grubunuzun bildirim sesinden sıkıldıysanız kolay bir şekilde bu bip melodisini değiştirebilirsiniz. Android telefonlarda; üç noktaya tıklayın. Ayarlar ve Bildirimler kısmını seçin. Grup Bildirimleri altından Bildirim tonu ayarlarında yer alan tonlardan birini belirleyin. Ardından Tamam seçeneğine tıklayın. İphone telefonlarda; Ayarlar- Bildirimler ve Mesajlar kısmını seçin. Bu kısımda bildirim seslerini kaldırabilirsiniz veya size uygun olan bir bildirim tonu ile değiştirmeniz mümkün.

İPUCU 27- Başlatma ve Sohbet

Sohbet aracını Home ekranında başlatmak artık çok kolay. Kişi üzerine parmağınızla basarak bekleyin. Gelen menüden Sohbet kısayolu ekle kısmını seçin. Whatsapp’ı tutarak Home ekranında dilediğiniz yere sürükleyin.

İPUCU 28- Kaligrafi Değiştirin

Whatsapp uygulamasında yazı tipini değiştirebilen bir seçenek yok. Fakat telefonunuza Fontsy uygulamasını kurarak bu işlemi başarabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra yazı tipi belirleyebilir ve sohbet esnasında dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

İPUCU 29- Canlı Renkler Kullanın
Arka plan resiminiz sizede sıkıcı gelmeye başladıysa arkaplanı değiştirebilirsiniz. Android’lerde; Ayarlar- Sohbet Ayarları- Duvar Kağıdı daha sonra Whatsapp seçeneklerini tıklayın. Wallpaper-App uygulamasını indirin ve buradan isteğinize göre bir duvar kağıdı seçin. İphone cihazlarda ise; Ayarlar- Sohbet Ayarları- Sohbet Duvar Kağıdı- Duvar Kağıdı Galerisi kısmını tıklayın. İstediğiniz resmi seçerek işlemi bitirin.

İPUCU 30- Ortam Düzenleyin

Uygulamada gönderimlerden önce fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Gönderme işleminden önce fotoğraflarınızı döndürebilir veya kırpabilirsiniz. Videolarınızı da isteğe göre kırpıp kısaltabilirsiniz.

İPUCU 31- İstatiklerinizi Görüntüleyin

Hangi kişiye kaç adet mesaj gönderdiğinizi merak ediyorsanız; İphoen telefonlarda; Ayarlar- Hesap- Ağ kullanımı kısmını tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İPUCU 32- İletim Bilgisi

Mavi tık işareti mesajın okunup okunmadığını gösterir. Yanında yer alan tarih ise mesajın ne zaman okunduğunu göstermektedir.

İPUCU 33- İCloud Yedekleme Yapın

İPhone kullanıcıları kolay şekilde mesajlarını ve ayarlarını yedekleme işlemi yapabilirler. Bunun için; Ayarlar- Sohbet Ayarları- Sohbet Yedeği- Otomatik Yedekleme- Günlük ve Şimdi Yedekle kısmına tıklayın. Bu işlemlerden sonra Whatsapp yenilenmiş olacaktır.

İPUCU 34- Sohbetlerinizi Postalayın

Sohbetlerinizin bazılarını postalayıp saklamak istiyorsanız bunu bir kaç işlemle başarabilirsiniz. İPhone telefonlarda; Sohbet geçmişi kısmından Bilgi kısmına oradan da Konuşmayı e-postala kısmına tıklayın. Android telefonlarda ise; üç nokta kımına tıklayın daha sonra e-postala kısmını işaretleyin. Medya ekleyi seçerek gönderi yapılacak adresi girin.

İPUCU 35- Sorunları Kontrol Edin

Uygulamanın çalışmamasından mağdur olduğunuz zamanlarda Yardım kısmına giderek problemle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Android cihazlarda; Yardım- Sistem Durumu kısmına gidin. Aynı zamanda Whatsapp sorunları için Twitter hesabından da; twitter.com/wa_status yardım alabilirsiniz.

İPUCU 36- Grup Oluşturun

Uygulamada gruplar oluşturarak arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Android telefonlarda üç noktaya tıklayarak Yeni Grup oluştur kısmına tıklayın. İOS’ta direk olarak Yeni grup kısmına tıklayın. Gruba yeni isim vererek kişileri ekleyebilirsiniz.

İPUCU 37- Grup Sohbetinizi Sessize Alın

Grup bildirimlerinin sesinden rahatsız oluyorsanız Grup ayarlarından Sessize tıklayarak sesleri engellemiş olursunuz.

İPUCU 38- Yeni Yöneticiler Belirleyin
Gruptak ikişilerde başka kişileri grup içine dahil etmek istiyor. Bu işlem için yönetici yetkisi gerekiyor. Grup bilgilerini açarak istediğiniz kişinin üzerine tıklayın. Ardından içerik menüsü içinden admin yetkisi belirleyin.

İPUCU 39- Haber Gönderin

Birbirlerini hiç tanımayan arkadaşlarınızla beraber haberleri paylaşın. Android telefonlarda ana pencerede yer alan üç nokta işaretine tıklayın. Ardından Yeni yayın seç kısmına tıklayarak + simgesini kullanıp kişileri ekleyebilirsiniz. İphone’da ise; Ana menü içinden Sohbetler kısmına oradan da üst kısımda yer alan Toplu Mesaj Listeleri – Yeni Liste kısmına tıklayın. + simgesini kullanarak dilediğiniz kişileri ekleyin. İşlemin ardından Oluştur kısmı ile yayın yaratın.

İPUCU 40- Grup İsmini Değiştirin

Grup ismini değiştirmek için; İOS’ta Grup bilgileri – Grup İsmine tıklayın. Android’de ise; Kalem simgesine tıklamanız gerekli. Grup resmini değiştirebilmek içinse; bilgilere tıklayarak resmi değiştirin.

İPUCU 41- Yerinizi Belli Edin

Arkadaşlarınıza bulunduğunuz yeri harita üzerinde gösterebilirsiniz. Android telefonlarda; ataç simgesine gelin ve daha sonra Konum kısmına tıklayın. Konumu paylaşmak için sol üst kısımda yer alan kare simgesine dokunun. Kırmızı iaşret çıkınca dilediğiniz konuma yerleştirin. Şuanki konumu gönder kısmına tıklayın. İphone’da ise; Sohbet kısmının sol alt tarafında yer alan ok simgesine tıklayın. Konum Paylaş seçerek konumunuzu gönder kısmına tıklayın.

İPUCU 42- Arşive Gönderim Yapın

Sohbet listenizi temizlemek için Android’de; Sohbet listeleri üzerinde parmağınızı basılı tutun. Açılan menüden Sohbet Arşivle kısmını seçin. İphone telefonlarda ise; Sohbet kısmında alakalı sohbeti sol kısma çekin. Daha düğmesinden yardım alarak Arşivle kısmını seçin.

İPUCU 43- Uzun Video Gönderin

Uzun olan videoların gönderimi için bazı uygulamalara ihtiyacınız olacak. Play Store mağazasından Video Trimmer Gru uygulamasını indirin. Select video kısmına tıklayın. Göndereceğiniz filmi seçin. Video Size kısmına tıkladıktan sonra kalitesini 320p’ye getirin. Video Quality’i seçtikten sonra Custom olarak işaretleyin. OK kısmına tıklayın ve Compress’i seçin. Sohbeti açın ve ataç kısmından Galeri ve video zip kısımlarına tıklayarak gönderme işlemini başlatın.

İPUCU 44- Rastgele Veri Gönderin

Fotoğraflarınızı orjinal boyutlarda gönderebilmek için; WhatzApp File Sender uygulamasını indirip kurun. Orjinal boyutlarda fotoğraf göndermenin tadını çıkarın.

İPUCU 45- Sayfa Değişimi Yapın

Yalnızca bilgisayarda Whatsapp uygulaması; sohbet ile kişilerin düzenli olması için; Chrome tarayıcısında Whatsapp RTL kullanın. RTL Right ve Left anlamlarına gelmektedir.

İPUCU 46- Uygulama Boyama Kullanın

Sohbetlerinizi renklendirmek için Z- Art uygulamasını indirin. Skeçler ve balonlu fotoğraflar ekleyin.

İPUCU 47- Whatsapp Temizliği Yapın

Biriken fotoğraf ve videolar zaman geçtikçe hafızayı zorlayabilir. Bunun için WCleaner for WA uygulamasını indirip kurun ve ihtiyacınız olmayanları telefonunuzdan temizleyin.

İPUCU 48- Enter ile Gönderin

İletilerinizi kısa yoldan enter tuşu ile göndermek için; Ayarlar – Sohbet Ayarları – Enter tuşu gönderir kısmını işaretleyerek fonksiyonu kullanabilirsiniz.

İPUCU 49- Yeni Kişi Resimleri

Telefonunuza Android telefonlar için; Contact Photo Sync uygulaması kurup rehberdeki kişi resimlerini WhatsApptakilerle yer değiştirebilirsiniz. Uygulamayı kurduktan sonra OK kısmına tıklayarak kolay yoldan değiştirme işlemini başlatabilirsiniz.

İPUCU 50- Profil Fotoğrafınızı Kilitleyin

Resminizi sizi tanımayan kişilere karşı kilitleyin. Yalnızca arkadaş listenizdekilerin göreceği duruma getirin. Ayarlar- Hesap- Gizlilik- Profil fotoğrafına tıklayarak resminizi yalnızca kişi listenizdekilerin göreceği duruma getirebilirsiniz

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu